DeLorean
A DeLorean Motor Company-t hivatalosan 1975. október 24-én alapították Detroitban. A terv az volt, hogy megépítsék a DeLorean által „etikus autónak” nevezett autót, amely biztonságos, hosszú élettartamú és fenntartható. Két éven belül a vállalat megalkotta a középmotoros prototípust a befektetők bevonzására.
A kezdőtőke gyorsan megérkezett, mivel DeLorean felvett egy Bank of America kölcsönt, majd további pénzt gyűjtött egy olyan programon keresztül, amely a DeLorean autóit árusító márkakereskedéseknek adta a cég részvényeit. DeLorean ezután kormányzati fejlesztési forrásokat keresett egy gyár építéséhez.
Delorean sok amerikai állammal és európai országgal szemezgetett, mint potenciális helyszín a gyár számára, de a legjobb ajánlatot a brit kormány adta, így Észak-Írországban épült meg a gyár, nem messze Belfasttól.
Összesen több, mint 1oo millió dollár jött össze brit állami kölcsönökből és hitelgaranciákból, valamint több tízmillió magánbefektetőktől. Minden a jó irányba haladt, de a pénz nem volt elég. A Delorean vezetősége számára nyilvánvaló volt, hogy a begyűjtött tőke nem lesz elég és így nem tud elindulni az autógyár. Próbáltak további forrásokat szerezni a brit kormánytól, de süket fülekre találtak.
Végül mégis meg tudták építeni az autót, de a gyártás első hulláma minőség-ellenőrzési problémákkal küzdött. A kritikusok izgatottak voltak az autó megjelenésétől, de az autó gyenge volt, nehezen kezelhető, és nem volt olyan úttörően biztonságos és takarékos, mint ahogy azt DeLorean ígérte.
A pénzválság nőtt. Felmerült egy terv a vállalat szerkezetátalakítására és DeLorean Motors Holding Company néven történő tőzsdére lépésre. A javasolt részvénykibocsátás személy szerint körülbelül 120 millió dollárral gazdagította volna DeLorean-t, a cég többségi részvényesét, de mindenki más rosszul járt volna – például az autókereskedők, akik csatlakoztak a kereskedői befektetői programhoz és különösen a brit kormány járt volna rosszul.
A britek akkori miniszterelnöke, Margaret Thatcher felháborodott a döntésen, megszakított minden további befektetést az amerikai cégben, és a belfasti üzemet felszámolás alá helyezte. Végül csak 9000 DMC-12 készült, ebből körülbelül 6000-et értékesítettek.
Delorean azonban nem adta fel. Nem sokkal később letartóztatta az FBI egy videóra vett beszélgetés alapján, amely során beleegyezett abba a tervbe, hogy több, mint 90 kilogramm kokaint adjon el, becslések szerint 24 millió dollár értékben, abban a reményben, hogy az elegendő készpénzt biztosít a cégének életben tartásához.
Az ember azt gondolná, hogy itt véget ér Delorean teljes karrierje és szabad élete, de nem. Ügyvédje azzal érvelt, hogy az FBI kihasznált a kétségbeesett helyzetét és tőrbe csalták. Ügyvédei kiváló munkájának és az FBI valóban kétes eljárásának köszönhetően végül minden vádpont alól felmentették, de a cég irányításáról le kellett mondania.
Ezután még hosszú tárgyalások vártak rá, amik végül teljesen csődbe vitték. Végül el kellett adnia New Jersey-i otthonát, ahol közel 500 hektáros birtokát Donald Trump vásárolta meg. Ez a terület ma Donald Trump híres golfpályája, ahol elnökként is rengeteg időt töltött.
DeLorean 2005. március 19-én hunyt el a New Jersey állambeli Summit állambeli Overlook Kórházban agyvérzés utáni szövődmények következtében. 80 éves volt, és egy kicsi, egy hálószobás lakásban élt Bedminsterben negyedik feleségével, Sally-vel.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!