szakmunkások
Molnár Ákos, a Vasas Szakszervezet nyugat-dunántúli koordinátora az eseményen elmondta: eddig sem idejük, sem pénzük, sem elegendő erőforrásuk nem volt arra, hogy nyomon kövessék ezen megállapodások érvényesülését és annak hatását az egyes vállalatokra, de az IG Metall német szakszervezeti szövetség támogatása révén változott a helyzet.
Megjegyezte, zömében nem a nagyvállalatoknál érzékelnek problémát, hanem az első és második körös beszállítóknál. Az MTI érdeklődésére a szakszervezeti vezető azt közölte: novemberre állhat fel az a struktúra, amelyben - reményeik szerint fél év alatt - át tudják tekinteni, miként áll a globális keret-megállapodások érvényesítése ebben az ágazatban.
Horst Mund, a 2,2 millió munkavállalót képviselő IG Metall nemzetközi kapcsolatokért felelős főosztályának vezetője az eseményen azt emelte ki: a vállalkozások határt átlépő tevékenységével összhangban a szakszervezeti munkának is transznacionálissá kell válnia.
Mint mondta, együttműködéssel, egymás tájékoztatásával kell elérniük az érdekképviseleteknek, hogy a munkáltatók ne játsszák ki őket vagy a különböző államokban foglalkoztatott dolgozókat egymás ellen.
Németh Sándor, az Audi Hungaria Független Szakszervezetének vezetője a sajtótájékoztatón arról beszélt: a cégnél mind nagyobb hangsúlyt kapott az utóbbi években a munkavállalók bevonása a gyár életébe, a szakszervezet pedig egyre mélyebben foglalkozik a beszállítóknál dolgozók érdekképviseletével.
Kovács Balázs, a kecskeméti Mercedes-gyár üzemi tanácsának elnöke megjegyezte: van a gyárnak olyan beszállítója, ahol jelezték a dolgozóknak, nem látnák szívesen, ha helyben szakszervezet alakulna; az ott dolgozók beléphetnek az autógyár érdekképviseletébe is, amíg nem sikerül saját csoportot alakítaniuk.
MTI