közelekedésbiztonság
Az ajtók nyitása
A téli hidegben váratlanul érhet minket, ha az autónk ajtaja nem nyílik: a tömítőgumi és a fém alkatrészek közé kerülő pára ugyanis megfagy, így segítséget már csak a jégoldótól és egy kis türelemtől várhatunk. Ehelyett inkább a keményebb fagyok előtt kezeljük az autó nyílászáróit megfelelő szilikonnal, speciális spray-vel. Ezzel a lépéssel jelentősen megnöveljük az alkatrészek élettartamát is. Ne feledkezzünk meg a zárak, zárszerkezetek olajozásáról sem. Ha megtörtént a baj, finom mozdulatokkal mozgassuk az ajtót és használjunk jégoldót, illetve ha van rá lehetőségünk, óvatosan meleg levegőt fújva az ajtóra, próbáljuk meg kinyitni.
Megfelelő motorolaj télen is
A fagyok beköszönte előtt érdemes ellenőriznünk a megfelelő olajszintet, illetve hogy nincs-e szükség olajcserére, szűrésre vagy utántöltésre. Bár manapság egész évben, évszaktól és hőmérséklettől függetlenül használhatjuk ugyanazt a típusú olajat, jó, ha tudjuk, hogy mit jelentenek a flakonon lévő jelölések. A W (winter) jelzés például a motorolaj téli „viselkedésével” függ össze: minél kisebb a W előtt feltüntetett szám, az olaj annál alacsonyabb hőmérsékletig funkcionál tökéletesen (a 10W jelzésű olaj például -30 Celsius-fokig megbízható).
Ellenőrizzük a hűtőfolyadék fagyállóságát
A hűtőfolyadék fagyállóságát még a fagy beállta előtt ellenőriztessük. Ezt bármelyik benzinkúton megtehetjük. A járműgyártók a -35 Celsius-fokig fagyálló termékek használatát javasolják a megbízható téli autózáshoz. Ha ugyanis a folyadék nem megfelelő, fagydugók alakulhatnak ki a tartályban, ami a hűtőrendszer, és így közvetve a motor komoly meghibásodásához vezet. Gondoljunk erre akkor is, ha gyors megoldásként tiszta vízzel pótolnánk a hűtőfolyadék-veszteséget, a hígítással ugyanis romlik a folyadék fagyálló képessége.
A szélvédőmosóról se feledkezzünk meg
A téli időszak előtt a szélvédőmosó folyadék cseréje is elengedhetetlen. Ma már akár -40 Celsius-fokig fagyálló folyadékot is találunk. Feltöltést követően célszerű az ablakmosót bekapcsolni, hogy a rendszerben lévő folyadék azonnal kicserélődjön, és így megelőzzük a csövekben maradt víz megfagyását. A hideg időben a nem fagyálló szélvédőmosó használata amiatt is veszélyes, mert könnyen ráfagyhat az üvegre, lehetetlenné téve a kilátást.
A hideget az akkumulátor sínyli meg leginkább
Ha a téli hidegben nem indul az autónk, nagy valószínűséggel az akkumulátor okozza a problémát. Amellett, hogy télen több elektromos fogyasztót használunk, alapvetően a hideg időjárás is nagy mértékben meríti az akkut, és fagypont alatt egy idősebb, négy évnél régebbi akkumulátor fokozottan veszít teljesítményéből. Folyamatosan ellenőrizzük az akku töltöttségét, de érdemes figyelni a saruk tisztítására és kábelek megfelelő csatlakozására is. Ha több próbálkozás után sem tudjuk életre kelteni az akkut, az autómentők segítségül hívása mellett ma már akkusegély-szolgálatot is igénybe vehetünk.
Legyenek a legszükségesebbek készenlétben
Készüljünk fel a hideg időszakra és gondoskodjunk a téli közlekedéshez szükséges eszközökről: jégkaparó, kefe, páramentesítő, jégoldó spray mindig legyen nálunk. Ha intenzív havazás miatt autónk a hóban reked, egy kisebb lapát is nagy segítséget jelenthet az elinduláshoz. Érdemes egy meleg takarót is kéznél tartanunk, illetve a korai sötétedés miatt a zseblámpáról se feledkezzünk meg.