napsugárzás
Emlékszem, gyerekkoromban (nagyjából négy évtizede) simán elég volt a bronzolaj és a gyógyszertárban kapható kakaóvaj a napozáshoz. Mert a cél nem holmi UV-védelem volt, hanem a látványos barnulás és ezek a filléres kencék olyan árnyalatot kölcsönöztek a bőrnek, mintha legalábbis Dél-Franciaország valamelyik kabócáktól zengő luxus strandján napoztunk volna. És ultra faktoros, bőrselymesítő, 48 órán át vízálló krémek nélkül is remekül éreztük magunkat a mi balatoni Riviéránkon.
pinterest.com
Csakhogy azóta a világ nagyot változott – és nem csak a Naptevékenységet értem ez alatt. Már nincs az életünknek olyan területe, amibe bele ne rondítanának a profitorientált kasztok az új és még újabb legjobb termékek megszerzésére csábítván. Ez persze már jóval túlmutat a szépségiparon. Online és offline is pókhálóként szövik körénk a vágyat az adott percben létező tökéletes termék birtoklására. A testünk, a nyaralásunk, a telefonunk, a lakásunk és az autónk is feszt versenyben van a szomszéd bőrével, vakációjával, mobiljával, kecójával és verdájával.
Ha csak az utóbbira fókuszálunk és ha csak egy kicsit is követjük a trendeket, tudjuk, hogy végtelen számú kacatot igyekeznek ránk - illetve az autónkra - sózni. Mi most (is) kilépünk ebből a bűvkörből és ezúttal (is) igyekszünk a józan ész által vezérelt praktikumokra fókuszálni. Ezúttal abban a témában, hogy miként védjük meg autónkat a napfénytől.
driverside.com
Evidens, hogy az UV-sugarak nem csak a bőrünket károsíthatják, hanem nyomot hagynak nagyjából mindenen. Kiszívják a teraszon szárított ruhák színét, megfakítják a napsütötte szobában a könyvespolc köteteinek gerincét és ugyanilyen hatásúak az autónkra nézve. Hosszú távon a karosszérián és az utastérben lévő műanyag felületeken jól látható következményei vannak az erős sugárzásnak.
Hogy ettől megóvjuk autónkat, költhetünk autós napernyőre.
amazon.it
De fordulhatunk a józan paraszti észhez is és ha nem is lesz a legperfektebb a megoldás, sokat tehetünk az állegmegóvásért a megfelelő parkolóhely kiválasztásával.
Ha nem találunk árnyékot és hosszú ideig tartó parkolásról van szó, akkor vegyük figyelembe a nap mozgását keletről nyugatra. Ha ezt szem előtt tartjuk, könnyen meghatározhatjuk, hogy hol lesz a délutáni legmelegebb órákban árnyék.
slsc.org
Ha még ilyen helyet sem sikerül elcsípnünk, akkor úgy parkoljunk, hogy az autó hátulja legyen a napsugaraknak leginkább kitett rész. Ugyanis a hátsó ablak általában kisebb, mint a szélvédő, így kevesebb sugarat enged át, az utastér hűvösebb lesz és még azt is megakadályozzuk ezzel, hogy a kormánykerék és a vezetőülés átforrósodjon.
anconatoday.it
Nyáron kevesebb az eső, sok a rovar és a tengerparti üdülőövezetekben a só a levegőben nagy koncentrációban van jelen. Ebben az időszakban célszerű gyakrabban lemosni az autót (de szigorúan árnyékban!), hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Az autó nyári napsütés elleni védelmének további eleme a védőviaszok használata, amelyek nemcsak az UV-sugaraktól, hanem a portól, a szmogtól és a rovarmaradványok maró hatásától is megvédik a karosszériát.
automobile.it