Tóbiás és Balambér kalandjai
Az elmúlt napokban erős fagyok voltak az ország több részén, és a hétvégén sokfelé még napközben is nulla fok alatt maradt a hőmérséklet. A hideg idő hatására a természetesen vizeink jegesedni kezdtek, ám egyelőre még mindenhol nagyon vékony a jég, életveszélyes rámenni, és néhol felmelegedés is kezdődött. A Balatonon alig pár centiméteres jég alakult ki, és egyelőre sehol nincs az országban olyan jégfelület a szabad vizeken, amely biztonságos lenne.
Tudnivalók, mielőtt a jégre lépsz
A tavak jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha az kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog. Általános szabályként azt lehet mondani, hogy az állóvizek jege akkor tekinthető biztonságosnak, elég szilárdnak, ha a vastagsága eléri vagy meghaladja a 10 centimétert.
Legyen szilárd és legalább 10 centi vastag a jég
Ha ismeretlen a jégfelület vastagsága, kopogtatással ellenőrizzük, mielőtt rálépünk. További tudnivalók:
Elővigyázatosságból legyen a kezünk ügyében olyan eszköz, amellyel baj esetén segíteni tudunk annak, aki alatt beszakad a jég. Ez lehet kötél, szánkó, hosszabb faág, amit oda tudunk nyújtani neki. A parton, az autóban pedig legyen pokróc, váltóruha.
Teendők, ha beszakad a jég
A jég beszakadását sokszor már előre jelzi a ropogás és a recsegés, valamint a jég felületének süllyedése. Ekkor még van rá esély, hogy elkerüljük a beszakadást.
Ha recseg-ropog alattunk a jég, feküdjünk le, hogy minél nagyobb felületen eloszlassuk a súlyunkat (Fotó: Police.hu)
Nagyon fontos, hogy ne kerüljünk a jég alá, ha mégis megtörténik, a szemünket tartsuk nyitva, és nézzünk felfelé. Ha a jég hóval fedett, akkor a beeső fénysugár alapján a jégtörés helyét fel lehet ismerni. Ha a jégen nincs hó, a víz és a jég egyforma fénytörése miatt a jég beszakadásának helye csak igen nehezen ismerhető fel.
A legfontosabb, hogy próbáljunk meg a felsőtestünkkel a jégfelület fölé jutni, ehhez végezzünk a lábainkkal lökésszerű, úszó mozdulatot, amit karjainkkal és súlypontáthelyezéssel segítünk. Ha így nem sikerül a jég fölé jutni, a beszakadás helyével szemben lévő oldalon próbáljunk az egyik lábunkkal a jég felületére jutni, majd a kezünkre és lábunkra támaszkodva testünket oldalt a jégfelületre tolni. Ha a jég újból és újból beszakad alattunk, vágjunk magunknak utat a part felé, amíg ki nem jutunk a partra vagy olyan jégfelülethez nem érünk, amelyik már elbír minket.
Így segíts a bajba jutottakon
A víz hőmérséklete a jégfelület alatt 0 és 4 fok közötti. Ha valaki beleesik a jéghideg vízbe, teste nagyon gyorsan, egy-két perc alatt elkezd kihűlni, de akár már 20-30 másodperc után hidegsokk következhet be (ami vérkeringési zavarokkal, és akár a szívműködés leállásával járhat) Tíz perc elteltével bekövetkezik az eszméletvesztés, 15 perc után pedig már nem lehet segíteni a bajbajutottakon. Ezért egy pillanatot sem szabad késlekedni a segítséggel, és hívjuk a 112-es segélyhívót.
Felelőtlen mentésbe azonban ne kezdjünk, mert azzal a saját életünket is kockáztathatjuk. Mások bajba kerülése esetén így segíthetünk:
A jeges vízből, jégből mentett embert ne vigyük azonnal jól befűtött, meleg helyre, hanem fokozatosan próbáljuk felmelegíteni a testét, a vérkeringését normál módon beindítani. Természetesen előzőleg a jeges ruházatától meg kell szabadítani! Az ilyen személyt minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!