portré és interjú

Mint Supermannek a kryptonit – a Preventa víz hatása a daganatos sejtekre 2. rész

2017.12.08.

A csökkentett deutériumtartalmú vízben rejlő titokról dr. Somlyai Gáborral, a biológiai tudományok kandidátusával beszélgettünk, aki már gimnazistaként elhatározta, hogy a rákkutatással szeretne foglalkozni. Tézisét, miszerint a deutérium-hidrogén arány meghatározó a sejtosztódás szabályozásában pedig már egyetemi tanulmányait megelőzően papírra vetette. A második részben a deutérium fontossága és a kutató munka mérföldkövei következnek.

Kép és szöveg: Horváth Miklós

Az a bizonyos „szikra” mikor és milyen körülmények között pattant ki? (Cikkünk első része itt olvasható!)

„Annak a gondolata, hogy a hidrogén-deutérium arány befolyással bír a rákos sejtek osztódására még egyetemi éveimben merült fel bennem egy fizikai kémia dolgozatra készülés közben. Már akkor eldöntöttem, hogy ezen az úton kell tovább mennem, azonban azokra a vizsgálatokra, melyek igazolták a hidrogén-deutérium izotóppár élettani jelentőségét, közel tíz évet kellett várnom”.

A deutériumról általában mi tudható?

„A deutérium felfedezése Harold C. Urey nevéhez fűződik, aki 1931-ben jelentette be, hogy a hidrogénnek létezik egy nehézizotópja, a deutérium. A deutérium abban különbözik a közönséges hidrogénatomtól, hogy atommagja a proton mellett egy neutront is tartalmaz, azaz a tömegszáma egy helyett kettő, innen ered a nehézhidrogén elnevezés is. Urey felfedezéséért Nobel-díjat kapott 1934-ben, ezt követően mindenki a nehézvíz hatásait vizsgálta, ezt használták például a biokémiai reakciók követésében, vagy például az atomreaktorok működtetésében. Biológiai rendszerekben azt tapasztalták, hogy ha például növények öntözésére használták a nehézvizet, azok nem fejlődnek a megszokott mértékben, állatokat itatva nehézvízzel, vérképromlást és sterilitást figyeltek meg. Fentiek alapján tehát vitathatatlanul fontos szerepe van annak, hogy az egyes vagy kettes tömegszámú hidrogén, azaz a deutérium milyen koncentrációban van jelen szervezetünkben”.

 

Dr. Somlyai Gábor egy 60 éves gyakorlatot tört meg 1990-ben azzal, hogy az alacsony deutériumtartalom, a nehézvíz helyett a könnyűvíz biológiai hatásait kezdte vizsgálni. A kérdés, amit feltett -  milyen szerepet szánt a természet, az élő szervezet a deutériumnak, melynek koncentrációja 6-szorosan meghaladja a kalcium, 10-szeresen a magnézium értékét a vérben – korábban senkiben nem merült fel. A kutatómunka szembement minden korábbi előítélettel, hiszen addig úgy vélekedtek a tudósok, hogy ha csak minden 6600-ik hidrogénre esik egy deutérium atom, akkor ezzel a „ritka” elemmel nem érdemes foglalkozni. Az eredmények nem ezt mutatták.

Az első mérföldkő mi volt a kutatásban?

Az Országos Onkológiai Intézetben az volt az első feladatom, hogy megtaláljam a módját a természetes deutérium szint lecsökkentésének. A cél az volt, hogy az éghajlati övünkön a felszíni vizeinkre jellemző 145-150 ppm-es deutériumtartalmat jelentősen csökkenteni tudjam, majd ezt az alacsony deutériumtartalmú vizet sejttenyészetekben és állatkísérletekben használjam, megfigyeljem annak sejtélettani hatását. Emlékeztem egy filmre, melyben a második világháború idején a németek Norvégiából próbáltak nehézvizet szerezni. A norvégok elektrolizálták a vizet, és mivel a hidrogén könnyebben vált le az oxigénatomról, így a visszamaradó vízben egyre nőtt a deutérium koncentrációja. Azt feltételeztem, hogy ha ez a módszer működött a nehézvíz előállításánál, akkor a keletkező gázok visszaégetésével csökkentett deutériumtartalmú vizet lehet előállítani. A tudománytörténet sokszor igazolta, hogy egy új felfedezéshez két dolog szükséges: egy ötlet és egy garázs. Nekem mindkettő megadatott, így otthoni körülmények között, elektrolízissel bontottam a vizet hidrogénre és oxigénre, majd a keletkező hidrogéngázt visszaégettem vízzé. Természetesen az így előállított víz deutériumszintjének meghatározásához szükségem volt egy laboratóriumra is, ahol a méréshez szükséges eszközök rendelkezésre álltak”.

Gábor abban a szerencsés helyzetben volt, hogy az Onkológiai Intézetből könnyűszerrel talált partnereket a projekthez. A keletkezett víz deutérium-tartalmának méréséhez a Központi Fizikai Kutatóintézet akkori igazgatója nyújtott segítséget. A kutatóintézet egyik munkatársa, miután megismerte a teóriát, miszerint a természetben előforduló víz deutériumszintjének csökkentése, és annak biológiai hatásának megfigyelése a cél, visszakérdezett, hogy valóban azt a kevés deutériumot kívánja-e Gábor lecsökkenteni, és miután igen volt a válasz, sarkon fordult és kiment a teremből – emlékezett vissza a tudóshoz nem méltó reakcióra a biológus szakember. Ennek ellenére Jancsó Gábor, az Atomenergia Kutatóintézet egyik munkatársa és a Jákly György, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakembere támogatta elsők közt a feltaláló kutatását, és bevizsgálták a garázsban előállított víz deutériumtartalmát. Földünkön az élőlények deutérium-tartalmát alapvetően az óceánok vizének, illetve a légköri mozgások következtében az óceánokból elpárolgó, majd eső és hó formájában a szárazföldre lehulló csapadék deutériumtartalma határozza meg. Általánosságban megállapítható, hogy a csapadék D-tartalma az Egyenlítőtől az Északi- és a Déli-sark felé, az óceánoktól a szárazföld belseje felé haladva, valamint a tengerszint feletti magassággal arányosan csökken. Éghajlati övünkön a felszíni vizek deutériumtartalma minimális ingadozással 145-150 ppm (azaz a vízben egymillió hidrogénatom között 150 deutériumatom található), szemben az Egyenlítő területén lehulló 155 ppm-es, vagy például a Kanada északi részén, a kontinens belsejében mért 135-140 ppm-es értékekkel. A biológuskutatónak sikerült 35 ppm-re csökkenteni a víz deutériumtartalmát, ez már alkalmas volt a kísérletek lefolytatásához.

A folytatásban a kezdeti sikerek, a cégalapítás, a kihívások, valamint a jelenkor lesz fókuszban!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.11
Naná, hogy a Tokiói Autószalonon debütál majd a japán Drift King által fémjelzett Hyundai Ioniq 5 N....
2025.01.11
Az Alpine Forma-1-es istálló tartalékversenyzőjeként folytatja pályafutását Franco Colapinto, aki....
2025.01.11
A Szegeden autógyárat építő BYD három új márkakereskedéssel bővíti magyarországi értékesítési és....
2025.01.11
A baleset vétlen elszenvedőjének fedélzeti kamerája rögzítette a felvételt, január 8-án, este.   ..
2025.01.11
A teljes egészében megújuló nyersanyagokból készült üzemanyag (HVO100) a hagyományos dízelhez....
2025.01.11
A koreai autógyártó a mai napon bejelentette, hogy stratégiai együttműködésre lép az NVIDIA....
2025.01.11
Az Egri Járási Ügyészség vádat emelt egy férfi ellen, aki ittasan vezetve egy bejárati kapu....
2025.01.11
Három speciális kivitellel és egy kulcsfontosságú alkatrészpiaci fejlesztéssel bővíti a GR Yaris....
2025.01.11
A villanyautópiac fejlődése Németországban tavaly elmaradt a várakozásoktól. A szövetségi gépjármű-....
2025.01.11
Andy Cowell lett az átszervezett istálló új vezetője. ..