Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Kezdődik az iskola: közlekedési tanácsok a tanévkezdésre

2021.08.29.

Iskolakezdéskor megélénkül a forgalom, mindenki ideges és rengeteg gyerek jelenik meg az utakon. Közlekedési tanácsok a tanévkezdésre Tóbiás és Balambér mai közlekedési kalandjában.

Már csak pár nap van hátra a nyári vakációból, és jövő szerdán, szeptember 1-jén elkezdődik az iskola. Ilyenkor megnövekedett forgalomra számíthatunk az egész városban, az iskolák környékén pedig különösen. A tanévkezdés egyszerre izgalmas és sok veszélyt magában rejtő időszak, amely fokozott baleseti kockázattal jár. 

Fokozott figyelem és óvatosság

Tanévkezdéskor sok iskola környékén rendőrök és polgárőrök ügyelnek a gyerekek biztonságára, de az alábbi jó tanácsokat ettől függetlenül minden közlekedőnek érdemes megfogadnia. 

Az iskolák környékén nagyon óvatosan közlekedjünk (Fotó: Police.hu)

A gyerekek szinte egyik napról a másikra jelennek meg tömegesen a közúti közlekedésben, az iskolák közelében pedig rengeteg az izgatott diák, akikben még élénken él a nyári, felszabadult állapot, és emiatt gyakran figyelmetlenek. Ilyenkor minden járművezetőnek számolnia kell azzal, hogy könnyen találkozhat olyan gyerekkel, aki körülnézés lép le az úttestre. Ezért fokozott óvatossággal közelítsük meg az iskolák környékét – ahol az elmúlt hónapokban nem lehetett sok gyerekkel találkozni–, a gyalogátkelőket, a kereszteződéseket és a megállók környékét. 

Készítsük fel a gyereket a közlekedésre

Természetesen a gyereket is fel kell készíteni a biztonságos közlekedésre, főleg, ha már egyedül jár iskolába. Legyünk biztosak abban, hogy ismeri és minden körülmények között betartja a szabályokat. Vegyük át újra, miért veszélyes körültekintés nélkül vagy egy busz takarásából lelépni az útra, magyarázzuk el nekik az elsőbbségadás fontosságát, valamint a gyalogátkelőhelyek használatát. 

  • Beszéljük meg vele az útvonalat, vegyük át, hol vannak veszélyes kereszteződések, forgalmas helyek, nagy tömeg. A tanév kezdetén érdemes párszor elkísérni a suliba, akkor is, ha korábban egyedül járt iskolába. 
  • Induljuk időben, és számoljunk azzal, hogy a tanév első napjaiban megnövekedett forgalom miatt elég nehéz megbecsülni, mennyi idő alatt ér be az iskolába. 
  • Figyelmeztessük arra, hogy kerékpáron és rolleren ne hallgasson zenét, és gyalog is csak olyan hangerővel, hogy észlelje a környezeti zajokat, hangokat. Zebrán áthaladva pedig ne használjon mobiltelefont.
  • Ha biciklivel vagy rollerrel jár iskolába, feltétlenül vegyen fel sisakot, és lakatolja le a kétkerekűjét. 
  • Ősszel gyorsan rövidülnek a nappalok, így bármilyen közlekedési eszközt is választunk, ügyeljünk a láthatóságra. Tegyünk a táskájára vagy a ruhájára fényvisszaverő csíkot vagy más fényvisszaverő kiegészítőt. Bringa vagy roller esetén legyen nála lámpa. 
  • Készítsük fel arra, hogy mit tegyen, ha kimarad egy járat, illetve útlezárás esetén milyen alternatív útvonalakon juthat haza. Beszéljük meg azt is, mit csináljon, ha bajba kerül vagy segítségre szorul. 

Ne felejtsük el azt sem: ha azt szeretnénk, hogy a gyerek biztonságosan és szabályosan közlekedjen, nekünk, szülőknek is példát kell mutatnunk. Emellett legyünk türelmesek és előzékenyek, ami talán a legnehezebb feladat, főleg a tanév első napjaiban. 

A legtöbben gyalog mennek suliba

A legtöbb gyerek gyalog jár iskolába, a szülők 35 százaléka válaszolt úgy, hogy van olyan tanuló a családban, aki így indul tanulni reggelente – derült ki az OMV reprezentatív felméréséből. A válaszadók 29 százalék tömegközlekedéssel, 23 százaléka autóval viszi gyermekét iskolába, 12 százalék pedig kerékpárt használ. A többiek rollerrel, gördeszkával, görkorcsolyával vagy akár robogóval jutnak el a suliba. 

A legtöbb gyerek gyalog jár iskolába

A gyalogos iskolába járás a vidéki nagy- és kisebb városokban jellemző igazán, minden második családban van erre példa. A tömegközlekedés aránya a fővárosban és a vidéki kisebb településeken kiemelkedő, előbbi esetben a válaszadók 52 százaléka, utóbbiban 41 százaléka nyilatkozott úgy, hogy buszozik, villamosozik.  Azoknak a gyerekek aránya, akiket autóval visznek iskolába, Budapesten és a megyei jogú városokban a legmagasabb (30, illetve 31 százalék).

A legtöbb gyerek (28 százalék) 3-5 kilométert utazik az iskolába és haza. Három kilométernél közelebb lakik a sulihoz a diákok közel harmada, ugyanakkor 23 százaléknak naponta több mit 10 kilométert kell megtennie. Az autóval utazó tanulók csaknem fele (44 százalék) 5-15 perc alatt eljut az iskolába, 16 százalék pedig kevesebb mint 5 percet utazik. A gyerekek 2 százalékát viszont naponta egy óránál is hosszabban fuvarozzák a szüleik.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Frontálisan karambolozott egy busz és egy személyautó Sopronnál, a 8518-as út 26-os....
2024.04.25
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.04.25
Április 25-én a pekingi Auto China 2024 járműipari konferencián mutatta be legújabb fejlesztését a....
2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....