Robert Bosch
A Bosch új Budapesti Fejlsztési Központja Forrás: Bosch
Ma ötlet, holnap valóság, ez a felírat fogadja a látogatót a Bosch folyamatosan bővülő budapesti kutatási és fejlesztési központjában, melynek legújabb szárnyát is átadták. Más német cégekhez hasonlóan folyamatosan bővül a Bosch Magyarországon, a pénteki avatás elismerésre méltó gesztusa volt, hogy mindkét budapesti vezető magyarul tartotta beszédét. Oliver Schatz, a Budapesti Fejlesztési Központ igazgatója elmondta, hogy a németországi (Leonberg) után Európában a kőbányai a legnagyobb kutatási és fejlesztési komplexumuk: az 51 ezer négyzetméteresre bővített campusban 1300 mérnök dolgozik, ami több mint kétszerese a beruházás 2011-es indulásakor foglalkoztatottak számának. A most átadott új blokkban irodákat, kutatólaborokat, tanműhelyeket, illetve közösségi és inspirációs tereket alakítottak.
Oliver Schatz Forrás: Bosch
Tiszta klíma, tiszta üzenet
A méretekre jellemző, hogy a gépészetnek óránkét 25 ezer köbméternyi levegőt kell megfelelően klimatizálnia. Az új csarnokban a legújabb technológiákkal fejlesztik a jövő autóihoz a legkorszerűbb elektronikus mentestabilizáló rendszereket, a vezetőtámogató automatikák részegységeit, motorok, kipufogórendszerek, automata sebességváltók és légzsákok szenzorait.
Oliver Scahatz kiemelte az önvezérelt autók és vezetőtámogató rendszerek fontosságát, mert ezekkel jelentősen csökkenthetők a közlekedési balesetek, melyek oka 90 százalékban vezetői hiba, többnyire fáradtság, elalvás vagy egyszerű figyelmetlenség. Jelentős szerepük van ebben és komoly sikereket értek el a robotautók fejlesztésében is a magyar mérnökök. Továbbra is várják a fiatal mérnökök, akik a jövőnket jelentik, mert ahogy a komplexum vezetője elmondta, a Bosch harminc évre kalkulál. A Boschnak jelenleg 19 magyarországi egyetemmel és főiskolával van aktív kapcsolata.
A kőbányai Campus
Német dominancia
„Magyarország kormányának különösen fontosak az olyan értékteremtő beruházások, amelyek alapját nemcsak a gazdasági racionalitás, hanem a magyar szakemberek tudása teremti meg. A Bosch olyan példa erre, amelyre méltán lehetünk büszkék” – mondta ünnepi beszédében Dr. Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára, aki elmondta, hogy egy év alatt 14 százalékkal nőtt a működőd tőke beáramlás, ami 2014-ben, az eddig teljes befektetés negyedét (20 milliárd eurót) a németek adták.
Javier Gonzales Pareja
Nem csak gyárt, kutat és fejleszt is nálunk a Bosch
A cégcsoport 2014-ben világszerte 4600 szabadalmi kérelmet nyújtott be és ahogy Javier Gonzáles Pareja, a Bosch Magyarország vezetője magyarul ismertette: Kilenc magyarországi leányvállalatuknál 10,5 ezer embert foglalkoztatnak és idén további 800 munkatársat várnak a cégnél, miközben tovább bővül a kőbányai campus. A cégcsoport 2014-ben 26 százalékkal, 24 milliárd forintra növelte k+f ráfordításait Magyarországon. A Bosch 2000-ben telepítette autóipari technológiai fejlesztőmunkáinak egy részét Budapestre, ahol jelenleg 11 osztállyal működik. Itt fejlesztik az elektronikus vezérlőegységeket, valamint az utaskényelmi és biztonsági rendszerek különböző elemeit. Emellett a Budapesti Fejlesztési Központban működik egy autóműhely, ahol az ultrahang-, video- és radarérzékelőkön alapuló legújabb vezetéstámogató rendszereket szerelik be az autókba.
Új fejlesztés a BMW-ben A szerző felvétele
Próbamenet
Néhány meghívottnak, köztük az Autószektor munkatárásának lehetősége volt a legújabb vezetőtámogató rendszer megismerésére: a budapesti komplexum belső útján német rendszámú VW Passattal és BMW 7-essel illusztrálták a magyar fejlesztőcsapat munkáját, mely egyelőre még kísérleti stádiumban van, ezért csak kívülről lehetett fényképezni a különleges látványt és a vezetőnek segítséget nyújtó rendszert, mely még a hátsó ülésről nézve is tényleg látványos, de még a jövő technikája, ezért most a fél csomagztartót betölti, de a végleges változat nem lesz nagyobb, mint öt cigis doboz.
Dr Dirk Hoheisel
Hagyomány a határokon túli terjeszkedés
Dr. Dirk Hoheisel GMBH igazgató tanácsának tagja beszédében kiemelte, hogy a 129 éves cég alapítója Robert Bosch már az első években felismerte a külföldi terjeszkedés fontosságát és 1899 óta működik. Magyarországon, ahol 2011. óta 32 milliárd forintot költött fejlesztésre, a globális arány tavaly is meghaladta az évi 10 százalékot. A Bosch csoport különböző technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója tavaly 150 országban 360 ezer munkatárssal (2015. április 1-jén) 49 milliárd euró árbevételt ért el. Ez a szám még nem tartalmazza a közelmúltban felvásárolt ZF kormánymű és sebességváltógyár 20 milliárd eurós forgalmát.
Mikroszkópos vizsgálati labor az új épületben A szerző felvétele