– Hol járt középiskolába, volt-e már ott valami szoftveres a kamasz lányban?
– Csongrádon a Batsányi János Gimnáziumban érettségiztem, inkább reál beállítottságú voltam, jobban szerettem a matekot, mint a humán tárgyakat - válaszolt a delmagyar.hu kérdésére Ágota. A Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Versenyen többször is részt vettem, de ez még inkább alkalmazói, felhasználói megközelítés volt akkoriban. Ott is gondolkodtam már azon, hogy informatikusnak megyek, de szerettem a földrajzot is és inkább az utóbbira esett a választás. Ha akkor valaki kicsit jobban megnyitja a világot – mint ahogy van ma a Lányok Napja a középiskolásoknak – lehet, hogy nem geográfusnak megyek, s egyenesebb út vezet a programozásig
– Itt az NNG-nél, az autó navigációs szoftverek fejlesztésénél térképekkel is bőven foglalkoznak. Az első is jó irány volt!
– A Szegedi Tudományegyetem Földrajz BSc szakán végeztem geográfusként, geoinformatika szakirányon.Geográfus mesterképzésen is ezt a szakirányt választottam. Térinformatikai szoftvereket használtunk, különböző infókat nyerünk ki a digitális térképekből. Időközben volt egy kurzus, amit felvetem, és ott kaptam kedvet a gyakorlatvezetőmtől a programozáshoz. Ezután úgy alakult, hogy megcsináltam az egyetemen programtervező informatikus alapképzést is.
– Dolgozott valamit a tanulás mellett, s ha igen annak volt köze a programozáshoz?
– Diákmunkás voltam az egyetem alatt egy szoftverfejlesztő cégnél. De ezt nem nevezném klasszikus programozásnak, nem is mehetett hosszabb ideig a tanulás mellett, inkább csak belekóstoltam. De ha már munka és egyetem, gyakorlatvezető is voltam az SZTE-n, de nem geográfiát, hanem programozási alapismereteket oktattam.
– Hogyan talált rá az NNG-re?
– A geográfus mesterképzésben januárban volt a záróvizsga, februárban a diplomaosztó. Persze már jóval korábban kerestem a munkát, beírtam a keresőbe, hogy programozói állás, s ekkor találtam rá az NNG oldalára. Ott azután ismerős volt az arculat, beugrott, hogy voltak egyetemi állásbörzéken is és felvettem velük a kapcsolatot. Pontosabban, a honlapon keresztül jelentkeztem szeptemberben és feltöltöttem az önéletrajzomat. Megkerestek és elindult a többlépcsős felvételi eljárás, tesztírással, különböző interjúkkal, személyes találkozásokkal, csoportfoglalkozásokkal. December 7-e óta már NNG-snek számítok.
– Beilleszkedett, mit csinál, megkérik a fiúk, hogy főzzön kávét?
– A kávéfőzés nincs benne a munkaköri leírásomban és nem is várják el tőlem, kitűnő a kapcsolatom a kollégákkal. Különböző csapatokban dolgozok, most éppen egy hét fősben, de leginkább az ötfőseket szeretjük. Különböző munkakörű emberek dolgoznak együtt, például a tesztelő és a fejlesztő. Én jelenleg junior tesztautomatizáló mérnök pozícióban vagyok. Programokat írok, ezeknek az a dolga, hogy kidobja a fejlesztők által írt programok gyengeségeit, hibáit. Ezzel is javítom a felhasználóbarátságot, a minőséget és a megbízhatóságot.
– Elárulhatja, hogy munkájának eredményét mely autómárka navigációjában látjuk viszont?
– Jelenleg egy olyan csapatban dolgozom, ahol nem konkrét autógyártó megrendelésére fejlesztünk, tesztelünk.
– Mikor használt először autónavigációt?
– Az első közös nyaralásra, nem csak az az autót, a navigációt is úgy kaptuk kölcsön a vőlegényemmel, a navit én kezeltem. Párom egyébként a SzülinAppot, a cég 10 éves születésnapi ingyenes navigációs alkalmazását magától is letöltötte, akkor nekem még sehol nem volt az NNG. Az alkalmazás frissülni fog, így tovább tudjuk majd használni.