Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Nem tudod, hogy nem látod – Ezért veszélyes a holttér

2023.06.11.

Bár a holttér az autók körül alakul ki, minden közlekedő érdeke, hogy tisztában legyen a jelenséggel. A legfontosabb tudnivalók a holttérről Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában. 

A közlekedéssel kapcsolatban sokszor halljuk azt a kifejezést, hogy holttér, de előfordul, hogy még a felnőttek sem tudják pontosan miről is van szó. Sokan többé-kevésbé ismerik, viszont a forgalomban haladva már nem biztos, hogy figyelembe veszik egy-egy közlekedési helyzetben. Pedig a holttér nagyon gyakori jelenség a mindennapokban, és mivel egy alattomos, nem annyira magától értetődő dologról van szó, életveszélyes helyzetek alakulhatnak ki, ha nem figyelünk eléggé. 

Mi a holttér? 

Járművek esetében holttérnek nevezünk minden olyan jármű körüli területet, amelyet a vezető sem előre tekintve, sem pedig a tükrök segítségével nem képes észlelni. A holttérben emberek, járművek lehetnek, ezért a járművezetőknek tudniuk kell, hogy hol van, hogyan és mikor kell ellenőrizni a holtteret. A holttér azért veszélyes, mert a vezető nincs tudatában annak, hogy valamit nem lát. 

A tükörben nem látszik, de a holttérben lehet jármű

A holttér az autók kialakítása miatt jön létre. Jellemző, hogy a kocsi ablakainál lévő első, középső és hátsó oszlopok takarnak ki akár egy egész kerékpárost, de a hátsó ablakban hagyott csomag is ronthatja a kilátást, sőt, akár a vezető mellett ülő utas is eltakarhat egy közeledő autót.  

A legnagyobb holttér a vezető jobb válla fölött van, szem látómezejének széle és az autó hátsó részéig terjedő rész között, amely nem látszik az oldalsó tükörben. A bal oldali holttér sokkal kisebb, de ugyanolyan fontos ellenőrizni. Elindulás és bármilyen mozgás, irányváltoztatás előtt a sofőrnek a feje elfordításával meg kell bizonyosodnia arról, hogy nincs senki vagy semmi a holttérben. Sávváltásnál, előzésnél sokan elfelejtik ellenőrizni a holtteret, ami sok balesethez vezet. 

Általában minél nagyobb egy jármű, annál nagyobb a holttere, de az is számít, hogy az adott kocsi karosszériája hogyan van kialakítva. Óriási különbségek lehetnek egyes modellek között például az ablakoknál található oszlopok méretét, formáját illetően – értelemszerűen minél vastagabbak az oszlopok, annál többet tudnak kitakarni a környezetünkből. Annak is van jelentősége, hogy milyen magas a sofőr, milyen magasra van az ülése állítva, milyen formájúak és megfelelően be vannak-e állítva a visszapillantó tükrök.

Pirossal látható a holttér területe

A holttér ismerete elsősorban a járművezetők felelőssége, de a balesetek elkerülése érdekében minden közlekedő érdeke, hogy képben legyen, és megértse a másik helyzetét. A kerékpárosok és motorosok például ne álljanak meg nagy járművek – kamion, busz, teherautó – előtt és mellett, mert jó eséllyel olyan területen vannak, ahol nem látja őket a sofőr. De gyalogosként is figyeljünk, ha a zebrán átkelünk, és jobbra kanyarodik egy nagy teherautó. A legbiztonságosabb módszer, ha felvesszük a szemkontaktust a sofőrrel, mert akkor tudhatjuk, hogy észrevett minket. Amíg ez nem történik meg, közlekedjünk abban a szellemben, hogy nem lát minket a vezető. 

Hogyan tanítsuk meg a gyereknek, mi az a holttér? 

A gyerekeknek már egészen kicsi koruktól kezdve rengeteg közlekedési szabállyal, tudnivalóval kell megbirkózniuk, a holttér pedig az egyik legnehezebben felfogható ismeret. Íme néhány tipp, hogyan lehet a legegyszerűbben elmagyarázni nekik. 

Kezdjük az alapokkal! Egyszerűen mondjuk el, hogy az autósok nem látnak mindent a járművük körül, és így a közelükben lévő emberek és járművek „láthatatlanná válhatnak. Az alapok megismertetése során hasznos, ha képeket és/vagy videókat is mutatunk, ez nagyban segíti a megértést. 

Íme egy látványos fotó: 

Egy egész óvodás csoport eltűnhet a teherautó holtterében

Ez pedig egy látványos, interaktívan mozgatható videó, amelyben a sofőr helyébe képzelhetjük magunkat, és körbenézhetünk a kocsi körül, hogy észrevesszük-e a holttérben rejtőző járműveket és személyeket: 

A fotók és videók mellett gyakoroljunk valódi autóval is! A legjobb módszer, ha a gyerek maga tapasztalja meg holtteret, mert ha átéli a jelenséget, biztosan könnyebben megérti és jobban megragad benne, mire kell figyelnie. Álljunk meg az autóval a kocsibeállón vagy egy biztonságos, forgalommentes helyen. Állítsuk le a motort, és húzzuk le az ablakokat. Üljünk be a vezetőülésbe, és kérjük meg a gyereket, hogy az autó mellett lassan haladjon a kocsi hátsó része felé, és szóljunk neki, amikor belép az autó holtterébe. Ezután cseréljünk helyet, hogy ő is láthassa hogyan „tűnhet el” valaki a jármű holtterében. Ha a családban nincs autó, egy rokon vagy ismerős biztosan segít, hogy 15-20 percre „oktatási segédeszköz” legyen a kocsija. 

Ezek az ismeretek már a kisebb gyerekeknél is nagyon fontosak, hiszen a holttér miatt könnyen baleset történhet egy autó parkolása közben is, amikor a gyerek azt hiszi, látja őt a sofőr. Természetesen a nagyobbaknál, akik már egyedül közlekednek kerékpárral vagy segédmotorral, még fontosabb, hogy értsék és a gyakorlatban is tisztában legyenek a holttérrel, ha pedig autóvezetővé válnak, elengedhetetlen ez a tudás. 

Modern technológia a holttér ellen

Bár a hagyományos visszapillantó tükrök több mint százéves történetük alatt nem igazán változtak, a digitális technológia ezen a téren is újítást hozott, és a jövőben várhatóan elbúcsúzhatunk az eddig ismert tükröktől. A mai modern autók többségénél elérhető az úgynevezett holttérfigyelő rendszer. Ennek lényege, hogy radarral működő érzékelők ellenőrzik az autó körüli mögöttes-oldalsó forgalmat, és akadály esetétén fény-, illetve hangjelzéssel vagy akár aktív kormányzással is segítenek felhívni a vezető figyelmét a veszélyre, illetve elhárítani az ütközést.

A másik megoldás az, amikor teljesen eltűnik a hagyományos visszapillantó tükör az autóról. A járművön elhelyezett kamerák pásztázzák a kocsi környékét, és autó belsejében, az A-oszlopokon elhelyezett kijelzőkre vetítik a képet, ami több-kevésbé hasonlít a megszokott tükörben látható képre. Viszont a kamerás megoldásnak köszönhetően nemcsak holttérfigyelésre alkalmas a rendszer, hanem például tolatásnál is sokat segíthet. 

Már vannak olyan sorozatgyártásban készült személyautók, amelyeken csak kamerás visszapillantók vannak, de a technológia várhatóan először a kamionokon fog elterjedni, mert ott jóval nagyobb a holttér, és az is fontos szempont, hogy a nagy méretű külső tükrök eltűnésével javul a jármű légellenállása, és így a fogyasztás is csökkenthető. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.28
Robotpilóta vigyáz ránk már a kamionok világában is, hódít a fáradhatatlan autonómia. ..
2024.04.28
A heti rajzunk készítője Kelemen István. Rajzának címe: Helyszínelők. ..
2024.04.28
A berlini kormány célul tűzte maga elé, hogy az elektromos autók száma Németországban 2030-ig....
2024.04.28
A kis SUV a kompakt külső méreteket a lehető legnagyobb utastérrel és tisztán elektromos....
2024.04.28
A Városligetben rendezték a XI. Országos Rendőr- és Tűzoltónapot. ..
2024.04.28
Egy baleset áldozatainak élete és testi épsége perceken, sőt extrém esetben másodperceken múlhat.....
2024.04.28
A BMW Group Gyár Debrecen is csatlakozott idén a Lányok Napja kezdeményezéshez, melynek keretében....
2024.04.28
A standon kiállított elektromos crossover váratlanul előre hajtott, és öt látogatót, köztük egy....
2024.04.28
A német luxusautó-gyártó Porsche bevétele 9,01 milliárd euró volt az első negyedévben, 11....
2024.04.28
Rangos szakmai versenyen díjazták a Mercedes-Benz duális képzésének tanulóit. ..