BMW Motorrad
A német gyártó hagyománytisztelő naked szériája immáron 91 éves történelemre tekint vissza, akkor jelent meg az R32 modell. A boxermotoros csupaszmotor mindig is a vállalat egyik ikonja volt, így a komolyabb ráncfelvarrások könnyen elégedetlenséget válthatnak ki a márka rajongóiból. A BMW ennek ellenére komolyan belenyúlt az R1200R idei modelljébe, mely külső és belső változásokat is hozott! Vajon az agresszívabb külső, és az új folyadékhűtéses erőforrás megnyitja az új dimenziót a típus számára?
21-edik századi boxer naked
Remekül sikerült az első fényszóró, mely esetünkben magába foglalja az automatikus nappali fényt is – hála az égnek, hogy ezúttal nem aszimmetrikus formában gondolkodtak! Jól mutatnak a szintén extraként rendelhető LED irányjelzők is. A motor hátulja sokkal kecsesebb lett, és elfelejthetjük a K1200S-től örökölt hátsó lámpát is. Az új faridom még az extra túrakonzolokkal is jól mutat.
A BMW sokáig ragaszkodott a márkát szimbolizáló fekvő hengerekhez, ám azóta sikeresek lettek soros két- és négyhengeres erőforrásai is. Mégis kis híján 100 év múltán is jelentős a boxer motor rajongótábora, a BMW pedig mindent megtesz, hogy minél erősebbé és modernebbé tegye azt. Ennek köszönhető, hogy az új vízhűtéses erőforrás immáron 125 lóerőt és 125Nm forgatónyomatékot teljesít. Természetesen a hengereken látható bordázat nem csupán esztétikai élményt nyújt, a motort a folyadék mellett a menetszél is hűti. Az erőforrás nem csak az R1200R-ben kap helyet, ezt szerelik a gyártó legsikeresebb R1200GS és R1200GS Adventure modelljeibe, sőt az R1200RT és R1200RS típusokba is.
A modern építésű erőforrásokhoz ma már különböző üzemmódok is járnak, melyekből az R1200R tulajdonosai alapból eső és utcai módokat kapnak (Rain, Road), amihez az alap ASC kipörgésgátlórendszer jár. A PRO menetprogramok viszont gyári extrafelszerelésként további két programot, és egy összetettebb DTC dinamikus vonóerő-szabályzást kapnak. Dynamicüzemmódban sokkal hevesebb gázreakciókat kapunk, míg a User(felhasználó) üzemmódban mindent magunkra szabhatunk, így akár kombinálhatjuk is az egyes programokat.
Változott a felfüggesztés is
Alapesetben a felfüggesztés korlátozottan állítható, ám tesztmotorunk rendelkezett a gyári extraként rendelhető Dynamic ESA elektronikus futómű beállítással. A rendszer folyamatosan figyeli az egyes paramétereket (dőlésszög, lassulás/gyorsulás), és folyamatosan stabil futóművet biztosít – továbbá választhatunk Road és Dynamic üzemmódok közül, sőt beállíthatjuk, hogy épp egyedül motorozunk, vagy utassal, esetleg csomagokkal!
Fékek és váltó
A váltó hatfokozatú, a kapcsolását megkönnyítve pedig teljesen új anti-hopping kuplungot kapott. Aki pedig még dinamikusabban szeretne haladni, rendelhető a BMW extrái közül Pro váltóasszisztens a gyors és kuplungolás nélküli fokozatváltásokhoz!
Menetpróba
Menet közben egy gombbal változtathatjuk a felfüggesztés beállításait, egy másikkal pedig a motorvezérlő üzemmódokat. Emellett rengeteg extra kapcsoló van, melyekkel motoron ritkán találkozunk, mint például a sebességtartó automatika. Egyébként már a kapcsolók tanulmányozásakor világossá vált, hogy itt az összeszerelés első osztályú. Számomra egyedül a fék és kuplungkarok tűntek műanyaghatásúaknak (természetesen nem azok), ennyi extra tartalom mellett felszerelhették volna a gyártó által kínált HP mart alumínium karokat is.
Szűkebb fordulókban megérezhetjük a gép 231 kilogrammos menetkész súlyát, amit el kell néznünk egy ekkora motorral szerelt vasnak. Az üléspozíció viszont meglepően kényelmes! A kormány és a lábtartók helyzete inkább pihentető mintsem sportos, ám ez nem zárja ki a kanyarvadászatot, és a dinamikus haladást! Az extraként felszereltszélvédő eltereli a menetszelet, és optikailag is kellemes látványt nyújt.
Az utcai és a dinamikus üzemmódban is nagyon precízen adagolható a gáz, a különbséget szinte csak az agresszívabb hanghatásban éreztük – mintha a dinamikus üzemmódra kapcsolva eltávolítanánk a decibel killert a kipufogóból! Az erőforrás sosem köhög, nem rángat, a rendelkezésre álló nyomaték mindig elegendő, leadása pedig hihetetlenül egyenletes és jól kontrollálható. Az erőforrást nem szükséges állandóan magas fordulatszámon tartani, mivel a nyomaték már alulról jön, és a csúcs 125Nm-t is már 6500-as fordulatszámnál leadja.
Talán okosabb megoldás lett volna a fordulatszámmérőt analóg módon jelezni, és a sebességet digitálisan, de ez biztosan csak megszokás kérdése. Ennek ellenére a kijelző nagyon okos, és a beállítások mellett kijelzi az üzemanyagszintet, az átlagfogyasztást, a dátumot, de még a keréknyomásokat is! A fogyasztás pedig (ahogy azt a boxermotortól várhattuk) baráti, a teszt alkalmával 6,0 liternél állt meg, pedig 1,2 literes erőforrásról van szó.
A kardánhajtásnak semmilyen negatívumát nem tapasztaltuk, gördülékenyen végzi a dolgát, így ez a vásárlók számára csak egy gonddal kevesebb. Persze ez a megoldás sem gondozásmentes, ám egyszerűbb évente lecserélni benne az olajt, mint rendszeresen fújni a láncot!
A Csobánka TT rajtja előtt állok (tudjátok, ez a Vörösvár-Csobánka közti pár finom kilométer). Félreállok az új R-rel, és miközben a műszerfalban matatok, hogy a motorvezérlő és a futómű is Dynamic módban működjön mostantól - és egyszer csak kisüt a nap... Egész nap nem tette, de az én ünnepélyes pillanatomat megtisztelte. Hmmm, Dinamikusban mintha a kipufogó is hangosabb lenne - adok pár gázfröccsöt, és közben eszembe jut, amikor az új 636-ossal álltam ugyanitt, várva hogy a képzeletbeli indítóember az én vállamat is megpaskolja, akárcsak Bittiét. Ha emlékeztek, a Ninja marketingje már alapból nagyon TT-s volt, de ez a BMW, amin ülök, ez inkább egy körúti kávézó elé való - legalábbis az R1200R Classic nagyon "olyan" volt. Vajon milyen lesz ezzel végigcsapatni a "pályán", mert most ugrik a majom a vízbe! Eddig nagyon kellemes volt, ráadásul az újjáépített eleje (szemre isteni futómű és fék) is bizakodásra ad okot. Megvárom míg eltávolodik az a pár autós, aki elment mellettem, amíg ember és gép felkészült az idei első rendes menésre - és ráengedtem a vajpuha kuplungot.
Ó, az engedékenyebb TC (Dynamic módban) már az első métereimet bearanyozta, amikor a megfelelő pillanatban visszatért a tapadás - és ez minden harmadik kanyarban megismétlődött: engedte elhitetni velem, hogy "nagyon érzem". A fordulók előtti agresszívabb visszaváltásokat gyönyörű visszadurrogással jutalmazta, a nyomatékos boxer-racer pedig úgy húzott ki a kanyarokból, hogy nem győztem kapaszkodni a jól eltalált egyenes kormányba. Hamar kiderült az is, hogy a megreformált futómű és fék nem csak a szemnek kellemes: sokkal pontosabb, ezáltal sportosabb lett az előző generációnál a bringa, elsősorban ezek miatt (meg a blokk is pörgősebb). A váltó is olyan finom, mint a kuplung, és minden németesen precíz - szóval nem volt nehéz dolgom! Nem úgy, mint Robi 999-esével ugyanitt, pedig kettejük közül a Ducati a superbike - a BMW-vel mégis sokkal-sokkal gyorsabb voltam. Egy szó mint száz, az R1200R bearanyozta az idei első hegyremenetelemet, és az már csak hab a tortán, hogy a városban, de még az autópályán is hasonlóan jó volt vele. Ja, és még a márkatársainak többségével ellentétben jól is néz ki... /KT#14
TM ítélet: Az új R1200R egy új korszakot képvisel a BMW boxer erőforrással szerelt motorkerékpárjai közt. Felejtsük el a karakteresen nehezen irányítható léghűtéses motorokat, ahol a nyomaték gyakran meglepte a felkészületlen felhasználót! Az új modell könnyen irányítható, akár egy sorkettes, teljesítménye és elektronikai segédletei pedig új dimenzióba röpítik. 2008-ban, amikor a BMW piacra dobta a limitált példányszámú HP2 sportmotort, az 130 lóerős teljesítményével és 115Nm nyomatékával hihetetlenül erős boxermotornak hangzott. Hét évvel később egy széria R1200R hasonló adatokat produkál, és habár nem veszi fel a harcot a karbon-idomokkal felszerelt sportmotorral, értékelendő, mennyit vesződtek a németek ezzel a más gyártók számára elfeledett motorelrendezéssel!
Hogy mi az ítélet? Az új modell talán nem annyira hagyománytisztelő, mint elődei, de a vásárlók a piac egyik legkarakteresebb gépét kapják, amelyhez rengeteg extrát rendelhetnek. A tulajdonosi körbe viszont nem egyszerű bekerülni, mivel a BMW megkéri a fejlesztések árát. Az R1200R alapára 4 153 000Ft, a tesztelt példányunk pedig a rengeteg extrával 5 299 900Ft! Az ár borsos, de a gyártó sok mindent fel tud mutatni a pénzünkért a konkurenciával szemben, pl. elektronikusan vezérelt futómű, testre szabható motorvezérlés, kulcsnélküli indítás, markolatfűtés, középállvány, anti-hopping kuplung, váltóasszisztens, túrakonzolok, GPS tartó, guminyomás kijelző, csak hogy a leg szembeötlőbbeket említsük.
Előnyök / hátrányok
|