Űrkutatás
Az orosz űrkutatási hivatal szerint a Szojuz-2.1b típusú hordozórakéta sikerrel startolt ugyan, ám a Fregat elnevezésű gyorsító fokozat kudarcot vallott. A Roszkoszmosz először azt közölte, hogy Meteor-M 2-1-el szakadt meg a kapcsolat, a műhold nem jutott el a kijelölt napszinkron pályára. "A felbocsátás fő feladata a Meteor M 2-1 napszinkron pályára állítása volt. A Szojuz-2.1b hordozórakéta munkájának eredményeképpen a Fregat gyorsító blokkból és a Meteor-M űrszerkezetből álló fejblokkot a kijelölt köztes pályára állították, ugyanakkor az első tervezett kommunikációs munkamenet során nem sikerült kapcsolatot létesíteni az űrszerkezettel, mert az nem volt ott a célpályán" - hangzott a Roszkoszmosz közleménye.
Az Interfax az űrhivatalból származó forrásokra hivatkozva azt írta, az előzetes adatokból arra lehet következtetni, hogy emberi hiba okozta a bajt, a hordozórakétába és a gyorsító blokkba táplált helytelen adatok miatt ugyanis a Fregat nem kellő tájolásban kapta az első impulzust, ezért a gyorsító blokk a műholdakkal együtt visszatért a légkörbe és az Atlanti-óceánba zuhant. A bajt feltehető okáról szólón híreket a Roszkoszmosz hivatalosan nem erősítette meg. A többi 18 kis méretű űrszerkezet - az orosz Baumanyec-2, a kanadai LEO Vantage, a norvég AISSat-3, a japán IDEA, a svéd SEAM, valamint két amerikai Landmapper-BC, 10 amerikai LEMUR és a német D-Star One - kiegészítő teher volt. A Meteor-M 2-1 - a Meteor-3M műholdcsoport harmadik tagjának - feladata a rendkívüli helyzetek és a klíma megfigyelése, és az időjárás-előrejelzés lett volna, egyebek között a polgári repülés számára.
Korábban írtuk:
- Tizenkilenc pályára állítandó műholddal a fedélzetén startolt kedden a oroszországi Vosztocsnij űrállomásról egy Szojuz-2.1B. A másfél éve megnyitott új távol-keleti űrbázisról most másodszor bocsátottak fel űrhajót. A Szojuz - a Roszkoszmosz orosz űrkutatási vállalat közleménye szerint - Meteor-M 2-1 és Baumanyec-2 Föld-megfigyelő műhold mellett 17 kisebb szputnyikot hordoz. Az első űrhajót tavaly május 11-én műszaki okokból kéthetes késéssel bocsátották fel Vosztocsnijról, emiatt Dmitrij Rogozin űrhajózásért felelős miniszterelnök-helyettes és Igor Komarov, a Roszkoszmosz vezérigazgatója is megrovást kapott.
Az űrrepülőtér építésével kapcsolatban többtucatnyi vizsgálat és néhány büntetőeljárás indult sikkasztás, hűtlen kezelés és csalás címén. A még mindig épülő űrközpont kapacitásainak kereskedelmi értékesítése 2018-tól kezdődhet majd meg. Jövőre 5, a továbbiakban pedig évente 8-10 felbocsátással számolnak.
A mintegy 700 négyzetkilométeren elterülő objektumot Oroszország fő polgári űrrepülőterének szánják. Azért építették, hogy az orosz űrprogramot függetleníthessék a szovjet időkben Kazahsztánban létrehozott bajkonuri űrközponttól. A Vosztocsnij űrrepülőtér képe felkerült az idén újonnan bevezetett kétezres címletű rubelbankjegyekre.