kerékpárvásárlás
Már tudjuk hol és milyen bringát érdemes vásárolnunk, ma pedig kiválasztjuk, a nekünk megfelelő méretűt! Akárcsak a ruháknál, úgy a bringáknál is vannak méretek és a rossz választás a későbbi használat során, bizony sok bosszúságot tud okozni. Segítünk, hogy kiválaszthasd a magadnak megfelelő méretet, hogy megúszd a hátfájást és a kényelmetlen üléspozíciót!
A Bringák vázméretei
A kerékpárok vázainak méretének változtatásával érik el a gyártók, hogy bármilyen testi adottsággal rendelkező ember kényelmesen tudja használni a termékét. Ahhoz, hogy megtudjuk, melyik vázméret a számunkra megfelelő, böngésszük át, az alább látható táblázatot.
A táblázat segítséget nyújt, ha elmegyünk egy szaküzletbe, akkor az eladónak már tudjuk mondani, milyen méretű bringát szeretnénk. Innentől már az eladó szakértelmére támaszkodva vásárolhatjuk meg magunknak a legkényelmesebb kerékpárt.
A megfelelő beállítások
Ahhoz, hogy bringánkat a megfelelő módon tudjuk használni, meg kell ejtenünk bizonyos beállításokat, amik segítségével sokat adhatunk a komfortérzetünkhöz. Nincs két egyforma ember, így természetesen mindent egyénekre kell szabni.
A nyereg beállítása
Az első és legfontosabb, hogy nyergünk szöge, közel legyen a vízszinteshez. Ennek ellenőrzéséhez, használhatunk vízmértéket, derékszögű vonalzót. A helytelen beállítás vonzata, hogy a túl magas orrú ülés esetében, az ülőcsontok sokkal nagyobb terhelésnek vannak kitéve, így ez fájdalmat, kényelmetlenséget okoz a felhasználónak. A túlságosan lefelé döntött ülésről pedig egyszerűen lecsúszunk, így csökken a menetbiztonság és a teher áttevődik a vállainkra és a karjainkra. Így törekedjünk a számunkra legmegfelelőbb ülésbeállításra.
Az ülés magasságának beállítására egy egyszerű módszert alkalmazzunk! Az egyik lábunkkal tekerjük a hajtókart alsó pozícióba (6 óra irányába) és úgy állítsuk be az ülés magasságát, hogy majdnem nyújtott pozícióban legyen a lábunk, az említett hajtókar állásnál.
A kormány beállítása
Ha nyergünket megfelelően beállítottuk, akkor foglalkozzunk a megfelelő kormánybeállítással. A kormány megfelelő kezeléséhez, nagyjából olyan szélességre van szükségünk, mint a vállunk. Ha a kormány eléréséhez túlságosan ki kell nyúlni a kerékpáron, vagy össze kell zsugorodni pedálozás közben, akkor a kormányfej rövidebbre vételével kompenzálni lehet a problémát.
A beállításunkat nem kell véglegesnek tekinteni, a kerékpározás során még finomítsunk rajta. Lehetőleg többször állítsunk keveset (2-3 mm-t), így követve testünk visszajelzéseit, mivel az érzékeny térdűeknél térdbántalmak léphetnek fel, ha alacsonyan ülnek, vagy ha minden átmenet nélkül állítunk a nyergen.
Ez a remek ábra jó támpontot adhat nekünk, hogy kell helyesen beállítani egy kormányt egy versenykerékpáron.
A fékkarok beállítása
A fék a legfontosabb biztonsági berendezés kerékpárunkon, így fontos, hogy jól tudjuk kezelni azt!
A megfelelő beállítás receptje, hogy a fékkart a középső újjal kényelmesen elérve tudjuk működtetni, így biztosan nem lesz gond, ha vészfékezésre, vagy gyors reagálásra lenne szükség. Ha túlságosan felfelé állítjuk őket, akkor a csuklónkkal kell majd utána nyúlni, amiben hamar elfáradunk és fájdalmat fogunk tapasztalni a kézfejünkben. Ha túl alacsonyra állítjuk, akkor kénytelenek leszünk a fékkar után teljes testből nyúlni, ami megint csak csökkenti a menetbiztonságot és szintén izületi fájdalmat fog okozni számunkra.
Miután megvásároltuk kerékpárunkat figyeljünk oda arra, hogy mindig biztonságosan és körültekintően közlekedjünk, a szabályokat betartva és persze ne feledjétek el, hogy csak is óvatosan!