divat
Nem is olyan valóságtól elrugaszkodott ötlet beköltöztetni az autós rekvizitumokat a lakásba, mint ahogy első pillanatra gondolnánk. Ha finoman bőrözött kanapén ülhetünk a prémium autónk hátsó fertályán, azt mondjuk, kérem, ez egy gördülő nappali. Tegyük ugyanazt a kanapét némi krómozott és festett fémfelületekkel keretezve a nappaliba, és íme máris megteremtettük a Grand Turismo-feelinget a lakásban.
Cadillac-rajongóknak: szárnyas kanapé
Se vége, se hossza a „car inspired furniture” bútortervezők termékeinek. Fiúgyerekeknek, kiskamaszoknak komplett szobabútort terveznek vörösben és feketében. A „nagyfiúknak” azonban kifinomultabb megoldásokkal kell felpiszkálni a fantáziáját. Ami fém, az csak fényezett, csiszolt, homokfúvott, nikkelezett, esetleg mattfeketére festett, műanyagozott lehet. A motorsportban használt kevlár, karbon ugyancsak barátságos fogadtatásra talál. Olajos, kormos alkatrészek nem léphetik át a küszöböt.
Lehellet-finom megoldás az Aston Martintól. Csak a sziluett árulkodó
Milyen autóalkatrészt látnak a férfiak örömmel viszont a lakásban? Hát például mindjárt a karosszériát, illetve annak egyes részeit. A szófa karfáit fényezett lemez helyettesíti, oldalán sportkerék, hátán meg egy orr- vagy far-implantátum. Aki túlzásba viszi a játékot, annál a lámpák világítanak, fehérben, pirosban, borostyánban. A következő sört autóduda hangjával kéri a túlkoros kamasz. Akadnak, akik nem állnak meg félúton, és magát a nappalit – és ezzel az egész házat – kedvenc sportkupéjuk köré tervezik. Az a gyanúm, hogy tőlük nem válik el a feleségük az autómániájuk miatt, mert hogy nem is nősülnek meg.
Ez azért már sok a jóból. Egy egész sportrepülőgép landolt a nappaliban
Léteznek szolidabb megjelenési formái is a benzin- vagy kerozin-függőségnek. Ezek az urak nem hajítják ki a nappaliból a jól bevált angol bőrgarnitúrát, legfeljebb a polcokon helyeznek el csillogó-villogó mütyüröket. Például dugattyúkból formázott sakkfigurákat, műszerfalról ismerős órát, gumiabroncs-mintázatú jegygyűrűt, névre szóló amerikai rendszámtáblát.
Holtomiglan-holtodiglan, míg a gyilkos gumiabrocs el nem választ
A szalonoknak elengedhetetlen kelléke volt valaha a zongora, később a pianino. Az autógyártók valamiért vonzódnak a zongorához, a lakkfekete fadoboz megindította a fantáziájukat. A futurisztikus hangszerek közé berobbant egy magyar csodazongora is. A Bogányi Gergely tervezte hangszer kompozit anyagból épült, és talán mind közül a leginkább ez fejezi ki formájával az álló helyzetben száguldást.
A száguldásra termett versenyzongora és alkotója, megszólaltatója: Bogányi Gergely
Mondhatni, a hangszerek Forma-1-es versenyautója, amely ott lapul a nappaliban, és arra vár, hogy beindítsák.
Jámbor Gyula