bankok
A portfolio.hu februári beszámolója szerint Magyarországon 150 ezer lakossági ügyfélnek van devizaalapú gépjármű hitele, együttes tartozásuk pedig 210 milliárd forint, 18 százalékuk jelentős késedelemmel kell szembenézzen. Bár többségük már bőven visszafizette az autó értékét, a tőketartozás viszont alig csökkent.
A GÉKOSZ (Gépjármű Károsultak Országos Szövetsége) elnöke, Hámori László szerint sokan nem mernek belevágni egy hosszú procedúrába, pedig csupán egyszer kell előkeresni minden papírt és felkeresni a budapesti irodájukat. Mivel ingyenes tanácsadással foglalkoznak, az autósoknak attól sem kell tartaniuk, hogy újabb súlyos tízezreket kell kifizetniük.
Eddig csak a lakáshitelesekkel foglalkozott a kormány, pedig nagyon sok családot érint az autóhitel, ráadásul sokkal több támadási felület van ezekben a szerződésekben – mondta Hámori László, a GÉKOSZ elnöke. – Már született olyan jogerős bírósági ítélet, amelyben semmissé tették a szerződést és persze olyan is, amelyben a banknak adtak igazat az autóssal szemben.
Nem mindegy például, hogy ki írta alá a hitelszerződést (a bank alkalmazottja, vagy az autókereskedés alkalmazottja); ahogy az sem, hogy mi szerepel a szerződésben: az ügyfél x forint összegű kölcsönt svájci frank alapon, vagy x összegű svájci frank kölcsönt kap. Az sem mindegy, benne van-e a szerződésben, hogy a bank módosíthatja egyoldalúan a szerződést, meghatározták-e pontosan a THM-et és annak pontos számítását, az ügyleti kamatot, illetve feltüntették-e az összes költséget, a törlesztő részletek összegét és fizetési határidejét.
Érdemes utánanézni a fentieknek, mert némi utánajárással és szakember felfogadásával sok autós szabadulhat meg a devizahiteltől, vagy annak jelentős részétől, akár a korábban meghatározott futamidő előtt.
Hámori László szerint a következő iratokra van szükség, hogy a GÉKOSZ foglalkozni tudjon egy-egy üggyel: szerződés, annak minden módosítása, az egyoldalú módosításokról szóló levelek, az általános szerződési feltételek (ha kapott ilyet az ügyfél), banki kimutatás az eddigi befizetésekről és a fennálló tartozásról. Utóbbi feltétlenül szükséges és a banktól kikérhető.