szoftver fejlesztés
A hamisított áruk többsége továbbra is ruhanemű, de jelen vannak a gyógyszerek és az autóalkatrészek is ezen az illegális piacon, tavaly az okozott kár 5 milliárd forint volt, a lefoglalt hamis áruk értéke pedig meghaladta a 700 millió forintot - tette hozzá a szakfőigazgató. Elmondta, hogy a NAV a lefoglalt ruhákat és cipőket megfosztja a hamis márkajelzéstől, majd az árukat - amennyiben a márkatulajdonos ehhez hozzájárul - felajánlja a Karitatív Tanácsnak, amely az Emberi Erőforrások Minisztériuma mellett működik.
Tavaly 9 millió forint értékű áru került így a rászorultakhoz, viszont 120 tonna árut meg kellett semmisíteni, mivel arról nem lehetett sérülés nélkül eltávolítani a márkajelzést. Szabó Károly felhívta a figyelmet arra, hogy a hamis autódiagnosztikai eszközök, illetve alkatrészek akár életveszélyt is okozhatnak. Megjegyezte, hogy Európában sem jobb a helyzet, mint Magyarországon, az autóalkatrész-gyártók évi 5-10 milliárd euróra becsülik a hamis alkatrészek forgalmát. A NAV együttműködik a Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdon-védelmi Szakmai Egyesületével (JAF) az autóipari hamisítások visszaszorításában.
Marótiné Koczur Györgyi, a JAF elnöke elmondta, hogy a hamis diagnosztikai eszközök, programok, és az alkatrészek - amelyek a szűrőktől a kuplung- és féktárcsákon keresztül a fényszórókig terjednek - csökkentik a közlekedés biztonságát. A balesetnél pedig nem vizsgálják, hogy a kocsit hol javították és milyen alkatrészeket használtak ahhoz - tette hozzá az elnök. Az esemény zárásaként úthenger semmisítette meg a hamis autódiagnosztikai eszközöket és szoftvereket. A hamisítás elleni világnapot 2008 óta rendezik meg. Meghirdetője a Global Anti-Counterfeiting Group (GACG) volt.