robotika

Autógyártás: jön a robotok újabb forradalma?

2022.05.02.

Az ABB azokat a legfontosabb trendeket vetíti előre, amelyek 2022-ben megváltoztatják a robotalapú automatizálást.

 

Napjainkban növekszik a robotok iránti kereslet, mivel a vállalatok számos ágazatban olyan új megoldásokat keresnek, amelyekkel a pandémia utáni időszakban növelni tudják a termelékenységüket és versenyképességüket. Tekintettel a kereslet élénkülésére, az ABB összeállított egy sor növekedési előrejelzést, amelyek tükrében megvizsgálja azokat a főbb trendeket, amik meghatározzák a robotok iránti keresletet a következő évben.

1. trend – Az elektromos járművek forradalma átfogó változásokat hoz az autógyártásban

Mivel a következő évtizedben számos ország korlátozza, és fokozatosan leállítja a belső égésű motorral hajtott járművek gyártását, az elektromos autókra (EV) való áttérés üteme felgyorsult. A gyártóknak és ellátási láncuknak meg kell küzdeniük azzal az összetett feladattal, hogy a portfóliójukat a belső égésű motoros járművek mellett ki kell egészítsék elektromos autókkal is, hogy ezáltal világszerte megfeleljenek az elektromos autók bevezetésére vonatkozó eltérő szabályozási kereteknek. A gyorsaság és a nagyobb rugalmasság szükségessége miatt az új és a már meglévő gyártók a hagyományos lineáris gyártástól a moduláris, rugalmas gyártás irányába mozdulnak el.

Az EV nem csak a hajtáslánc megváltoztatásáról szól, hanem egy nagyobb léptékű átalakulási folyamatot hoz magával, aminek célja a digitalizált autó. Ez az átmenet a robotok és más technológiák, köztük az autonóm mobil robotok (AMR-ek) egyre szélesebb körű elterjedését is eredményezi majd.

Egy másik jelentős változás az akkumulátorgyártásban várható, amely közelebb kerül a járművek összeszereléséhez, hogy ezáltal megfeleljen a fenntarthatósági és regionális követelményeknek. Ez a változás a legtöbb esetben teljesen új létesítmények létrehozását teszi majd szükségessé.

2. trend: Az e-kereskedelem fellendülése felgyorsul

A fogyasztói magatartás és elvárások arra késztetik a vállalatokat, hogy új utakat találjanak a kereslet kielégítésére, új csatornákat alakítsanak ki a különböző kapcsolati pontokon átívelő zökkenőmentes ügyfélélmény “omnichannel” koncepciója révén, és a gyártósorok, valamint a forgalmazási folyamatok átalakításával lehetővé tegyék a termékek és a szállítás személyre szabását. Ezeknek az igényeknek a kielégítésére világszerte több ezer robotot telepítettek olyan területen, ahol öt évvel ezelőtt még nem használták őket, és az automatizálásnak ez a gyors üteme 2022-ben is folytatódni fog, amit a fogyasztói trendek és a növekvő munkaerőhiány kombinációja hajt.

Ez a tendencia a könnyebb, kisebb méretű robotikai alkalmazások térnyerését fogja eredményezni, lehetővé téve az automatizálás kiterjesztését a raktározási és elosztási műveletek új területeire. Ahogy a mesterséges intelligencia robotikában történő alkalmazásának folyamata kiteljesedik, és az öntanuló robotok általánosan elterjednek, várhatóan ezeket a technológiákat, amelyeket intelligens szoftverek hangolnak be és vezérelnek, az AMR-technológiákkal párhuzamosan fogják alkalmazni, hogy ezáltal nagyobb rugalmasságot, gyorsaságot és hatékonyságot biztosítsanak.

3. trend: Egyre több helyen jelennek meg robotok, ezért a munkavállalóknak új készségekre lesz szükségük

A kisebb, megfizethetőbb és könnyen használható robotok, mint például az ABB YuMi, GoFa és SWIFTI eszközei, segítenek megszüntetni számos olyan akadályt, amelyek korábban megakadályozták a vállalatokat abban, hogy robotokba fektessenek be. Ez az iparban és a kis- és középvállalkozásoknál a robotok gyorsuló térnyerését eredményezi, mivel a vállalatok új módszereket keresnek a különböző feladatok automatizálására.

A 2022 utáni időszakot vizsgálva úgy látjuk, hogy egyre nagyobb hangsúlyt kap a csatlakoztathatóság és az adatgyűjtés mint a jövőbeli gyártás kulcsfontosságú tényezői. Az intelligensen automatizált folyamatokból gyűjtött adatokat a gyártók elemezni fogják, hogy segítségükkel megalapozottabb döntéseket hozhassanak.

A robotok továbbfejlesztett képességei, hogy közvetlenül az ember mellett dolgozzanak, hogy megosszák a feladatokat, és hogy a mesterséges intelligencia révén tanuljanak, megkönnyítik a vállalatok számára az intelligens automatizálás bevezetését új környezetekben, például az építőiparban, az egészségügyi laboratóriumokban, az éttermekben és a kiskereskedelemben.

A jövőben a robotok nagy számban lesznek jelen a munkahelyeken, ezért a mérnököknek és a személyzetnek át kell majd képezniük magukat, így az iskolákban, a főiskolákon és az egyetemeken több robotikai képzésre lesz szükség, amelyen a tanulóknak el kell sajátítaniuk az automatizált jövő robotjainak programozásához, működtetéséhez és karbantartásához szükséges készségeket.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.13
Messze nem csak autógyártással foglalkozik a Toyota. Most éppen városfejlesztésbe kezdtek. ..
2025.01.13
A Rába Jármű Kft. hajtásláncokért felelős fejlesztőmérnöke, Fiausch Ádám, tudományos munkájával egy....
2025.01.13
Szép kilátásokkal kecsegtet a jövő az olasz alapítású márkának, hiszen 2026 végéig eladták az....
2025.01.13
A dél-afrikai pilóta előnye azonban nagyon lecsökkent a privát Toyotával versenyző üldözőhöz, Jazid....
2025.01.13
A Ford Magyarország kimagasló üzleti eredménnyel, a hazai management előzetes várakozásait....
2025.01.13
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás lesz az M1-M7 autópálya közös....
2025.01.13
Magyarország területén a 2025. január 10-én 0 óra és január 12-én 24 óra közötti időszakban a....
2025.01.13
Negyedik taggal bővült a Toyota Professional kínálata, a Proace család kibővült a legnagyobbal, az....
2025.01.13
A Széchenyi István Egyetem kiemelt szereplője a budapesti Educatio Kiállításnak, hiszen az idei....
2025.01.13
A szlovákiai utakon hamarosan megjelenhetnek a radarok legújabb generációja - írja a parameter.sk. ..