BYD
Rohamtempóban épül a BYD autógyára Szegeden, a munkákat az sem nagyon korlátozza láthatóan, hogy meglehetősen csapadékosra sikerült az utóbbi hetek. Március 23-án több egészen friss videó is felkerült a youtube-csatornára, sok-sok tócsával, méretes, vízzel teli gödrökkel, de már vannak fedett csarnokrészek is, ahova nem tud beesni az eső. Lényegében ugyanekkor mi is megkerültük, körbefotóztuk a gyárat és igen élénk forgalmat tapasztaltunk a „teherportán”.
Forgalmas az építkezés főbejárata
Ahogy halad előre az építkezés, egyre sűrűbben jönnek új hírek a beruházásról. – Vizsgálatot indított az Európai Bizottság a Szegeden épülő BYD-gyár kapcsán – írta meg a befolyásos angolszász lap, a Financial Times március 20-án. A cikket a vg.hu szemlézte.
Az újság szerint Brüsszel azt vizsgálja, hogy „Kína tisztességtelen támogatást nyújtott-e a magyarországi BYD-gyár megépítéséhez”. Az értesülést két, az ügyre rálátó forrás is megerősítette, azt is jelezve, hogy az esetleges külföldi támogatások vizsgálata még csak a kezdeti szakaszában tart.
Az Európai Bizottság azt nem tudja/akarja megakadályozni, hogy a szegedi gyár felépüljön és megkezdje a termelést, ami a tervek szerint 2025 második felében, közel az esztendő végéhez várható. A Financial Times szerint, ha a vizsgálat azzal végződik, hogy a kínai vállalat tisztességtelen állami támogatásban részesült, akkor az értékesítésre szankciót is alkalmazhat. Például pénzbírságot szabhat ki vagy a kapott támogatás visszafizetésére is kötelezhet.
Ütemesen halad az építkezés
A szegedi BYD-beruházás mintegy négymilliárd euró, és akár tízezer munkahelyet is teremthet. A cikk szerint az EU tisztségviselői azt is kifogásolják, hogy kínai munkaerőt és alapanyagokat is használnak és használtak az építkezéshez, mert ez nem jelent gazdasági értéket az EU számára.
A magyar kormány is reagált a hírre. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter azt mondta, nem kaptak értesítést az Európai Bizottságtól a vizsgálatról, de nem lepődtek meg. – Köztudott, hogy minden Magyarországon megvalósuló beruházás megjelenik a bizottság radarján, és Brüsszel figyelemmel követi az állami támogatásokról szóló magyar döntéseket – fogalmazott.
Az Európai Bizottság szóvivője nem kívánt nyilatkozni a témában és BYD sem válaszolt az újság megkeresésre. Megszólalt viszont az ügyben Szeged polgármestere.
A gyárépítők konténervárosa - a szerző fotói
– Semmilyen „drasztikus” intézkedést nem tett az EU. Azt csinálja, amit az uniós jog alapján minden esetben vizsgálnia kell, valamennyi EU-s országban megvalósuló nagyberuházás esetében. A mi Európai Uniónkban szigorú rendelkezések szabályozzák, hogy egy beruházás milyen támogatást kaphat. Ezt az EU mindig, mindenhol szigorúan ellenőrzi – írta közösségi oldalán Botka László.
A város első embere hangsúlyozta, a Szeged–Magyarország–BYD hármas megállapodása minden uniós szabálynak megfelel. „Több mint egy évig tárgyaltak, és ez volt az egyik legfontosabb szempont. A gyár épül, és sok ezer jól fizető munkahelyet teremt, Szeged gazdasága pedig új lendületet kap.”
Kevesebb, mint 12 órán belül újra posztolni volt kénytelen Botka László. – A törvények szerint a közcélú, kisajátított földek értékét a kormányhivatal (!!!) állapítja meg. Akkor is, ha az új tulajdonos az önkormányzat lesz. Tudom, hogy ez nehezen érthető, de a hatályos törvény értelmében így van. Szegednek semmilyen beleszólása nem volt abba, hogy a BYD gyárához szükséges földet mennyiért sajátítják ki a tulajdonosoktól! … A megyei kormányhivatal döntött véglegesen. Az elégedetlen tulajdonosok is a kormányhivatalt perlik, az önkormányzat csak „behívott másodlagos” alperes – írta a Szeged polgármestere, hozzátéve: nem lesz akkugyár, sem vegyipar, a modernebb, zöld beruházás nyomán tisztán elektromos autók fognak készülni a napfény városában.
Madártávlatból látszik, mekkora a munkásszállás
Egy ekkora gyárnak óriási a vízigénye és az áramfogyasztása, még akkor is, ha nem akkumulátorokat készít. A BYD beruházása kapcsán a március első felében két nagyon hangzatos adat/szám ment végig a sajtón: annyi vizet fogyasztanak majd, mint egy 50 ezres város és annyi áramra lesz szükségük, mint egy 120 ezres városnak.
Az egyik oknyomozó portál közzé is tette a gyár 170 oldalas, nagyon alapos és minden részletre kiterjedő környezethasználati engedélyét és a róla írt, ugyancsak részletes cikk főcímében szerepelt ez a két nagy szám. Az önkormányzat portálja megnyugtatta olvasóit, hogy ez nem jelent majd nehézséget a jövőben.
– A Szegedi Vízmű termelési kapacitása naponta 80 ezer köbméter. Tavaly átlagosan napi 35 ezer köbméter vizet használt el a város, a BYD gyár összes napi vízigénye 7 ezer. Azaz, naponta 38 ezer köbméter benn marad a vízmű víztermelési kapacitásában – írta a szeged.hu. Hozzáteszik, nem véletlenül tudott annak idején annyi könnyű- és élelmiszeripari gyár működni Szegeden. A valóban nagy textilműveket, a konzervgyárat is bőven el tudta látni a vízmű.
Oszloperdő Szeged határában. A képre kattintva videó indul.
– A „120 ezres város” áramszükségletét meg megoldja az MVM, de bőven lesz napelem is a gyár területén, azaz Szeged áramellátása sincs és nem is lesz veszélyben azért, mert megépül a BYD gyára – hangsúlyozta az önkormányzat portálja.
Azért jó hír is érkezik a BYD háza tájáról, a kínai óriásvállalat március közepén bemutatta az elektromos járművek továbbfejlesztett, 1000 voltos nagyfeszültségű platformját, amely szinte olyan gyorsan tölti majd az autókat, mintha benzinnel tankolnának.
A szuper e-platform 1000 kilowatt (kW) óriási töltési sebességre lesz képes: egy másodperc alatt 2 kilométerhez elegendő maximális töltést biztosít. Az iparágban korábban öt perc töltéssel lehetett elérni a 255 kilométernyi hatótávot, de az új technológiával ugyanennyi idő alatt már több mint 400 kilométerre elegendőt képes felvenni a szuper e-platformmal működő autók akkumulátora. (Erről korábban itt adtunk hírt.)
Vannak már fedett csarnokrészek is. A képre kattintva egy másik videót indíthat.
– A BYD részvényei február eleje óta jelentősen erősödtek, ami főként az elektromos akkumulátorok gyorstöltése terén elért eredményeknek köszönhető – írta egy másik cikkében a vg.hu, hozzátéve, három olasz céggel is megállapodást kötött a kínai cég. A BYD a Brembóval, a Pirellivel és a Prima Industrie-val egyezett meg arról, hogy a magyarországi gyár beszállítói lesznek. Ezt Alfredo Altavilla, a BYD Európáért felelős különleges tanácsadója mondta el a Bloombergnek. A megállapodás csak a magyarországi gyárra vonatkozik, a többi üzemre egyelőre nem.
A BYD mindösszesen jól van, tavaly értékesítési árbevételben már előzte a Teslát, itthon pedig nagy nyertese a magyar kormány támogatási programjának.