autóbuszbeszerzés
Már BKK-kékben pompázik az S91, pedig üzletről még mindig nincs szó
Végtelen történetnek tűnik a Várban és a Gellért-hegyen szolgáló Ikarus 405-ösök leváltása. A 2010-es kormány- és főpolgármester-váltás idején leállították az akkor folyó közbeszerzést, azóta pedig többször sikertelenül zárultak tenderek. Jelenleg éppen három közbeszerzési ügy van folyamatban, a legutóbbi eredményét még hivatalosan nem hozták nyilvánosságra. Sajtóértesülések szerint azonban a versenytárs nélkül maradt Siemens-Rampini-Rába konzorcium nyerheti a BKK 7 – valamint 14 opciós – elektromos buszra kiírt tenderét. Az ajánlat időközben egészült ki a többségi állami tulajdonban lévő Rábával. Ha ősszel megkötik a szerződést, jövő tavaszra hét elektromos busz érkezhet a vári vonalakra.
A BKK eredetileg 40 midibuszt kívánt beszerezni a történelmi városrészbe. Úgy tudjuk, hogy az I. kerület vezetése szorgalmazta a zéró kibocsátású járművek használatát a Várban. Iparági szakértőktől azonban úgy értesültünk, hogy a tisztán elektromos technika önmagában ma még nem képes ellátni a feladatát. A villanybuszok hatótávolsága ugyanis 150–200 kilométer, míg a jelenlegi Ikarus buszok 500 kilométert tesznek naponta. Vagyis az e-buszból több jármű kellene, hogy meg lehessen oldani az akkumulátorcsomag újratöltését. Csakhogy az elektromos busz ára a dízelbuszokénak minimum kétszerese. Az üzemeltetés ugyan olcsóbb, de összességében a dízel gazdaságosabb. Ám az is szempont, hogy a Vár kiemelt turisztikai körzet, amelyhez illik az előre mutató technológiát alkalmazó jármű.
Mindezek figyelembe vételével egyelőre hét elektromos buszt vesz a főváros, a hiányzó járművek dízel hajtásúak lesznek. Igaz, hogy a ma érvényes legszigorúbb kibocsátási normának megfelelő Euro VI-os motorral szerelt járművek. Ezeket azonban nem közvetlenül maga, hanem üzemeltetve kívánja beszerezni a BKK.
Emlékezetes, hogy idén áprilisban meglehetősen nagy port kavarva érvénytelenítették az Orengeways pályázatát 40 dízel midibusz üzemeltetésére. Úgy tudjuk, hogy azóta ismét kiírták a tendert az üzemeltetők számára, de az elbírálásról egyelőre nincs hír. Az biztos, hogy a legjobb esetben jövőre kezdhetik meg ezeknek a járműveknek a beállítását a forgalomba. Értesüléseink szerint az üzemeltetők továbbra is a magyar fejlesztésű és gyártású S91-es modellt kívánják használni. Ez a közelmúltban kapta meg a típusbizonyítványt a Mercedes Euro VI-os motorjával. A Rába alvázra épülő jármű karosszériáját a magyar Molitus mérnöki iroda tervezte, a Webasto gyártja. A cég képes lenne Rába-alapokon e-buszt is előállítani.
Jámbor Gyula
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. augusztus 19-i számában