Toyota Hiace

Visszatérhet Európába a legendás Toyota Hiace

2023.12.01.

A Toyota Auto Body, a Toyota 1945-ben alapított haszonjármű-részlege a 2023-as Japán Mobilitási Kiállításon leplezte le a hatodik generációs Hiace-ből készített villanyhajtású tanulmányt, amely sorozatgyártásra érettnek tűnik, és a neve alapján egyszer akár Európába is megérkezhet.

Tokióban kiderült, hogy a Hiace visszatérhet Európába – mégpedig elektromos furgonként. A Toyota 2011-ben szüntette meg a népszerű haszonjármű értékesítését Európában, az utolsó, nálunk is kapható generáció a negyedik volt, amelyet még 1989-ben mutattak be (nálunk elpusztíthatatlan mentőautóként vált ismertté a rendszerváltás után, többek között Mágenheim doktor szolgálati autójaként a Szomszédokból), de több modellfrissítéssel bő két évtizeden át versenyképes maradt a konkurenciával szemben.

A Hiace története azonban nem állt meg a negyedik generáció kifutásával, Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában és Ausztráliában a 2004-ben bemutatott ötödik (H200) és a 2019-ben bemutatott hatodik nemzedék (H300) is népszerű furgonnak számít, igaz, ez utóbbit Japánban már nem árulják. Máshol azonban 2,7 és 3,5 literes, négy- és hathengeres benzinmotorokkal, valamint egy 2,8 literes, négyhengeres dízellel lehet megvásárolni, a leghosszabb karosszériaváltozata pedig 8,5 centiméter híján eléri a 6 métert.

Egyértelműen látszik a Tokióban kiállított Global Hiace BEV Concept külsején, hogy tervezésekor a hatodik generációs Hiace volt a kiindulási alap, a karosszériaelemek szinte változtatás nélkül kerültek át rá. Nem a legrövidebb és nem is a leghosszabb Hiace-karosszériát választották hozzá, hanem egy középsőt, amely 5,28 méter hosszú, 1,95 méter széles és 1,99 méter magas, a tengelytávja 3,21 méter. A Toyota Auto Body a koncepcióautót az ebben a méretben elérhető legnagyobb rakterű változatban, együlésesként mutatta be, az utasoldalon a raktér hossza eléri a 3,49 métert. A meghagyott kesztyűtartó azonban jelzi, hogy egy többüléses változatból indultak ki.

Bár a fehér koncepció külseje emlékeztet a szériagyártású Hiace-éra, azért a részletekben sok különbséget fel lehet fedezni: a lámpák és a lökhárítók formáját modernizálták, LED-es nappali fényekkel kötötték össze a fényszórókat, fehér kerettel látták el a hátsó lámpákat, a tetőt feketére fújták, a küszöböket és a kerékjáratokat pedig fekete műanyaggal vonták be, hogy divatos SUV-jelleget kapjon a furgon. Akár egy versenyautóról is származhatnának a szinte teljesen zárt, matt fekete felnik, amelyek a légellenállás csökkentése miatt kerültek fel, de emiatt cserélték le az eredeti hűtőrácsot is egy zárt maszkra. Ez a laikusoknak is elárulja, hogy elektromos hajtáslánc dolgozik a lemezek alatt. A tanknyílás a normál Hiace-eken a bal első és a bal tolóajtó között található, a kis fedél az elektromos tanulmányon is megmaradt, talán a töltőcsatlakozó került ide.

Egyelőre nem osztottak meg információkat a Global Hiace BEV Concept részletes műszaki adatairól vagy a sorozatgyártás esetleges megkezdéséről. A szűkszavú sajtóanyagból csak annyi derül ki, hogy a következő generációs villanyfurgon fejlett kialakítással, bőséges helykínálattal és egyszerű használhatósággal rendelkezik. Fejlesztése során nagy hangsúlyt kapott a csendesség és a könnyű be- és kiszállás, valamint az, hogy a fordulókör átmérője ne legyen nagyobb 11 méternél (ez kompakt személyautókra jellemző érték). A lehető legkönnyebb pakolhatóság érdekében teljesen sík a padló, átjárható a raktér, a rakomány erőlködés nélküli mozgatásáról speciálisan a Hiace-hoz tervezett kézikocsi gondoskodik. Belül csak a szokásosnál magasabban lévő padló, és az emiatt mindössze 1,27 méteres raktérmagasság utal arra, hogy elektromos hajtású a haszonjármű, a nagyfeszültségű akkumulátort ugyanis a raktér alatt helyezték el.

A fokozott hatékonyság nem csak az elektromos hajtásláncra igaz, hanem a konnektivitásalapú navigációs szoftverre is, melynek segítségével a szállítási útvonalak a pillanatnyi forgalmi helyzettől függően optimalizálhatók, ráadásul a vezető még azt is meg tudja nézni a belső érintőképernyőn, hogy a következő kiszállítandó tétel pontosan hol található a raktérben, amivel szintén értékes időt lehet megspórolni. Nem csak az infotainment rendszert cserélték le a széria Hiace-hez képest egy korszerűbbre, hanem egy nagyfelbontású digitális műszerfalat is beépítettek az analóg műszeregység helyére, a menetirány-választó kapcsoló pedig mintha a Toyota első nagy sorozatban gyártott elektromos autójából, a bZ4X-ből származna. A Japán Mobilitási Kiállításon, a Toyota Auto Body standján kiállított tanulmányban egy egyedi polcrendszer is látható volt, amelyet a padlóban kialakított rögzítő sínrendszerhez terveztek.

A „Global Hiace” elnevezés nem sok értelmezési lehetőséget hagy: úgy tűnik, a Toyota vissza akar térni a furgonja elektromos változatával a globális piacra, így valószínűleg Európába is. A japán autógyártó Professional részlege jelenleg a Stellantis-csoporttal működik együtt az öreg kontinensen, emiatt a Proace Verso, Proace és Proace Max modellek nem mások, mint a Peugeot-ként, Citroënként, Fiatként és Opelként, akár elektromos hajtással is megvehető furgonok, csak éppen Toyota emblémával. A Global Hiace BEV Concept által előrevetített új, dobozos haszonjármű előnye velük szemben a valódi Toyota-DNS lehetne, amelyre valószínűleg komoly kereslet mutatkozna a márka legendás megbízhatóságát nagyra értékelő fuvarosok körében.

A képre kattintva megnézhet egy eredeti, japán nyelvű videót.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.02
És van rá logikus magyarázat.   ..
2024.05.01
Az autó egyik legfontosabb adata az ára. Szélsőségesen eltérhet, kétezer forinttól százmillió....
2024.05.01
A BMW Múzeum részletekbe menően felújította előcsarnokát. Az elsődleges cél egy olyan modern,....
2024.05.01
A Ye sorozat három új modelljét egyszerre tervezik bemutatni ..
2024.05.01
- Oroszországban 161 ezer személygépkocsit gyártottak az idei első negyedévben, 81,3 százalékkal....
2024.05.01
Minden idők legszorosabb horvát WRC futamát élhettük át idén, ugyanakkor az új szabályrendszer is....
2024.05.01
- A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma tavaly 20 százalékkal, 14,6 millióra nőtt, így....
2024.05.01
Kés súlyos balesetről is hírt adott néhány perccel déli 12 óra aután a katasztrófavédelem. ..
2024.05.01
Az olasz helyett a spanyol Forma-4-es bajnokságban indul új csapatával, a Cram Motorsporttal Hideg....
2024.05.01
Végre belekóstolhattam az Magyar Év Autója 2024 egyik díjára jelölt legújabb Volkswagen Touareg....