Google Car
A Lexus típusú kísérleti jármű február 14-én a kaliforniai Mountain View-ban ütközött össze egy autóbusszal igen kis sebesség mellett. A balesetben senki sem sérült meg, csak kisebb töréskár keletkezett. A robotautó sávot akart váltani egy akadály kikerülése céljából, és több más autót is elengedett már, amikor sávváltás közben egy busz "beleszaladt".
A robotautó mindössze 3, az autóbusz pedig 20 kilométeres sebességgel haladt, amikor az ütközés történt. Az autóban ülő szakértő nem állította le a sávváltási manővert, mert abból indult ki, hogy elegendő lesz az idő a váltásra, vagy hogy szükség esetén a busz lefékez.
- Ebben az esetben egyértelműen bizonyos felelősség terhel bennünket, mert az ütközés nem történt volna meg, ha az autónk nem lett volna mozgásban - ismerte el az informatikai óriáscég hétfői közleményében. A baleset után igazítottak a szoftveren, így az önjáró autók most már abból indulnak ki, hogy kisebb a valószínűsége annak, hogy a buszok és más nagyméretű járművek előre engedik őket.
A Google-szoftverrel működő önjáró kísérleti autók hat év alatt már több mint kétmillió kilométert tettek meg, ez idő alatt bő egy tucatnyi baleset történt velük olyankor, amikor a szoftver irányítása alatt álltak. A karambolok többségében ember vezette autók hajtottak beléjük hátulról. Olyan baleset, amelyben a szoftver lett volna a hibás, mindeddig nem fordult elő.
Az autóban ülő "ellenőr" amúgy is rögtön beavatkozik, ha úgy érzi, hogy a szoftver túlterhelt. A sofőr nélküli autóknak eddig főleg azt hánytorgatták fel, hogy túl óvatosan hajtanak és ezzel feltartják a forgalmat. Egy alkalommal rendőrök le is intettek egy robotautót, mert túl lassan haladt.
A Google most igyekszik úgy igazítani az algoritmusokat, hogy a robotautók gördülékenyebben beilleszkedjenek a forgalomba és feltételezzék azt is, hogy más autósok lelassítanak miattuk.