MOL
- Kedden átadták a Mol Petrolkémiai Zrt., a Mol-csoport 100 százalékos tulajdonú leányvállalatának új butadién-kinyerő üzemét, a 2013-ban indult 35 milliárd forintos beruházás 40 új munkahelyet teremt a vegyi gyárban, a kivitelezés pedig több száz szakembernek adott munkát. A magyar olajipari vállalat tájékoztatása szerint a beüzemelési fázis zökkenőmentesen zajlott, a technológiai rendszerek a műszaki elvárásoknak megfelelően működnek.
Korábbi tájékoztatás szerint a gyár 8-15 milliárd forinttal növelheti a tiszaújvárosi vegyipari vállalat eredményét. A 130 ezer tonna éves kapacitású üzemben előállított butadién a műgumigyártás legfontosabb alapanyaga, amelyet elsősorban autóabroncsokat gyártó társaságok használnak fel. A butadién előállítása zárt technológiai rendszerben történik, a környezetbe káros anyag nem kerül, az üzem megépülésével Tiszaújváros és térsége környezeti terhelése nem növekszik. A butadién iránti kereslet jövedelmezősége lényegesen jobb és kiegyensúlyozottabb, mint a petrolkémiai társaság által gyártott polimereké.
A Mol-csoport ezért vizsgálja a további feldolgozás lehetőségét. Várhatóan 2017-től például a Mol a japán JSR Corporationnel vegyesvállalati formában szintetikus gumit gyárt majd Tiszaújvárosban, amelyhez az egyik legfőbb alapanyagot a butadién üzem szállítja. A Tiszaújvárosban felépülő, oldószeres eljárással készült sztirol butadién gumit (S-SBR) gyártó új üzem évi 60 ezer tonnás gyártókapacitással rendelkezik majd, és a piaci kereslet függvényében megvizsgálják a további kapacitásbővítési lehetőséget - közölte korábban a Mol. A Mol Petrolkémiai Zrt. korábban Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) Zrt. néven működött, a Mol-csoport idén tavasszal lett a cég teljes tulajdonosa és nyár végén változtatott nevet.
A tiszaújvárosi vegyi cég Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyik legjelentősebb társasága, mintegy ezer embert foglalkoztat, a vállalat telephelyén működő mintegy hatvan vállalkozás további háromezret. Az elsősorban műanyag alapanyagokat gyártó társaság a nyilvános cégadatok szerint az elmúlt évben 402 milliárd 196 millió forint nettó árbevétel mellett a mérleg szerint 30 milliárd 74 millió forint eredményt könyvelt el. Mindemellett a Mol-csoport petrolkémiai üzletága Pozsonyban hamarosan egy LDPE (kis sűrűségű polietilén) üzemmel is bővül, amely várhatóan 2016 első negyedévétől működik majd - közölte a vállalat a BÉT honlapján kedden.
A Mol szlovákiai leányvállalatának, a Slovnaftnak az új üzeme három régebbi, 180 ezer tonna éves összkapacitású üzemet vált ki, növeli a termelés rugalmasságát, a termékek minőségét és biztosítja a finomítóból származó vegyipari benzin átvételét, miközben csökkenti a termelési költségeket. Az üzemhez kapcsolódó teljes beruházás értéke körülbelül 350 millió dollár - olvasható a tájékoztatásban.