ittas vezetés
A Legfelsőbb Bíróság úgy határozott, hogy a járművezető részegségének megállapításához nem szükséges alkoholteszt, hanem elegendő az objektív vizsgálat, mint az aceton szagú lehelet és az önkontroll hiánya – írja a sicurauto.it. E megállapítás egy tavaly júliusi ügyre nyúlik vissza, amikor Olaszországban egy autós fellebbezett a vezetési engedély hat hónapos bevonása és az 1500 euró pénzbírság ellen. A férfi balesetet okozott, de nem volt hajlandó belefújni a szondába. A fellebbezésben azzal érvelt, hogy a bírák kizárólag a rendőrök vallomása alapján hoztak ítéletet.
Ittas vezetés az, amikor a vezető vérében lévő alkohol mennyisége meghaladja a törvényes határértéket. Olaszországban ez zéró toleranciát jelent kiskorúakra, kezdő járművezetőkre és hivatásos sofőrökre nézve. Mindenki másnál a határ 0,5 g/liter. Az ittas vezetés bűncselekmény, a jogosítvány bevonásával, pénzbírsággal, valamint 10 büntetőpont kiszabásával, súlyosabb esetben a jármű elkobzásával és letartóztatással jár. A közlekedési rendőrök a járművezetőket alkoholtesztnek vethetik alá bármilyen baleset esetén, vagy ha okkal feltételezhető, hogy a járművezető alkohol hatása alatt áll. Azok, akik megtagadják a vizsgálatot, bűncselekményt követnek el és ugyanazokat a büntetéseket szenvedik el, mint a legsúlyosabb véralkohol-tartalom (1,5 g=liter) feletti szabálysértők.
A jármű biztonságos vezetése összetett tevékenység, amely magában foglalja az elmét és a testet és jó pszicho-fizikai feltételeket igényel minden alkalommal, amikor a volán mögé ülünk. Az alkoholfogyasztás negatívan befolyásolja a vezetési magatartást, mivel korlátozza és megváltoztatja a jármű biztonságos vezetéséhez szükséges agyi funkciókat. Az alkohol különféle hatásokat válthat ki, például: a veszélyes helyzetek alábecsülése, a távolságok és sebességek módosított értékelése, a látómező csökkentése, fokozott vakító érzékenység, a reakcióidő lassulása, csökkent koncentrációs képesség, álmosság, figyelmetlenség, a mozgások koordinálásának nehézségei. Ezek a változások növekednek, amikor az alkohol mennyisége a vérben növekszik. Ennek eredményeként az autóbalesetbe kerülés kockázata exponenciálisan növekszik az alkoholszint növekedésével. Vigyázni kell az alkohol és bizonyos gyógyszerek (pl. nyugtatók, fájdalomcsillapítók stb.) kölcsönhatására is. A kettő együtt fokozhatja a negatív és veszélyes hatásokat.
A véralkoholszint különböző tényezőktől függ, mint a nem, az életkor, a testsúly, az elfogyasztott alkohol erőssége. Mivel a véralkohol-tartalmat számos tényező befolyásolja, nincs olyan képlet, amely mindenki számára objektív módon érvényes, csak becsléseket lehet készíteni. Tehát a kockázat a fogyasztás bármely szintjén fennáll, nincsenek biztonságos mennyiségek. A legjobb dolog: ne igyon, ha vezetnie kell!
Forrás: sicurauto.it