Tóbiás és Balambér kalandjai
Megérkezett Magyarországra az első nagyobb havazás, a Dunántúl egyes tájait 10-15 centis hótakaró borította be. Egyelőre csak az eplényi síaréna nyitotta meg a kapuit, és a koronavírus miatt létszámlimitet, valamint járványügyi szabályokat vezettek be. Ám a meteorológusok a jövő hétre is havazást ígérnek, így várhatóan további sípályák nyitnak meg az országban. A koronavírus miatt a hazai síelők túlnyomó többsége belföldön keres majd magának síterepet, borítékolható a zsúfoltság, ezért ilyenkor még fontosabb az alapvető szabályokkal és tudnivalókkal tisztában lenni.
Sajnos még a tapasztalt síelők sem mindig tartják be a síelés alapszabályait, vagy ahogy gyakran hívják, a sí-kreszt. Kedzőknek pedig elengedhetetlen, hogy ismerjék a sípályák etikettjét és legfontosabb közlekedési szabályait, amelyet a Nemzetközi Sí Szövetség (FIS) állított össze.
A síelés 10 alapszabálya
Vegyek fel bukósisakot?
Mindenképpen ajánlott, mert a legsúlyosabb síbaleseteknél általában a fej – vagy a fej is – sérül. A védősisak használata pedig gyerekeknél 60, felnőtteknél pedig 35 százalékkal csökkentheti a fejsérülések esélyét.
Gyerekekre mindenképpen adjunk sisakot, külföldön sok helyen kötelező is
Magyarországon jelenleg nincs sisak használatára vonatkozó előírás, de a gyerekekre mindenképpen adjunk fejvédőt. A környező országokban már más a helyzet: Szlovákiában és Ausztria legtöbb tartományában a 15 éven aluliaknak kötelező a bukósisak, Szlovéniában és Olaszországban pedig 14 év alatt előírás a fejvédő. Emellett külföldön sokkal nagyobb arányban viselnek sisakot a felnőttek is.
Légy tisztában a korlátaiddal!
Az alapvető szabályok mellett az emberi tényezőkre is oda kell figyelni, ha síelni mész. A legtöbb baleset a túl nagy sebességre vezethető vissza. De nem szabad félvállról venni a fizikai állapotunkat sem. Sokan ülő munkát végeznek, keveset mozognak, főleg télen, a járvány idején meg pláne. A síeléshez jó kondiban kell lenni, és ha nem volt időnk az erőnlétünk fejlesztésére, akkor nem szabad szégyellni egy kis „besíelést”, vagyis az elején könnyebb pályákon csúszunk, és többet pihenünk.
A síeléshez jó kondi kell, figyeljünk az erőnlétünkre, és ne lógjuk el a bemelegítést
Problémát és akár balesetet okozhat a nem megfelelő felszerelés is, a rossz méretű sícipő, a rosszul beállított kötés, az életlen, elhanyagolt síléc. Ezeket érdemes síelés előtt szakemberrel ellenőriztetni. Tisztában kell lenni a sífelvonók használatával is, a szokatlan ruházat, a lécek megnehezítik a mozgást, ezért a folyamatosan mozgó felvonóknál nagyon ügyeljünk a ki- és beszállásnál.
Veszélyforrás lehet a fáradtság, a kialvatlanság és a koncentráció hiánya is. Emellett akárcsak más sportoknál, a síelésnél sem szabad ellógni a bemelegítést, mert anélkül sokkal nagyobb a sérülés esélye. Ha jó fizikai és mentális állapotban, bemelegítés után, megfelelő sebességgel csúszunk, és ismerjünk saját képességeink határait, akkor a síelés nem veszélyes sport.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!