BMW
2016 végéhez érkezve a BMW fennállása eddigi legsikeresebb esztendejeként könyvelheti el a vállalatcsoport centenáriumi évét, amelyet ötvennél is több regionális és nemzetközi szakmai elismerés, rajongói trófea és nívós kitüntetés övez. A legkülönfélébb szavazások ítészei a bajor gyártó négykerekűit rendre kimagasló pontokkal illették, a vezetés élményét kínáló járművek így legtöbbször egészen a dobogó legfelső fokára gurulhattak fel. A tekintélyes díjak nem csupán a BMW modellpalettájára jellemző prémium minőséget, de az autók stílusjegyeit, technológiai innovációit, intelligens járműkapcsolati megoldásait, átfogó megbízhatóságát és kivételes fenntarthatóságát is tükrözik. Az elismerésekről döntő zsűrikben autóipari szakújságírók, nemzetközi autós magazinok olvasói, infotechnológiai szakértők, környezetspecialisták és formatervezők egyaránt helyet foglaltak. Kiváltképp értékes eredmény, hogy a BMW idén az év legjobban várt díjait és legfényesebb trófeáit is nagy számban hódította el: a World Car Awards a BMW 7-es sorozatot a világ legjobb luxusautójának járó kitüntetéssel illette, míg az Auto Bild és a Bild am Sonntag magazinok a BMW i3 tisztán elektromos kisautót az alternatív hajtáslánccal szerelt modellek 2016-os „Arany Kormánykerék Díjával” ismerték el. Sőt mi több, világpremierjét ünneplő újonc létére a BMW M2 Coupé és az új BMW 5-ös limuzin is egy csapásra a rajongói tabellák csúcsán debütált.
Abszolút világsiker: a BMW 7-es sorozat és a BMW i8 plug-in hibrid sportautó
A vadonatúj BMW 7-es sorozat 2016-ban tovább folytatta kiugróan sikeres teljesítményét. Miután 2015-ben számos regionális és nemzetközi díjat elnyert, idén a világ legjobb járműveit díjazó World Car Awards a BMW zászlóshajóját az iparág legjobb luxusautójának kiáltotta ki. Független szakértők eközben sorra ismerték el a bajor gyártó innovációs erősségét is. A CarIT infotechnológiai magazin és a németországi CAM (Center of Automotive Management) autóipari központ például a BMW 7-es sorozat távirányítású parkolását választotta a jelenlegi legkiválóbb járműtechnológiai innovációnak, amelyet a hálózatba kapcsolt mobilitás kategóriájában a 2016-os „Járműkapcsolati Díjjal” is elismertek. A bajor gyártó ráadásul a CAM és a PricewaterhouseCoopers (PwC) független piaci tanácsadó vállalat által közösen életre hívott „Autóipari Innovációk Díját” is duplán elhódította: a BMW 7-es sorozat a 2016-os év leginnovatívabb modelljének járó trófeát, a BMW átfogó motorpalettája pedig a leginnovatívabb belsőégésű erőforrásokat díjazó idei elismerést nyerte el.
Ausztriában az ÖAMTC autóklub a legbiztonságosabb luxusautót megillető „Marcus” díjjal tüntette ki a 7-es BMW-t, amely Németországban a „2016-os Év Autója” díjat (a Company Car és a DEKRA, valamint a Handelsblatt német üzleti szaklap szavazásán egyaránt), a legkiválóbb luxusautónak járó „Top Performer” díjat (Autoflotte) és a legjobb luxusautó arany serlegét (auto motor und sport német autós szakmagazin) is elnyerte. A Motorpresse Stuttgart német autós szakmagazin és a CHIP számítástechnikai szakmagazin közösen életre hívott „Járműkapcsolati Díját” az olvasók ugyancsak a BMW 7-es sorozatnak ítélték oda.
Miután 2015-ben az Év Motorja választás két kategóriaelsőségét és abszolút győzelmét is elnyerte, a BMW i8 plug-in hibrid sportautó háromhengeres benzinmotorját 2016-ban ismét a világ legjobb erőforrásának járó „Nemzetközi Év Motorja Díj 2016” trófeával tüntették ki: a BMW i8 az 1.4 – 1.8 liter hengerűrtartalmú kategória aranyérmét zsebelte be. A plug-in hibrid sportautót a Times of India napilap a 2016-os év legjobb járműtechnológiájának választotta, a németországi Auto Bild Allrad autós szakmagazin olvasói pedig az év legjobb összkerékhajtású hibridjeként éltették.
BMW M2 Coupé: piaci bemutatkozás a dobogó legfelső fokán
Az Auto Bild Sportscars német autós szakmagazin olvasói szavazásának végeredménye ékes bizonyítékként szolgált az új BMW M2 Coupé által valóra váltott letaglózó karakter teljesítményére: piaci bemutatkozását követően a 3.0 liter hengerűrtartalmú, 272 kW / 370 lóerő maximális teljesítményű soros hathengeres benzinmotorral szerelt nagyteljesítményű sportautó (átlagos üzemanyag-fogyasztás: 7,9 – 8,5 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás: 185 – 199 gramm / km)* azonnal elnyerte a „2016-os Év Sportautója” címet a kompakt sportautók mezőnyében. A BMW M GmbH kétajtós újoncát nem sokkal ezután a Sport Auto német autós szakmagazin olvasóközönsége is az év legsportosabb modelljének választotta, a BMW M2 Coupé mellett ráadásul a BMW M3, a BMW M235i Coupé, a BMW M235i Cabrio és a BMW 340i limuzin is saját kategóriája élén végzett. Mindez azt jelenti, hogy 2016-ban a BMW nyerte el a Sport Auto magazin olvasói szavazásának legtöbb arany serlegét. És ez még nem minden: az új BMW M2 Coupé-t Japánban a 2016-os és a 2017-es év legélvezetesebb autójának választották, majd a kétajtós sportkupé ezt követően három nívós szakmai elismerést – az „iF Terméktervezési Díj 2016” kitüntetést, a 2016-os „Német Formatervezési Díjat” és a legkiemelkedőbb dizájn-innovációt elismerő „Autonis” díjat – is elnyert.
Mindent elsöprő hazai teljesítmény
A bajor gyártó az auto motor und sport német autós szakmagazin olvasói szavazásán is háromszoros győzelmet aratott: a BMW 7-es sorozat a luxusautók szegmensében, a BMW 5-ös sorozat a felső-középkategóriájú járművek mezőnyében, a BMW X1 pedig a kompakt SUV modellek kategóriájában hódította el a legjobbaknak járó „Best Cars 2016” díjat. Az egyik legkiemelkedőbb teljesítményt az 5-ös BMW érte el, amely röviddel az új, hetedik modellgeneráció világpremierjét követően sorozatban hatodik alkalommal is diadalmaskodott. Annak ellenére, hogy a világ legintelligensebb négykerekűjeként bemutatkozó üzleti limuzin csak 2017 tavaszán érkezik meg az utakra, az Auto Bild német autós szakmagazin és a Computer Bild számítástechnikai szakmagazin máris elkötelezte magát a modell mellett és a 2016-os év járműkapcsolati kitüntetésével ismerte el. A Handelsblatt olvasói mindeközben a BMW X5-öt választották meg az év autójának az off-road járművek mezőnyében. A német üzleti szaklap 250 flottakezelő menedzsert is felkért, hogy egy gyakorlati összehasonlító teszt során válasszák ki kedvenc modelljüket, a paletta élén pedig – a szakértők többségének egyhangú elismerését elnyerve – a BMW 730d végzett.
Az értéktartás és a hosszú távú fenntarthatóság bajnokai
A BMW modelljeinek kimagasló értéktartása az Auto Bild német autós szakmagazin és a Schwacke német piackutató intézet által közösen életre hívott „Value Master 2016” értékállósági megmérettetés végeredményében is megmutatkozott: a BMW 2-es Gran Tourer a kompakt egyterűek mezőnyében, míg a BMW X1 a kisebb SUV modellek között aratott diadalt. A BMW i3 mindeközben sorozatban második alkalommal végzett az elektromos meghajtású járműveket rangsoroló értéktartási lista élén. A tisztán elektromos meghajtású prémium kisautó az Auto Bild és a Bild am Sonntag magazinok szavazásán is hasonló sikert ért el, a modellt ugyanis az alternatív hajtáslánccal szerelt autók 2016-os „Arany Kormánykerék Díjával” tüntették ki. Egyes díjak ráadásul a BMW környezetvédelem és hosszú távon fenntartható gyártás iránti abszolút elköteleződését is hirdetik: az Auto Zeitung német autós szakmagazin által létrehozott „Auto Trophy” díj 2016-os elismerései között a BMW i divízió a nemzetközi autóipari szakértők közös, „Premium Pioneer Electromobility” kitüntetését vehette át.