3D

Fordok 3D-ben

2015.10.29.

Újabb ok arra, hogy egy 3D nyomtató is a karácsonyfa alá kerüljön: a technológia segítségével ma már otthon is ki lehet nyomtatni a Ford legnépszerűbb autóit, köztük a vadonatúj Ford GT, Ford Mustang és Focus RS modelleket. Stílszerűen három olyan autóról van szó, melynek kifejlesztésében kulcsszerepet játszott a 3D technológia

A Ford a 3D nyomtatással készült alkatrészek segítségével jelentősen lerövidítette a fejlesztési időt, mivel a formatervezők és a mérnökök pár óra leforgása alatt több különböző elképzelést tesztelhetnek és finomíthatnak. A hagyományos prototípus-gyártáshoz eddig speciális eszközökre és rengeteg időre volt szükség. A Ford most mindössze néhány óra alatt, akár 1.000 euró költséggel is elkészíthet egy 3D alkatrészt, kitárva ezzel az ajtót a kísérletezések és a merészebb, innovatívabb formatervezés előtt.

A Ford GT modellhez a tervezők lézeres 3D nyomtatási technológiával készítettek egy Formula 1 stílusú kormánykereket, beépített kezelőszervekkel és sebességváltó fülekkel. A mérnökök a felfelé nyíló ajtókhoz is nyomtatással készítették a kulcsfontosságú, pehelysúlyú alkatrészeket.

Akik saját 3D nyomtatóval rendelkeznek, azok a Ford 3D Online Üzletében válogathatnak a Ford által hitelesített, kinyomtatható alkatrészek és modellek között. Így bárki összeállíthat magának egy saját Ford GT-t, illetve hozzáférhet még ezer másik maketthez is, köztük a Focus ST, a Fiesta ST és az amerikai piacra gyártott F-150 Raptor modellekhez.

“A számítógépes 3D nyomtatási technológia forradalmasította az autók formatervezési és fejlesztési folyamatát. Sokkal kreatívabbak lehetünk a lehetséges megoldások keresésében, így a vásárlóknak olyan járműveket kínálhatunk, amelyek fejlesztésénél a legújabb technológiai- és dizájn-irányzatokat vesszük alapul,” mondta el Sandro Piroddi, a Ford Európa rapid technológiákért felelős vezetője.

A prototípustól a gyártásig

A Ford az amerikai Carbon3D vállalattal együttműködve fejleszti a jövő gyors prototípus-rendszereit és tanulmányozza az apró alkatrészek gyártási lehetőségeinek kibővítését. A közös munka hangsúlyos eleme a jövőbeli 3D nyomtatógyanták kifejlesztése is, amelyek nagy teherbírásúak, és elviselik a járművek tesztelésénél gyakori magas hőmérsékleteket és kemény rázkódásokat.

A Folyamatos Folyadékkal Érintkező Gyártás (CLIP) egy olyan 3D nyomtatási technológia, amit a filmiparban a különleges effektek előállításánál használnak. Ez az eljárás olyan fényérzékeny gyantát használ, amely UV-fényre reagál, és a hagyományos 3D nyomtatási eljárásoknál 25-100-szor gyorsabb.

A késztermék tulajdonságai a Ford járműveinek számos igényét kielégítik. Az amerikai formatervezők ezt a technológiát használták fel a Ford Focus Electric és a Ford Transit Connect apró belső alkatrészeinek elkészítéséhez.

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.14
Frontálisan karambolozott egy személyautó és egy kisteherautó a Hernádot és Újhartyánt összekötő út....
2025.04.14
A BYD luxusmárkája, a Denza is megvetette a lábát Európában: Milánóban tartották meg a hivatalos....
2025.04.14
Kizárták a Bahreini Nagydíjról Nico Hülkenberget, miután autója megbukott a verseny utáni technikai....
2025.04.13
Az M4-esen és az M3-ason is kigyulladt autó okozott fennakadást – jelentette a katasztrófavédelem. ..
2025.04.13
Heti rajzunk készítője Kelemen István, karikatúrájának címe: Vidéki romantika. ..
2025.04.13
1973. április 7-én Svédország az akkori úttörő szerepében diplomáciai kapcsolatokat létesített....
2025.04.13
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője rajt-cél győzelmet aratott a vasárnapi Forma-1-es....
2025.04.13
Az öt legkelendőbb autó közül négy kínai volt Kínában tavaly, és közülük a legnagyobb kereslet a....
2025.04.13
A Mercedes-Benz 529 200 személygépkocsit és kisteherautót értékesített 2025 első negyedévében. ..
2025.04.13
A legkisebb Lexus a Toyota Yaris alapjain bizonyítja, hogy mit is jelent a prémium a kompakt....