fisker
Rendkívül szokatlan hír látott napvilágot a nem rég csődbe ment Fisker autómárkával kapcsolatban, ami állítólag tudta nélkül, egy amerikai hölgyön keresztül pénzelte az észak-koreai rakéta programot. Minderről a dán The Engineer számolt be először, akik szerint nem a Fisker az egyetlen amerikai gyártó, amelyik érintett lehet az ügyben. A The Engineer titkosított dokumentumokhoz fért hozzá, melyben azt találták, hogy a Fisker felbérelt egy külsős informatikai dolgozót, akit Kou Thaonak neveztek. Lakcíme egy arizonai házhoz volt bejelentve, ám ebben egy 49 éves hölgy lakott, akit Christina Chapmannek neveznek.
Miss Chapman azonban nem egy ártatlan hölgy a kertvárosból. Az FBI szerint az ő segítségével tudtak észak-koreai nemzetiségű személyek, így például Thao is amerikai lakcímhez és IP-címhez jutni. Mi több, a hölgy egy komplett laptop-farmot üzemeltett, hogy észak-koreai informatikai dolgozók beléphessenek amerikai számítógépekbe, és távolról dolgozhassanak olyan cégeknek, mint amilyen a Fisker. Az FBI szerint már 2020 óta folytatta a csalásokat a hölgy, míg Thao csak 2022-ben csatlakozott a villanyautó márkához. Ez idő alatt legalább 300 amerikai céget csőbe húztak, és a csalásoknak még nincs vége. Mintegy 18 észak-koreai ügynökről szólnak a hírek, akik Miss Chapmanen keresztül kapták meg a fizetésüket a cégektől.
A vádirat szerint Chapman és legalább három észak-koreai ügynök „erős befolyásoltság alatt állt”, méghozzá az észak-koreai hadiipar által, amelyik többek között ballisztikus rakéták fejlesztéséért felelős. A Fisker 11 hónapig foglalkoztatta a kémet, akit a FBI figyelmeztetése után rúgtak ki. Persze nem ezért ment csődbe a Fisker, hanem a megkésett Ocean SUV bemutatása miatt, és annak silány eladási számai miatt.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!