ködös út
Az éjszakai órákban főként a délnyugati és a középső országrészben képződhet nagyobb területen köd, illetve zúzmarás köd, mely tartósan meg is maradhat. Napközben lassan javulnak majd a látási viszonyok. A ködös, rétegfelhős tájakon szitálás, hószállingózás, néhol esetleg ónos szitálás előfordulhat.
A térképre kattintva megnézheti a legfrissebb előrejelzést.
A köd gyakran jelentősen akadályozza, szélsőséges esetben akár el is lehetetleníti a közúti közlekedést, és nem csak a láthatóságot korlátozza, hanem egyéb veszélyeket is rejt. Különösen a lakott területen kívüli útszakaszokon lehet veszélyes, ahol a páraréteg olykor átláthatatlan és a járművezető nem tudhatja milyen akadályok, veszélyforrások jelennek meg előtte.
A ködös időszakokban általában többszörösére nő a balesetveszély. A legfontosabb, hogy ködös útszakaszokon óvakodjunk a túlzott tempótól. A megengedett sebességhatárt soha ne lépjük túl, gyakran még a megengedett felső határ is eltúlzott lehet.
A lassabb haladás mellett legfontosabb a követési távolság növelése. Nehéz megbecsülni a biztonságos távolságot köd esetén, ezért tartsuk autónkat az előttünk haladótól olyan messzire, hogy járművünkkel annak hirtelen fékezése esetén is meg tudjunk állni.
A köd olykor foltok formájában képződik, s az egyik ködfolt követheti a másikat. Általános magatartás, hogy az egyik ködfoltból kihaladva, a láthatósági feltételek hirtelen javulása esetén a járművezetők gyorsítanak, s a korábbiakhoz képest jelentősen nagyobb sebességgel haladnak. Ez különösen veszélyes lehet akkor, ha egy másik ködfoltba érkezünk, mert a látótávolság hirtelen történő jelentősen csökkenése miatt nem tudhatjuk milyen veszélyekkel, kockázatokkal kell számolnunk.
A ködös időben történő vezetés nagyon fárasztó, ezért idővel a reakcióképességünk jelentősen csökken. A feszült figyelem miatt az emberi szem is elfárad, ezért nagyon fontos, hogy hosszabb utaknál tartsunk gyakrabban pihenőt.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!