csiphiány
A 10. Clepa Pulse Check felmérés is bizonyítja, milyen nagy visszaesést okozott a termelésben a csip- és nyersanyaghiány, illetve mekkora nyomás alá kerültek a cégek a digitális transzformációra történő átállással. Pozitív kilátásról a válaszadók 27 százaléka nyilatkozott, ami ugyan elég borús képet fest, ám a tavalyi 8 százalékhoz képest igazi javulás. A cégvezetők úgy nyilatkoztak, hogy 2022 első félévéig nem várják a helyzet javulását, de abban sem biztosak, hogy ez 2022 végéig bekövetkezik. A 2021-re megfogalmazott pénzügyi és eredményességi célokat többségük nem látja tarthatónak. Szerintük a csip- és nyersanyaghiány ellátási láncok ezreit akadályozza, ezzel pedig munkahelyek milliói kerültek veszélybe.
A beszállítók a nehézségek ellenére nem hátrálnak, a tűzoltás mellett a jövőt befolyásoló stratégiák kidolgozásával vannak elfoglalva, amelynek kulcsszavai a zöld és a digitális. A válaszadók hetven százaléka alkalmazkodik a megváltozott ellátási viszonyokhoz, így több forrásból vásárolnak, közelebbi kapcsolatot építenek a félvezetőgyártókkal és hosszútávú szerződéseket kötnek. A válság egyre szorosabb és főleg hatékonyabb együttműködést kíván a beszállítók és az autógyártók (OEM) között is.
Sok cégvezető, a válaszadók 53 százaléka véli úgy, hogy a vállalatok pénzügyi tartalékaira szükség lesz az elkövetkező 12 hónapban. Az egyesülései és felvásárlási törekvések is fokozódnak, a válaszadók 39 százaléka növeli a jövő évben aktivitását ezen a területen.
A válság ráirányította a figyelmet arra is, hogy a paradigmaváltás immár elkerülhetetlen, a megszokott üzletmeneteket felváltják a sokkal fenntarthatóbb üzletek. Az európai zöld megállapodás (European Green Deal) és a Fit for 55 csomag elfogadása a piac és az ipar minden szereplője számára egyértelművé tette, hogy a dekarbonizáció, illetve a körkörös gazdaság olyan alapvető mozgatók, amelyek alapjaiban változtatják meg az ipart és benne a járműipart.
B. Cs.