NASA
A Bennu kisbolygó egyes számítások szerint 1:1000 eséllyel, 2182-ben összeütközhet a Földdel. Ezért a NASA 2016-ban indított egy űrszondát, az OSIRIS-REx-et, hogy vizsgálja ezt az objektumot. A szonda, több éves utazás után mintát vett a kisbolygóból és idén szeptember végén visszatért a Földre.
A Bennu aszteroida felderítése sikeres volt, a szonda 60 gramm értékes anyagot gyűjtött. A talajminták tehát szó szerint az űrből érkeztek, az OSIRIS Rex az Utah állambeli sivatagban landolt, ahonnan tanulmányozásra Houstonba, a Johnson Űrközpontba szállították.
Addig minden a terv szerint működött, amíg a kutatók ki nem mentek a laborba, hogy kinyissák az értékes űrbéli kapszulát. Csakhogy, az aszteroidadarabokat tartalmazó tartály nem nyílik.
A több milliárd kilométeres űrutazás elviselésére kifejlesztett zárórendszer nem működik.
Speciális rendszerről van szó és a kutatók nem kockáztathatják meg, hogy a minta beszennyeződjön. Ezért a szondát egy különleges tartályban helyezték el, folyamatos nitrogénáramlás mellett, amely megakadályozza a Föld légköréből származó bármilyen anyag bejutását.
A tudósok célja a minták tanulmányozása a lehető legtisztább állapotban, ezért a NASA most olyan alternatíván dolgozik, amely kompatibilis ezzel az igénnyel.
Forrás: corriere.it