Hálózatba kapcsolt szolgáltatások tehermentesítik a gépkocsivezetőket és a logisztikusokat Hálózati platform felhőalapú szolgáltatásokhoz:
a Bosch egy új platform segítségével teljes élettartamukra hálózatba kapcsolja a haszongépjárműveket. Ez olyan felhőalapú szolgáltatások alapjául szolgálhat, mint például az előretekintő diagnosztika és a távoli (over-the-air) szoftverfrissítés. A platform két fő komponensből áll. A bázis-szoftvermodul a jármű, a felhő és a szolgáltatások közötti biztos kommunikációs átjáró szerepét tölti be, míg az adatmenedzsmentmodul segítségével a haszonjárműgyártók és a flottamenedzserek feldolgozhatják és kielemezhetik a járműadatokat, illetve frissíthetik a szoftvert a mindenkori legújabb verzióra.
Előretekintő járműdiagnosztika:
a gépkocsik meghibásodásai általában nem várt módon következnek be és – különösen a haszonjárművek esetében – gyakran jelentős gazdasági kárt okoznak. A Bosch előretekintő diagnosztikai rendszere folyamatosan érzékeli, elemzi és jelenti a jármű egyes komponenseinek, illetve rendszereinek állapotát a felhő felé. Ezen adatok alapján a hibák gyakran előre felderíthetők, így még idejében elháríthatók, jelentősen csökkentve a haszongépjárművek karbantartási és javítási költségeit, illetve a kevesebb váratlan leállás révén nagymértékben javul kihasználtságuk.
Elektronikus horizont:
a Bosch elektronikus horizontja a jövőben minden egyes út során újabb ismeretekkel bővíti tudását. Ennek alapjául a jármű előtti útszakasz részletes topográfiai adatait tartalmazó, nagy pontosságú térképek szolgálnak. Ezeket az adatokat a motor és a sebességváltó szabályozása is felhasználja a lehető leggazdaságosabb üzemi stratégia kialakításához, és ezzel az üzemanyagfogyasztás további mérsékléséhez. A Bosch továbbfejlesztette a már néhány éve rendelkezésre álló elektronikus horizont technológiáját, a jövőben ugyanis e funkció összeveti, hogy a térképen rendelkezésre álló információk megfelelnek-e az adott útvonal valós adottságainak. Amennyiben például a kamera az út mentén 30 kilométer/órás sebességkorlátozó táblát érzékel, míg a térkép szerint 50 kilométer/óra a megengedett tempó, akkor a teherautó navigációs rendszere „megtanulja” az új sebességértéket. Ráadásul a felhőn keresztül a többi teherautóval is megosztja azt. Az intelligens elektronikus horizont technológia sorozatgyártásba várhatóan 2019 elején kerül.
Rakományfelügyelet: hol jár éppen az áru és vajon minden rendben van-e vele?
Ezek a logisztikusok és az ügyfelek gyakori kérdései. A Bosch Transport Data Logger (szállítási adatrögzítő) rendszere pontosan megválaszolja ezeket, mindenkor jól átláthatóvá téve az áruk szállítási láncát. A nagyjából mindössze 10×10 centiméter méretű doboz integrált érzékelőivel felügyeli a sérülékeny áruk szállítását – méri útközben a hőmérsékletet, a nedvességtartalmat, a dőlésszöget és a rázkódást is. Az így felvett értékeket egy alkalmazás okostelefonon vagy táblagépen jeleníti meg és dokumentálja. A rendszer a beállított határértékek átlépésekor riasztást ad ki. Az áru esetleges sérülései így időben felderíthetők és okozójuk is azonosítható. Központi adatátviteli modul: a Central Gateway központi adatátviteli modul a tehergépkocsi szabályzóegységei és a környezet közötti adatcserét bonyolítja az összes buszrendszer segítségével, ezzel a hálózatba kapcsolt haszongépjárművek központi kommunikációs csomópontjaként működik. Különösen biztonságossá tehető az adatcsere a korszerű adatátviteli és kódolási technológiákkal, amelyek tűzfalakkal vagy a Bosch vállalataként működő ETAS és ESCRYPT cégek behatolásérzékelő rendszerével (Intrusion Detection System) akadályozzák meg a jogosulatlan hozzáférést a járművek hálózatához. (...)