Teszt

Csendes és táltos, ha van benne delej - BMW 330e Luxury Line

2017.02.01.

Azonos teljesítmény és/vagy hengerűrtartalom mellett olcsóbb, mint egy dízel és erősebb, mint egy benzines, mi az? Természetesen a konnektorból tölthető bajor hibrid középkategóriás, azaz a 330e jelzésű BMW, melynek a prémium márkák között jelen pillanatban még csak egy japán és egy német konkurense van a piacon.

Kép és szöveg: Horváth Miklós

Nem kérdés, hogy melyik irányba mutat az autógyártás globális trendjének iránytűje, mint ahogy az sem, hogy a hibrid rendszerek jók-e, vagy sem. És ha már az autógyártók közül egyre többen indulnak erre a csatatérre, a legfontosabb kérdés számunkra inkább az, hogy tényleg megéri-e a hagyományos motortechnika és a végfelhasználók kék köldökzsinórra csatlakoztatása, merthogy ebben az egyenletben is a matek a lényeg.

Negyven év és hat generáció után nem lett szelídebb, viszont semmiképp nem nevezhető agresszívnek a tekintete - képre kattintva galéria nyílik

A BMW esetében nagyon beindult ez a szekér, hiszen most már az i3-as és i8-as modellekkel együtt minden kategóriában (BMW 225e Active Tourer, 330e, X5 40e, és hamarosan megjelenik a hazai utakon is a 740e) találunk e-jelzésű masinát a bajor portfólióban. Az iPerformance család megteremtésének hátterében azonban nem árt tudni, hogy ki áll valójában, merthogy ezt a spóra-szerű terjedést egy 2011-ben létrejött megállapodás indította el, amit a BMW a Toyotával kötött, akik a műfajt igencsak etalon szinten művelik, ráadásul úttörői is annak.

A 2 literes, sornégyes benzinmotor teljesítménye 184 LE, maximális nyomatéka 290 Nm, az ehhez párosított villanymotor 88 lóerővel és 250 Nm-es nyomatékkal támogatja a rendszert. A két aggregát együttes teljesítménye 252 LE és 420 Nm, ami abból ered, hogy maximális teljesítmény különböző fordulaton jelentkezik és csak rövid ideig áll fenn

A két óriásvállalat kölcsönösen segíti egymást üzemanyagcellás rendszerek, sportkocsik szerkezeteinek és részegységeinek, valamint elektronikus hajtásláncok és könnyűsúlyú technológia fejlesztésében. Ebből a felsorolásból azonban kimaradt a legfontosabb részlet, hogy mindkét fél olyan saját fejlesztésű - tehát már meglévő - tudással vagy fődarabbal segíti a másikat, amire annak a versenyképesség fenntartásához szüksége lehet. Ilyenek például a BMW által gyártott 1,6 és 2,0 literes dízelmotorok, amivel a Toyota dolgát jócskán megkönnyítik, cserébe a hibrid technológiai tudásért, melyre a kék-fehér propellereseknek van nagy szüksége.

A két kipufogó és a zöldrendszám kicsit megtévesztő, de hát ilyen időket élünk…!

Így kapta meg a nagyon jó – ha nem a legjobb – hibrid rendszert a világ legnagyobb darabszámban eladott középkategóriás prémium autója, amiről most nem, mint autóról kell beszélni, hiszen a megjelenését egy korábbi tesztben már kiveséztük, hanem a zöld rendszám és a villanymotor előnyeiről. Kezdjük azzal, hogy tesztautónk névleges elektromos hatótávolsága 40 kilométer, ami a mindennapokban nettó 30 kilométeres tiszta üzemre elegendő, ugyanis a 7,6 kWh-ás teljesítményű Li-ionos akksiból csak 5,7 kWh-t bocsát a user rendelkezésére a rendszer. Ha a töltöttségi állapot megfelelő, akár 120 km/h-ás tempóig közlekedhetünk hangtalanul, mellőzve minden turbólyukat, lomhaságot és egyéb szimpla belsőégésű motorokra jellemző, bosszantó részleteket.

A 330e esetében alapáron jár a Steptronic váltó, azaz a kormány mögötti fülekkel is kapcsolható automata. Egy sima benzines, vagy dízel esetében ez már egy 715 ezer forintba kerülő opció. Gyönyörű és nem csupán öncélú ez a bézs belső - a térérzetünket is növeli

A nyolcfokozatú automata váltóba épített villanymotor és az e-hajtáslánc többi eleme egyébként a 230 kilogrammos plusz súlya ellenére is jobb súly/lóerő aránnyal ruházza fel a 330e-t, mint a hibridséget nélkülöző, 320i jelzésű verzió. Széria kivitelben utóbbinál 1430 kg-ra jut 184 lóerő, itt pedig 1660 kg-ot mozgat a 258 lóerős rendszer, ami az említett sornégyes, kettős megfúvású turbóval felvértezett aggregát és a 88 lóerős (250 Nm-es) villanymotor együttes teljesítménye. Összességében egy 330d-vel azonos teljesítményű, nyomatékban pedig attól nem számottevően szerényebb (258LE/560 Nm vs. 258LE/420 Nm) a jelenkor trendjének szülötte, miközben kulturáltabb és nem utolsó sorban tisztább technika dolgozik a kezünk alatt, ráadásul még 1,37 millióval olcsóbb is az induló ár az említett gázolajoshoz képest.

Egy teljesen lemerült akksit kb. 2 óra tölthetünk fel az egyelőre még ingyenes ELMŰ kútoszlopoknál. Az otthoni 16 amperes hálózatból minimum 4 órával kell számolni. A teszt során a fedélzeti 2,5-5 liter közötti átlagot jelzett, a teljes teszthét során azonban 5,4 literes vegyes átlagot rögzítettünk, ahol természetesen autópályás és normál közúton is közlekedtünk

A 252 lovas 330i-vel szemben csakis a zöld rendszám adta előnyöket érdemes listázni, hiszen az 1,15 milliós többletért cserébe nem terheli regadó a vásárlót, Budapesten és több vidéki városban a parkoló díjnak is búcsút inthetünk, nem kell vagyonszerzési illetéket (átírási díjat) fizetni, sem teljesítményadót és cégautó-adót. A a felsorolt privilégiumok egy része 2017 végétől változni fog, ezzel érdemes kalkulálni a jövőben, továbbá pedig a közhiedelemmel ellentétben a buszsáv használata még mindig nem engedélyezett a KRESZ erre vonatkozó rendelete szerint, de csak idő kérdése és talán történik változás e téren is.

Töltöttségi állapottól és a terheléstől függően a benzinmotor 80, vagy 120 km/h-nál kapcsolódik be a hajtásláncba

A fent említett lépcsőshátú 330i xDrive listaára 12,6 millió forint, ezt az árat csak azért érdemes észben tartani, mert tesztautónk 12,53 milliós indulóárához ez áll a legközelebb. A Luxury Line felszereltségű tesztautó a vajbőr belsővel, sávelhagyásra figyelmeztetővel, adaptív tempomattal, a 8 fokozatú (ZF) Steptronic-váltóval, napfénytetővel, kormányfűtéssel és még számos extrával 19,2 millió forintot kóstál. A Mercedes-Benz 279 lóerős C-osztályos hibridje (C350e felirattal a farán, 7G-Tronic váltóval) 14,36 millióról indul, a Lexus IS300h pedig 10,43 milliós belépő áron már hazavihető.

Az eredetileg 480 literes csomagtérből csak a padló alatti 110 literes kapacitást veszítjük el az akksik miatt

Szót érdemel még a svédek V60 D6 jelzésű dízel-hibrid középkategóriása is, melyet jelen pillanatban csak szürke importból lehet beszerezni, akkor viszont zöldrendszámozható és igencsak figyelemre méltó a D5-ös dízelmotor és a villanymotor számtanilag nem összeadható 215+70 lóereje, valamint a 400+220 Nm-es elméleti nyomaték teljesítménye. Ha lenne, talán labdába rúgna a jelenlegi prémium ligában, mivel nincs, így forintárak híján összehasonlítani sem tudjuk a piac többi résztvevőivel. Ez viszont a BMW malmára hajtja a vizet, már csak azért is, mert bármelyik kategóriájú hibrid autója elérhető lesz Magyarországon a jövőben.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.11
A teljes egészében megújuló nyersanyagokból készült üzemanyag (HVO100) a hagyományos dízelhez....
2025.01.11
A koreai autógyártó a mai napon bejelentette, hogy stratégiai együttműködésre lép az NVIDIA....
2025.01.11
Az Egri Járási Ügyészség vádat emelt egy férfi ellen, aki ittasan vezetve egy bejárati kapu....
2025.01.11
Három speciális kivitellel és egy kulcsfontosságú alkatrészpiaci fejlesztéssel bővíti a GR Yaris....
2025.01.11
A villanyautópiac fejlődése Németországban tavaly elmaradt a várakozásoktól. A szövetségi gépjármű-....
2025.01.11
Andy Cowell lett az átszervezett istálló új vezetője. ..
2025.01.11
A 2025-ös verseny első hetén csak Hiluxok nyertek szelektív szakaszokat. A Toyota dél-afrikai....
2025.01.11
Több tízezer Volkswagent és Skodát hívnak vissza Oroszországban azzal az indokkal, hogy az....
2025.01.10
A Datahouse adatai szerint 2024-ben 146 ezer 393 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2025.01.10
Három speciális kivitellel és egy kulcsfontosságú alkatrészpiaci fejlesztéssel bővíti a GR Yaris....