Zöldrovat

Zöld úton a tipegők Újbudán

2019.04.29.

Számos hazai óvodában évek óta gyakorlat, hogy igyekeznek a környezettudatos gondolkodás magvait elültetni a kisgyerekek fejében. Arról azonban keveset hallani, hogy ezt már a bölcsődében el lehet, sőt, érdemes is elkezdeni. Újbudai szakemberek úttörő módon a Zöld Bölcsőde Program alapjait igyekeznek letenni. 

A pszichológusok szerint, amit 0-3 éves kor között megtapasztal, megtanul egy gyerek, az egész életére hatással van. Ráadásul a tipegő (kb. 1,5 éves) kortól a kicsiknek rohamtempóban nyílik az értelme. Szivacsként szívják magukba az új információkat, a tapasztalatszerzésen keresztül egyre több ok-okozati összefüggésre jönnek rá, és előszeretettel utánoznak. Ha ebben a korban megismerkednek a természet értékeivel, és azokhoz pozitív élményeket kapcsolnak, nagyobb eséllyel lesz belőlük a környezetére és a saját egészségére odafigyelő felnőtt.

Ebből indultak ki a szakemberek az Újbudai Bölcsődei Intézményekben, ahol nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a legkisebb emberpalánták számára is befogadható módon nyissanak utat ez irányba. – A célunk, hogy a gyerekekhez közelebb hozzuk a természetet – mondta el az Autoszektornak Unger Katalin, az Újbudai Bölcsődei Intézmények vezetője. 

Szüret a Szemünk Fénye Bölcsődében (forrás: ubi.ujbuda.hu) 

A XI. kerületi önkormányzat és a bölcsőde 9 tagintézményének szakemberei 2015-ben kezdtek foglalkozni a témával. Mára kidolgoztak egy szempontrendszert, amely leírja, mitől lehet zöld egy bölcsőde. Tartalmaz elemeket többek között a nevelői munkára, a bútorokra, a játékokra, a bölcsődei programokra és az egészséges táplálkozásra vonatkozóan is. A tervezetet Magyarországon elsőként szeretnék az illetékes minisztériumba benyújtani. Emellett az intézményvezető szándéka még idén továbbképzésként akkreditáltatni az elképzelésüket, és javaslatot tesznek a „A bölcsődei nevelés-gondozás országos alapprogramjába” való beillesztésre is.

Mitől lesz zöld egy bölcsőde?

Egyrészt az ott dolgozók kreatív, a kicsik életkori és a bölcsődék intézményi sajátosságait figyelembe vevő nevelő-gondozó munkájától. Mivel a bölcsődékben direkt, kötelező foglalkozásokat nem tartanak a gyerekeknek, máshogyan kellett a mindennapi életükbe beilleszteni a természeti értékek és az egészség védelmére fókuszáló elemeket – mondta el Szuhár Mariann, az Újbudai Szemünk Fénye Központi Bölcsőde vezetője. Másrészt attól, hogy mennyire sikerül az intézmény külső és belső környezetét energiatakarékos, minél természetesebb módon kialakítani.

Hogyan néz ki a gyakorlat?

Az újbudai bölcsődékben az elmúlt években már meg is valósították az elképzeléseik nagyobb részét. Hazánkban elsőként alakítottak ki például a Napsugár Bölcsődében „Mezítlábas parkot”, ahol a gyerekek füvön, kavicson, háncson, homokon lépkedhetnek. Ez a szenzoros érzékelés fejlesztése mellett nagyon jó hatással van a kicsik lábboltozatának egészséges fejlődésére is. Ugyanezen az elven működik a „Tapifal”, csak ott a kezeiket használhatják a gyerekek. 

Mezítlábas park (forrás: Újbudai Bölcsődei Intézmények) 

Rendszeresen szerveznek programokat jeles napokhoz kapcsolódóan, például a Föld napján virágokat ültetnek a szülőkkel együtt. Luca-napkor búzát vetnek, a víz világnapján jégkockával festenek a gyerekekkel, a madarak és fák napján pedig hasalnak a fűben és nagyítóval nézik a bogarakat. 

Közös családi kertészkedés (forrás: Szemünk Fénye Bölcsőde) 

Egyedülálló módon bevitték az állatokat a bölcsődékbe, minden intézményben vannak például halak, de van, ahol achátcsigát és földi gilisztát nevelnek, és több helyen is kialakítottak floráriumot (palackkertet). 

A gyerekek szinte minden nap megnézik a halakat a Szemünk Fénye Bölcsődében (forrás: szerző) 

Nagy gondot fordítanak az egészséges életmóddal kapcsolatos szemlélet megalapozására is. A gyerekek nemcsak gondozzák a bölcsődék kertjében nevelt zöldségeket, gyümölcsöket, fűszernövényeket, hanem el is fogyasztják azokat. A Szemünk Fénye Bölcsődében például idén a palánták helyett vetőmagot vettek, hogy azt ültessék majd el. Ezekből paprika, paradicsom, uborka, répa, cukkini és folyton termő eper kerül a kis kertészek asztalára.

Emellett már 4 intézményben alakítottak ki sóbarlangot, ahol tavasztól őszig délelőttönként, a napirendjükbe illesztve tölthetnek időt a kicsik, délután pedig a szüleikkel együtt használhatják ki annak fény- és hangterápiás, immunerősítő hatását. A központi bölcsőde vezetője szerint náluk például vannak szülők, akik nyáron is élnek a lehetőséggel. Az intézményvezető pedig azt mondja, a sóbarlangok használatának köszönhetően kimutathatóan kevesebb a felsőlégúti megbetegedés az érintett helyeken. 

Homokozás helyett sózás a bölcsődében (forrás: Szemünk Fénye Bölcsőde) 

A Kuckó Bölcsődében idén januártól kizárólag környezetbarát tisztítószereket használnak. Az intézményben a megfelelő higiéniai körülmények biztosítását az ÁNTSZ munkatársai ellenőrzik. A kerület minden bölcsődéjében összegyűjtik az esővizet, amivel aztán a kertet és a gyerekek által ültetett növényeket is locsolják.

A nyílászárókat mindenhol újakra cserélték, 3 intézményben megoldották a szigetelést, és szintén 3 bölcsődében korszerű led világítást alakítottak ki. Szelektíven gyűjtik a hulladékot, komposztálnak, és amit lehet, újrahasznosítanak. Olyan játékokat és bútorokat szereznek be, amelyek természetes anyagokból készültek. 

Komposztálás a bölcsődében (forrás: Újbudai Bölcsődei Intézmények) 

A bölcsődei dolgozóknak rendszeresen szerveznek műhelyfoglalkozásokat, legutóbb a Humusz Szövetségtől tartottak nekik előadást. Emellett évről évre belső pályázatokkal is igyekeznek a kollégákat még nyitottabbá tenni a témára. Idén például újrahasznosított alapanyagokból kellett a pályázóknak dekorációt készíteni.

Az intézményvezető szerint bár a munkájuk eredményeinek felméréséhez még hosszabb időnek kell eltelnie, az már most látszik, hogy nem dolgoznak hiába. A visszajelzések alapján a zöld bölcsődékből kikerülő gyerekek többek között könnyebben illeszkednek be az óvodában, és önállóbbak társaiknál. Emellett fontos hozzáadott értéke a munkájuknak, hogy a gyerekeken keresztül a szülőkhöz is eljutnak, így egész családok környezettel és természettel kapcsolatos szemléletmódjára van ráhatásuk. 

Nyitókép: Szemünk Fénye Bölcsőde 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.16
Az Audi örömmel fogadta, hogy az új, teljesen elektromos A6 e-tron modell elnyerte a Women’s....
2025.01.16
Baleset történt a B50-es úton Ausztriában,Neusiedl am See közelében, közel a magyar határhoz kedd....
2025.01.15
A kedvezőbb adózás, a zöldebb és biztonságosabb budapesti közlekedés, a munkalehetőségek és a....
2025.01.15
A VCÖ mobilitási szervezet szerint tavaly 48 gyalogos halt meg közlekedési balesetben Ausztriában,....
2025.01.15
Joe Biden leköszönő amerikai elnök nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva bejelentette, hogy....
2025.01.15
23 ország szakértői döntöttek az év autójáról.   ..
2025.01.15
Idén eddig huszonhárman haltak meg közlekedési balesetben az utakon - közölte az Országos Rendőr-....
2025.01.15
Gilyén Krisztián a Bükk Aqua Audival képviseli a magyar színeket. ..
2025.01.15
Erős évet zárt az AutoWallis Csoport 2024-ben, miután a cégcsoport által eladott gépjárművek száma....
2025.01.15
A brit What car? magazin időről-időre kutatást végez a használtpiacon, hogy egy-egy kategóriában....