Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Mire jók a mikromobilitási pontok?

2023.10.22.

Már több mint 650 mikromobilitási pont van Budapesten, és vidéken is terjednek. Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában bemutatjuk, hogyan működnek. 

Több mint négy évvel ezelőtt, 2019 májusában jelentek meg Budapesten az első kölcsönözhető elektromos rollerek. A KRESZ által sem akkor, sem most nem ismert közlekedési eszközök néhány hét leforgása alatt igen népszerűvé váltak, és alapvetően megváltoztatták a fővárosi utcaképet. Nemcsak azért, mert a hangtalanul suhanó rollisok olykor életveszélyesen száguldoztak az úttesten vagy cikáztak járdán, hanem azért is, mert a szanaszét hagyott rollerek miatt a gyalogosok közlekedése is balesetveszélyessé vált. 

Különösen a vakok és gyengénlátók, valamint az idősek számára okozott gondot a szétdobált e-rollerek kerülgetése, de a mozgáskorlátozottak és a babakocsisok életét is megkeserítette a rollerekből álló akadálypálya. Végül pedig városképi szempontból sem mutatott túl jól a hanyagul hátrahagyott rollerek látványa. Igaz, mindezek minden európai városban komoly problémát jelentettek, nem csak Budapesten, és a legtöbb helyen megpróbálták szigorúbb keretek közé terelni a rollerkölcsönzők működését. A magyar fővárosban úgynevezett mikromobilitási pontok kialakításával igyekeztek rendet tenni a rollerkáoszban. Lássuk, mik ezek pontok, és mit kell tudni róluk. 

Mi az a mikromobilitás? 

Ebbe csoportba tartoznak azok a kisebb méretű, könnyű, lassabban haladó járművek, amelyeket a felhasználó saját maga vezet, és nincs utasa. Ilyen például a kerékpár, az elektromos kerékpár, a roller, a robogó, de akár a gördeszka, a hoverboard és a görkorcsolya is. Főleg a nagyobb városokban igazán praktikusak, mert ilyen eszközzel haladva nincs dugó, nem kell parkolóhelyet keresni, és pár kilométeres városi utazásokra gyakran a legcélszerűbb és leggyorsabb megoldás, különösen a zsúfolt belvárosban. 

Közösségi rollerek egy Mobi-ponton (Fotó: BKK)

Arra is tökéletesek, hogy eljussunk velük a tömegközlekedési csomópontokhoz, így a közösségi közlekedéssel kombinálva nagyobb távolságokat is le lehet küzdeni a mikromobilitási eszközökkel. Gondolj csak bele, ezekkel a járművekkel sokkal gyorsabban odaérsz egy-egy távolabbi buszmegállóhoz, mint gyalog. Ha pedig kölcsönözhető kerékpárt, rollert vagy robogót használsz, utad végeztével csak leteszed az eszközt, és mész tovább. 

Mobi-pontok Budapesten

Annak érdekében, hogy a kölcsönözhető elektromos rollereket  kulturáltan, másokat nem veszélyeztető módon hagyják hátra a felhasználók, 2022 júniusában bevezették a mikromobilitási pontokat – más néven Mobi-pontokat – Budapesten. Először 300 pontot alakítottak ki, és ezzel együtt új szabályozást is bevezettek a megosztott rollerekre vonatkozóan: a belső kerületek nagy részén a szolgáltatóknak csak a Mobi-pontokon szabad kínálniuk, a felhasználóknak pedig csak ezeken a helyeken szabad letenniük a megosztott rollereket. 

A pontok kialakításakor figyeltek arra is, hogy a parkoló járművek ne akadályozzák a közlekedőket, különösen a látássérült embereket, a babakocsisokat, a mozgásukban korlátozott embereket és az időseket. Emellett fontos szempont volt az is, hogy forgalomvonzó létesítményekhez és a közösségi közlekedési megállókhoz a lehető legközelebb helyezkedjenek el. 

Saját rollert és bringát is letehetünk a Mobi-ponton (Fotó: BKK)

A Mobi-pontokat tábla, támasz és zöld felfestés jelzi, amelyek közül az egyik mindig jelen van. A kijelölt területeken ráadásul a saját tulajdonú rollerek és kerékpárok is leparkolhatók (bár vannak kivételek). Robogót vagy motort azonban tilos a Mobi-pontokon parkolni.

Fontos tudni, hogy a MOL Bubi bringákat kizárólag a már megszokott, totemoszloppal jelzett és a MOL Bubi applikációban is jelölt gyűjtőállomásokon veheted fel és teheted le. Igaz, van néhány olyan Mobi-pont, amelyet közvetlenül a MOL Bubi gyűjtőállomás mellett alakítottak ki. 

Folyamatosan bővül a hálózat

A kezdeti 300 Mobi-pontból álló hálózat egy év alatt több mint a kétszeresére nőtt, 650-re emelkedett a kerékpár- és rollerparkolók száma. A tervek szerint 2023-ban a főváros és a kerületek közösen újabb 500 Mobi-pontot hoznak létre. Ahol sűrűbben van szükség mikromobilitási pontokra, ott a visszajelzések alapján fejlesztik, bővítik a rendszert.

A mikromobilitási pontok egyébként nem csak a fővárosban vannak jelen: több vidéki városban is megjelentek a rollermegosztó cégek, a rollereket pedig csak a mikromobilitási pontokon lehet felvenni, illetve letenni. Az idei nyártól már Miskolcon is lehet e-rollert bérelni, amihez 184 darab mikromobilitási pontot jelöltek ki, ezeket applikáció jelöli a felhasználók számára. Hasonlóan működik a békéscsabai rendszer is, a rollereket kizárólag a 70 parkolópont valamelyikén lehet felvenni, illetve lezárni. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.27
A Nissan kiterjesztette a következő generációs NissanConnect szolgáltatásainak elérhetőségét....
2024.04.27
Mercedes-Benz minden mennyiségben. Gyönyörűen felújított, karbantartott, retró Mercedeseket....
2024.04.27
A Toyota a Pekingi Autószalonon mutatta be a két új elektromos szabadidő-autóját, amelyekből tavaly....
2024.04.27
A közúti közlekedés biztonságát, folyamatosságát befolyásoló események az Útinform jelentése....
2024.04.27
Mikor készítik a fotót a közlekedési lámpák kamerái?   ..
2024.04.26
Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este....
2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..