bicikli

A Hajtás Pajtás új teherflottája

2014.08.03.

A Hajtás Pajtás Magyarországon egyedülálló elektromos rásegítéssel ellátott teherkerékpárokat mutatott be, melyeket egyelőre – egy nemzetközi projekt keretében – tesztelnek, hogy aztán a leghatékonyabbat kiválasztva, több küldeményt, messzebbre és magasabbra szállíthassanak – káros anyag kibocsátás nélkül.

Az 1993-ban alapított Hajtás Pajtás a közlekedési célú kerékpározás elterjesztésében elért eredmények után új küldetésének tekinti a teherszállító kerékpárok magyarországi meghonosítását. Holland, dán, német településeken már tízezrek szállítanak autók helyett kerékpárral, vagy viszik reggelente gyermekeiket óvodába és iskolába. A kerékpár köztudatban élő korlátainak ledöntése éveken belül univerzális eszközzé emeli majd a biciklit, élhetőbbé és tisztább levegőjűvé téve a magyar városokat is. A cég 4 éve használja 150 kg elszállítására is alkalmas teherkerékpárjait, egyre több légszennyező autós szállítást váltva ki ezzel az egyébként is zsúfolt belváros nehezen megközelíthető helyszínein. Ma már a levelek és kisebb tárgyak mellett több mint 30 tonnányi terhet szállítanak a kézbesítő bringások évente.

Azonban Buda földrajzi adottságai, és a főváros nagy kiterjedése eddig korlátozták lehetőségeiket, ezért a hét európai várost (Cambridge, Milánó, Berlin, Prága, San Sebastian, Mechelen és Budapest) összefogó Cyclelogistics Ahead uniós projekt keretében elektromos rásegítéssel könnyítik meg a teherbicikliket hajtó futárok dolgát. A speciális rásegítőkre és erős akkumulátorokra különösen hegymenetben van szükség, hiszen ez visz el sok energiát. A futároknak adott "plusz erő" azonban nem költséges, a feltöltés nagyjából 50 forintos költséget jelent, ez 100 km-es út megtételére elegendő, ugyanekkora autós út benzinköltsége 3500 forint. A Hajtás Pajtás új teherflottájának felállítását megelőző tesztidőszak fő célja a legalkalmasabb és legmegbízhatóbb eszközök felkutatása. Jelenleg 3 különböző hajtást tesztelnek, de számuk várhatóan nőni fog. A Hajtás Pajtás célja, hogy a teljes város elérhetővé váljon zöld járműveikkel.

A Cyclelogistics Ahead projekt

Az ökologisztikai szolgáltatókat és közlekedésfejlesztésért felelős hivatalokat összekapcsoló, 7 európai nagyvárosra kiterjedő projekt fő célja a városközpontok lég- és zajszennyezésének csökkentése. Arra ösztönzik a citylogisztikai szolgáltatókat, hogy eddig nélkülözhetetlennek hitt áruszállító gépjárműveiket - ahol csak lehet - cseréljék nulla szennyező anyag kibocsátású közlekedési eszközökre. A résztvevők megosztják bevált gyakorlataikat, módszereiket, olyan tudásbankot és eszköztárat építve fel ezzel, ami mások által is felhasználva megsokszorozhatja az ökologisztika térhódításának ütemét. A projekt 3 éves, összköltségvetése az uniós társfinanszírozással együtt 2,3 millió euró, ebből Budapestre 110 ezer euró jut.

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.02.07
Aki ötévesnél nem idősebb hibrid vásárlásában gondolkozik, nem kell, hogy márkák tucatjait....
2025.02.07
A repterekéhez hasonlóan szigorú ellenőrzést vezettek be a KRESZ-teszteken.   ..
2025.02.07
Vádat emeltek két volt vizsgabiztos és a vizsgáztatást meghatalmazás alapján intéző társuk ellen,....
2025.02.07
A HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. segítségével Farkas Kevin a Seventytwo Artbox....
2025.02.07
Szalagkorlátnak, majd a zajvédő falnak csapódott egy tehergépjármű az M3-as autópálya Vásárosnamény....
2025.02.07
A Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai 99 gyorshajtót mértek be január ötödik hetében. ..
2025.02.06
A HangZóna mai vendége Soltész Bálint rendőrségi szóvivő. ..
2025.02.06
A Volkswagen új hatékonysági mérföldkövet ért el Dél-Olaszországban, a nardói pályán: egy....
2025.02.06
Orvosi incidens történt a Lufthansa Boeing 747-8 típusú repülőgépén – írja a Bild.   ..
2025.02.06
Megkezdődik az M1-es autópálya hatsávosra bővítése Budapest és Győr között 2025 augusztusában. A....