interjú
Gönyűn készül ez az interjú, a hetedik Formula Student Hungary versenyen, ahol ön hét éve minden futamon itt van. Hitte volna a kezdetekkor, hogy több mint száz csapat akar majd indulni a magyar versenyen?
Ha lett volna kétségünk, akkor az első rendezvény elmaradt volna. Mivel már hét éve is óriási érdeklődés mutatkozott a magyar futam iránt, nem volt kérdéses a siker. Most inkább az a dilemma, hogy a magyar futam kezdi kinőni a kereteit.
És azt hitte volna, hogy a hetedik futamon mint oktatásért felelős államtitkár jelenik meg?
Ezt kevéssé gondoltam volna, de ez így alakult.
Két éve, amikor a kutatás-fejlesztés és egyetemi oktatás helyett a politikában folytatatta, mérlegelte, hogy mit nyerhet és mit veszíthet?
Nem a politikában gondolkodtam, hanem a megoldandó feladatokban. Ez pedig a felsőoktatás átalakítása, más irányba terelése, konszolidálása. Nálunk persze nem volt gyakorlat, hogy iparban dolgozó emberek államtitkárok lesznek, az akkori felkérés azonban olyan volt, hogy arra nem mondhattam nemet. A felsőoktatás, a magyar ipar sok mindent kapott a magyar államtól, a magyar közösségtől, ezért amikor ilyen felkérés érkezik, azt kell mondani, hogy igen.
Bírja a strapát? Mennyivel más a munka, mint korábban?
A munka mennyisége nem kevesebb, de más típusú. Van persze egy sor olyan rész, ami hasonló, mint korábbi munkahelyeimen, ilyen például az irányítás-menedzsment tevékenység. S van egy másik rész, ami nagyon különbözik, a kommunikáció, az eredmények elmondása, amiben nem vagyok olyan erős.
Az oktatásra marad ideje?
Időm sincs rá és etikus sem lenne, hiszen én látom el a felsőoktatási intézmények fenntartói funkcióit.
A politika sokszor változik. Lesz majd visszaút a gazdaságba?
Ezt majd meglátjuk, de úgy gondolom igen.
Ez az a pillanat a felsőoktatásban, amikor olyan kereteket lehet létrehozni, amelynek az ipar maximálisan haszonélvezője lehet?
Igen, a cél az, hogy olyan felsőoktatási rendszer működjön Magyarországon, ami ennek a közösségnek az igényeit kielégíti és hozzájárul a fejlődéséhez. Ennek persze haszonélvezője lehet a Knorr-Bremse, ahol korábban dolgoztam, vagy az az egyetem, ahová majd visszatérhetek. A fő cél azonban a tágabban vett közösség.
Két éve államtitkár. Megvonná ennek az időszaknak a mérlegét?
Kifejezetten pozitívnak látom. Ehhez persze kellett a szakmának a támogatása. Az egyetemek azonban megértették, hogy amit akarunk, amit a kormány akar, az a szakma fejlődését jelenti. A vélemény kifejezésének voltak különböző formái, tüntetés, sztrájk, ez pedig rendben van, ilyen is kell, hogy legyen. A lényeg, hogy az ügyek menjenek előbbre.
Az interjú a következő oldalon folytatódik, ahol Palkovics László életrajzát is megtalálja.