Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Az elmúlt napokban az országban sokfelé fogcsikorgató hideg volt, egyes tájakon akár mínusz 10 fok alá is süllyedt a hőmérséklet. Ennek köszönhetően a tavainkon is megjelent a jég, a szabad vizek is kezdtek befagyni. Tóbiás és Balambér nagyon szeret a jégen csúszkálni és korcsolyázni, de egyelőre nem olyan vastag a jég, hogy biztonságos lenne rámenni.
Jégbe fagyott vízibicikli a balatonfenyvesi szabadstrandnál 2024. január 13-án (Fotó: MTI/Varga György)
Ráadásul a következő napokban a meteorológiai előrejelzések szerint lassú felmelegedés kezdődik, a jövő hét második felére sok helyen plusz 10 fok fölé emelkedhet a hőmérséklet. Ennek hatására a kikötőkben vagy a part menti vízfelületeken kialakult jég tovább törik, olvad és akár teljesen el is tűnhet. A veszélyre a rendőrség is felhívta a figyelmet, így a két kutyakölyök csak a partról figyeli a jeges vizet, a Balatonnál például egészen lenyűgöző formák alakultak ki a héten.
10 centi a minimum
Az elmúlt napokban a parti sávban és a kikötőkben kialakult 2-3 centiméteres jégréteg még túl vékony ahhoz, hogy rámenjük vagy sportoljunk rajta.
Ez még nagyon vékony... (Fotó: Police.hu)
A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor számít szilárdnak és biztonságosnak, ha a vastagsága eléri legalább a 10-12 centimétert. Az is fontos, hogy a jég szerkezete acélos, jó minőségű legyen, ne legyen töredezett. A szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog.
Azt is figyelembe kell venni, hogy ha a part közelében ki is alakul megfelelő, 10-12 centiméter vastagságú, kellően szilárd jégréteg, a tavak belseje felé haladva a jég sokkal vékonyabb lehet, ami komoly balesetveszélyt jelent. A hirtelen hőmérsékletváltozás, az enyhülő időjárás miatt a jég tulajdonságai megváltozhatnak, olvadáskor pedig a teherbírása akkor is csökken, ha a vastagsága változatlan marad.
Mint azt a katasztrófavédelem írja: csak a táblával kijelölt területen szabad a jégre menni! Magyarországon minden vízfelületnek van egy kezelője: ez lehet az önkormányzat vagy egy horgásztársaság. Ezek feladata, hogy megmérjék a jég vastagságát és megfelelő vastagság esetén kijelöljék a sportolásra alkalmas jégfelületet.
Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni:
Ha megtörténik a baj…
A jég beszakadását általában előre jelzi a ropogás és recsegés, valamint a jég felületének süllyedése. Ilyenkor még van arra esély, hogy a beszakadást elkerüljük. A teendő, hogy azonnal hasaljuk a jégre, hogy nagyobb legyen a felfekvési felület, és a testsúlyunkat a lehető legnagyobb jégfelületen oszlassuk el. Lehetőleg arccal a part felé legyünk, és lassú, nyugodt mozdulatokkal kússzunk a part felé.
Ha beszakadt a jég alattunk, tárjuk szét a karunkat, dőljünk előre, és minden eszközzel akadályozzuk meg, hogy a jégfelület alá csússzunk vagy lemerüljünk a vízbe – tanácsolja a katasztrófavédelem. Ha a jég hóval fedett, a közelben levő jégtörés helyét a fénysugár alapján fel lehet ismerni. Ha a jeget nem fedi hó, a víz és a jég egyforma fénytörése miatt a jég beszakadásának helye csak igen nehezen ismerhető fel. Folyóvíz esetén az áramlás miatt a jég beszakadásának helyét valószínűleg akkor sem lehet már elérni, ha tudjuk, hogy hol van, a túlélés esélye ilyenkor igen csekély.
Torlódó jég a Balatonon Fonyódnál, a bélatelepi strandon 2024. január 13-án (Fotó: MTI/Varga György)
Beszakadás után próbáljunk meg a felsőtestünkkel újból a jégfelület fölé jutni. Végezzünk lábunkkal lökésszerű úszó mozdulatokat, a karunkkal és súlyáthelyezéssel segítsük a lábmunkát. Amennyiben így nem sikerül a jég fölé jutni, próbáljunk meg a jég beszakadásának helyével szembeni oldalon egyik lábunkkal a jég felületére jutni és ezután a kezünkre és lábunkra támaszkodva testünket oldalt a jégfelületre tolni.
Ha a jég újból beszakad, vágjunk magunknak utat a part felé, addig míg ki nem jutunk a partra vagy teherbíró jégfelülethez nem érünk. A víz hőmérséklete a jégfelület alatt 0-4 fok, vagyis már 20-30 másodperc után hidegsokk következhet be (vérkeringési zavarok, a szívműködés leállása).
Így segíthetsz
Amennyiben valaki más alatt szakad be a jég, fontos, hogy maradj higgadt a segítség során, nehogy te is beszakadj! Óvatosan közelítsd meg a helyszínt hasra fekve, kúszva. Az utolsó szakaszt hidaljuk át segédeszközökkel, például hosszú ággal, bottal, kötéllel, nadrágszíjjal, esetleg többet összekötve, vagy ruhadarabokkal, sállal.
A jeges vízből mentett embert azonnal nem szabad túlfűtött, meleg helyre vinni, hanem fokozatosan kell felmelegíteni a testét, úgy, hogy előzőleg a jeges ruházatot eltávolították róla. Az ilyen embert minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni.
Ha bármilyen jéggel kapcsolatos veszélyhelyzet történik – beszakadás, süllyedés – azonnal hívd a 112-es központi segélyhívót!
Bírságolnak is
Jó tudni, hogy a jégbeszakadás miatti balesetek megelőzése érdekében a rendőrök fokozottan ellenőrzik a jégen tartózkodás szabályait. Aki megszegi a szabályokat, azt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halőr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője 6500 forinttól 65 ezer forintig terjedő helyszíni bírsággal sújthatja, ismételt elkövetés esetén pedig 90 ezer forint a büntetés. Amennyiben szabálysértési eljárás indul, akár 200 ezer forint is lehet a pénzbírság.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!