gumiabroncs
A Taurus, Riken és Kormoran márkájú, középkategóriás teherabroncsok budapesti gyártása a tervek szerint 2015 közepén ér véget. A tervezett lépéseket a változékony és alacsony növekedési kilátásokkal rendelkező európai teherabroncspiacok indokolják, melyek a válságot megelőző évhez viszonyítva 23 %-kal csökkentek, valamint a vállalat gyártási kapacitásfeleslege, amelyre a Michelinnek reagálnia kell ahhoz, hogy növelni tudja versenyképességét és fenn tudja tartani növekedését Európában.
A budapesti teherabroncsgyár a privatizációt követő időszakban, az elmúlt tizennyolc évben, folyamatosan fejlődött, egyre javuló teljesítményt nyújtva, de jelenleg teljes kapacitásának 70 %-án működik, amely nem tartható fenn. Ezen kívül, az üzem a főváros belső kerületében található, egy kormányzati, pénzügyi, kulturális és oktatási intézményeket magába foglaló, a nagy tehergépjárművek forgalmától védett terület utolsó nagy termelő egységeként. A szomszédos beépített területek nem teszik lehetővé a további bővítést, az elavult technológia pedig jelentős modernizációt igényelne.
Az említett tényezők együttes megléte alapján viszont, a gyár további fejlesztése nyereséges és fenntartható módon nem lehetséges, gazdaságilag nem indokolt. A Michelin Hungária megkezdi az első egyeztetéseket az üzemi tanács és a szakszervezet képviselőivel, a hivatalos, egy hét múlva kezdődő konzultációk előkészítéseként. A vállalat számára elsődleges, hogy maximális támogatást nyújtson dolgozóinak a sikeres elhelyezkedéshez. Minden munkatársat arra fognak ösztönözni, hogy aktívan vegyen részt a vállalat által nyújtott támogatási programban.
A Michelin Csoport megerősíti, hogy hosszútávon kívánja magyarországi tevékenységeit folytatni: nyíregyházi, nagyteljesítményű, szupersport Michelin személyabroncsokat gyártó egysége jelenleg is fontos szerepet tölt be európai tevékenységében. Tovább működteti a Közép- és Dél-Európát ellátó váci logisztikai bázisát, valamint alapanyag kereskedelemmel foglalkozó stratégiai egységét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tuzséron.
A vállalatcsoport 2013-ban hozta létre Budapesten új irányító szervezetét, amely világszinten koordinálja alsó-kategóriás személyabroncs márkáinak kereskedelmét, s a Michelin márka személy, teher- és mezőgazdasági abroncs kereskedelme is változatlanul folytatódik a hazai piacon. A vállalat tárgyalásokat kezdeményez az állami szektor képviselőivel május végéig, hogy megvitassák, milyen módon tud a Michelin fővárosi telephelyének helyreállításával hozzájárulni a hosszútávú városfejlesztési célokhoz.
A Michelin 1996-ban vette át az addig állami tulajdonú Taurus vállalatot. Azóta a cégcsoport Magyarországon mintegy 302 millió euró összegben ruházott be, melyből a budapesti teherabroncsgyár része 35 millió euró. A Michelin Hungária fő piacai Közép-Európa és Oroszország. A cég nettó árbevétele 2013-ban 183,5 milliárd forint volt.