Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A kerékpárosok a legvédtelenebb közlekedők a közúti forgalomban. Nem védi őket egy minél biztonságosabbra tervezett, több száz kilós fémváz, mint az autósokat; a legtöbb esetben nincs rajtuk védősisak, mint a robogósokon vagy a motorosokon, és védőruhájuk sincs. Egy esésnél vagy gázolásnál nem óvja semmi a testüket, egy kisebb balesetnek is súlyos következményei lehetnek. Ezért is nagyon fontos, hogy az autósok nagyon figyeljenek a biciklisekre, és minél nagyobb biztonságban legyenek az utakon.
Ennek a törekvésnek az egyik fontos része, hogy amikor egy kerékpárost megelőznek a járművezetők,
Az erről szóló kezdeményezés már több éve létezik Magyarországon, nemrégiben pedig a Tour de Hongrie a Magyar Közút Nonprofit Zrt., a Baleset-megelőzés és a Vuelta Sportiroda közreműködésével 134 táblát helyeztek ki szerte az országban, amelyek a megfelelő oldaltávolság fontosságára hívják fel a figyelmet.
Miért kell a megfelelő oldaltávolság?
Azt gondolhatjuk, hogy mivel a bicikli egy nyomon haladó jármű, kis helyen is elfér – legalábbis elméletben. A mindennapi közelekedési helyzetekben viszont számos olyan hatás érheti a biciklist, ami miatt indokolt, hogy legalább másfél méteres oldaltávolsággal előzzék meg – olvasható a Másfélméter.hu-n.
Az autósok gyakran feleslegesnek, túlzásnak érzik ezt a másfél métert, pedig egyáltalán nem az, hiszen a nagyobb oldaltávolságon valakinek akár az élete is múlhat. Másrészt amellett, hogy ne veszélyeztessük, zavarjuk a bringást, sokan elfelejtik a szubjektív biztonságérzetet: ha csupán tíz centivel a biciklis mellett száguld el egy kocsi – vagy rosszabb esetben egy teherautó –, az a legtöbb bringás számára ijesztő élmény, még akkor is, ha nem történik baleset. Ezért nagyon fontos, hogy odafigyeljük másokra és törekedjünk az együttműködésre, és ez nemcsak a kerékpárosok előzésénél fontos, hanem általában a közlekedésben.
A KRESZ módosítása a cél
Jelenleg a KRESZ csak ennyit tartalmaz az előzési oldaltávolságról: „Előzni abban az esetben szabad, ha az előzés során a megelőzendő jármű mellett megfelelő oldaltávolságot lehet tartani”. Nesze semmi, fogd meg jól, gondolhatják a bringások, hiszen az autósok gyakran veszélyesen közel előznek.
Több országban már egy-másfél méteres minimális előzési oldaltávolságot írnak elő a járművezetőknek. Magyarországon a másfél méter kampány célja az, hogy a szabályozás a KRESZ-be is bekerüljön.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!