magyarok a világ járműgyártásában
A Temesvárról származó Járay család a XIX. század második felében Bécsben telepedett le, s ott virágzó faliszőnyeg- és bútorgyártó vállalkozást üzemeltetettek. Paul is Bécsben született, s az általános iskola elvégzése után Prágában folytatta tanulmányait. Kora ifjúságában az áramvonalas formák bűvkörébe került. 1913-ban Németországban, Friedrichshafenben a kor legismertebb léghajógyártó vállalkozásánál, a Zeppelin-műveknél helyezkedett el. Egy idő után előléptették főmérnökké. A Zeppelinnél tudományos kísérletek folytak az áramvonalas formák tökéletesítése terén, éppen ezért egy kisebb szélcsatornát is építettek – még Járay érkezése előtt.
Járayra nagy hatást gyakorolt Edmund Rumpler munkássága. Rumpler is az áramvonalas formákat tanulmányozta, s az ő keze alól került ki a C.I.V. jelzésű repülőgép, az első világháború legsikeresebb német konstrukciója.
A háború után Rumpler is, Járay is figyelmüket a repülésről a közúti közlekedés felé fordították. Kettejük közül Járay lett a sikeresebb, elismertebb alkotó.
Járay 1921-ben szabadalmaztatta az „ideális járműalakot”, egy csepp formájú, alacsony légellenállású járművet. A németül Stromlinienwagen nevű elgondolás életképességének bizonyítására 1922-ben egy német Ley autó alvázára elkészült az első prototípus. Járay 1922-ben egészségügyi okokból Svájcban telepedett le.
Elgondolásainak testet öltött bizonyítéka a Chrysler Airflow és a Tatra 77 is – mindkét cég kénytelen-kelletlen jogdíjakat fizetett a feltalálónak. Az Audi, a Bugatti, a Voisin, az Adler, a Maybach és mások is merítettek Járay elképzeléseiből.
A Járay-féle elgondolás nyomán épített autók aerodinamikai tulajdonságai 25 százalékkal javultak, amelynek köszönhetően 30 százalékkal mérséklődött a fogyasztás is.
Járay a ’30-as évek végén képes volt 0,19 légellenállású autót készíteni – a kor divatos járműveinek nagyjából 0,5 volt a légellenállási értéke.
A tevékeny, sokoldalú alkotó szélerőművekkel, vasutaknál használatos légkompresszorokkal is foglalkozott, de a tévé is érdekelte.
Pályafutását a zürichi Eidgenoessische Technische Hochschule (Svájci Állami Műszaki Főiskola) tanáraként fejezte be.
Forrás: magyarjarmu.hu