Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Az idei év első heteiben farkasordító hideg volt az egész országban, gyakran napközben sem emelkedett fagypont fölé a hőmérséklet. Aztán az elmúlt napokban mintha kicsit megfutamodott volna a tél: 16,7 fokot mértek Drávaszabolcson, ezzel 55 éves melegrekord dőlt meg, és a hétvége időjárása is inkább a tavaszt idézi.
Ha jön a front, több a baleset
Ha ilyen nagyot fordul az időjárás, és erős fronthatás érvényesül, az sokakat megvisel, és a közlekedésükre is hatással van. Lehet, hogy nem is veszed észre, pedig ezzel nem árt tisztában lenni, ha biztonságosan akarunk közlekedni az utakon.
Nem csak az idősek érzékenyek a frontokra
A frontok akkor alakulnak ki, amikor két ellentétes tulajdonságú légtömeg találkozik, az időjárás pedig hirtelen és lényegesen megváltozik. Leginkább az idősek és a nők, valamint a tartósan betegek szenvedik meg az időjárás-változást, de a fiatalokat is érinti, minden ötödik iskolás gyerek érzékeny a frontokra. Emellett a stresszes, egészségtelen, mozgásszegény életmód is hajlamosít a frontérzékenységre.
Front idején az utakon több baleset történik, megemelkedik a veszélyes helyzetek kialakulásának az esélye, ezért ilyenkor fokozottan kell ügyelnünk magunkra és a többi közlekedőre.
Hideg, meleg, kettős
Melegfront esetén az arra érzékenyek ingerlékenyek, fáradékonyak, kábultak, hevesebbé válhat a szívverésük, emelkedhet a vérnyomásuk és általánosságban csökken a teljesítőképességük. A közlekedésben emiatt elveszíthetik az önuralmukat, meggondolatlan, agresszív, durva szabályszegéseket követhetnek el. A tünetek akár már néhány órával a front átvonulása előtt jelentkezhetnek, ezért ilyenkor a szokásosnál nagyobb türelemre, óvatosságra és önuralomra van szükség.
A melegfront ingerlékenységet okozhat
A hidegfront megérkezése nyugodtabbá, feszültségmentessé teszi a közlekedőket. Csökken az ingerlékenység, a reflexek lelassulnak, az állandó álmosságérzet és a nehézkesebb gondolkodás miatt gyakoribbak a közúti balesetek. Ha egyedül vagyunk az autóban, ilyenkor az a legjobb, ha rádiót vagy dinamikus, pörgős zenét hallgatunk. Hosszabb utakon iktassunk be pihenőket, mozogjunk és igyunk valamilyen frissítőt.
Hidegfront idején lelassulnak a reflexek, ami balesetekhez vezethet
Az is előfordulhat, hogy kettős a fronthatás, vagyis a hideg- és a melegfront is befolyásolja a az állapotunkat, teljesítőképességünket. Ez a legrosszabb, ilyenkor jellemző tünet a fejfájás, a levertség, a fáradékonyság és az álmatlanság. Tompul a figyelem, sok közlekedőnél romlik a reakcióidő, és ha néhány tizedmásodperccel tovább tart reagálni egy forgalmi helyzetre, az akár balesethez is vezethet.
Jó tanácsok frontérzékenyeknek
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!