Toyota
Amióta létezik autó, és feltalálták a repülőgépet, az ember arra vágyik, hogy a kettőt egyesítve megtalálja a tökéletes szabadságot, az univerzális közlekedési eszközt, a mobilitás Szent Grálját. Nem véletlen azonban, hogy a legtöbb „komoly” autógyártó csak nagyon óvatosan (leginkább sehogy sem) foglalkozik a kérdéssel, hiszen megfelelő személyi és tárgyi előkészítés (azaz pilótaképzés, forgalomszabályozás, fel- és leszállásra alkalmas területek, stb.) nélkül soha nem kerülhetnek forgalomba ezek a járművek és akkor még nem szóltunk a törvényi szabályozás útvesztőiről, a tanúsítványok kiállításának elképesztő költségeiről és időigényéről.
A Toyota idén mégis úgy döntött, anyagi és szakmai erőforrásaival támogatja a japán egyetemistákból álló Cartivator csapatát, akik fejükbe vették, hogy a 2020-as Tokiói Olimpiai Játékokon már az ő alkotásukból: a 10 méter magasra elemelkedni képes SkyDrive repülő autóból (gyakorlatilag egy óriási, ember vezette drónból) gyújtják meg az olimpiai lángot. Az autógyártó 40 millió japán jennel (körülbelül 100millió forint) és egy csapatnyi gépészmérnökkel járul hozzá a projekt remélt sikeréhez.
Hogy tényleg megvalósul-e a mindössze 2,9 méteres, 100 km/óra végsebességre tervezett SkyDrive, ma még nem tudni. A lényeg azonban nem is ez, hanem az innovatív szellem, a teremtő szemlélet meghonosítása, a kreativitás lángjának életben tartása: a Toyota meggyőződéssel támogat minden olyan kezdeményezést, amely gondolkodásra, együttműködésre sarkall.
Kiváló példája volt ennek a Lexus ’Amazing in Motion (Lenyűgöző mozgásban) projektsorozata, amelynek keretében 2015-ben egy működőképes lebegő gördeszkát építettek. Ezzel egy időben hozták létre azt az alapot, amellyel pontosan a Cartivatorhoz hasonló start-up vállalkozások munkáját szeretnék támogatni.