Németország
Aki látványos közlekedési balesetek kivonatait szeretné nézni az interneten, az óhatatlanul találkozik Oroszországból származó anyagokkal. Az ottani gyakran kaotikus körülmények ugyanis azt jelentik, hogy sok sofőr kis kamerával rögzíti az eseményeket a műszerfalon vagy a szélvédőn. A trend most Németországba is megérkezett, ahogy az Autoscout 24 használtautó-portál tanulmánya is mutatja. Több mint minden tizedik sofőr már úton van autós kamerával a német utakon.
1002 járművezetőt kérdeztek meg. 49 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy szereti a dashcamokat, és el tudná képzelni egy megfelelő eszköz telepítését is. 16 százalék pozitívan értékeli a kamerákat, de tartózkodik attól, hogy maguk a műszerfalon lévő kamerával közlekedjenek. 21 százalék viszont nem hisz az autó pilótafülkéből történő megfigyelésben. 15 százalékuk adatvédelem miatt utasítja el, négy százalék pedig attól tart, hogy a rögzített anyagot egy baleset során önmaga ellen is felhasználhatják.
Ha közlekedési baleset történik, a bűnösség kérdése gyakran vitatott. A nyomozásban segíthetnek a műszerfalra vagy a szélvédőre rögzített kamerák, amelyek tartósan filmezik a forgalmat, és ha a legrosszabb következik, a balesetet is. Az ilyen feljegyzések bizonyítékként való felhasználása régóta vitatott. 2018-ban azonban a Szövetségi Bíróság (BGH) úgy döntött, hogy a megfelelő filmfelvételek megengedettek bizonyítékként a baleset tisztázására.
A városban egy kettős balra kanyarodó sávban történt baleset, amikor az érintettek oldalra ütköztek. Majd azon veszekedtek, hogy valójában ki hagyta el a sávot. Az egyik érintett járműben volt egy kamera, amely rögzítette a történteket. Az ilyen kamera felszerelése ezért általában megengedett. A bíróság szerint azonban a közúti forgalom ok nélküli, tartós filmezése és mentése továbbra is sérti az adatvédelmet és az információs önrendelkezési jogot. Ezért a felvételeket rendszeresen felül kell írni.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!