vihar

Túlélni a vihart autópályán

2024.09.14.

Mit tegyünk, ha hirtelen leszakad az ég, miközben vezetünk?

 

A kérdés aktuális, tekintve a szeszélyes időjárást, a perzselő nyarat és az ezzel együtt járó viharokat, melyek, úgy tűnik, egyre hevesebbekké válnak. Már nincs kellemes nyári zivatar, langyos eső, mely üde frissességet hoz és nincsenek komótosan összeálló felhők sem, melyek jelzik az égi háborút, ami elől menedéket kereshetünk. Már szinte csak hirtelen ránk szakadó viharok vannak, villámárvizekkel, évszázados fákat kitépő szelekkel és olykor tornádóval.

Mit tegyünk, ha az égi háború akkor ér utol bennünket, amikor vezetünk? És pláne, mit tegyünk, ha éppen autópályán haladunk?

Alapvető, hogy amíg az autóban ülünk, védve vagyunk a villámcsapástól. Ezt Michael Faraday angol fizikus már megállapította az 1800-as évek elején. A Faraday-kalitka az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, fémhálóval körülvett térrész, amelybe a fémháló védőhatása folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be, így a tér belsejében lévő tárgyak és élőlények védve vannak. Így védi meg például a repülőgép fém teste a benne ülő utasokat, ha a gépbe belecsap a villám. És az autó is biztonságos hely zivatarban (mármint az, amelyiknek a teteje is fém és nem ponyva.)

Mindezen ismeretek birtokában lássuk, hogyan viselkedjünk, ha a szikrázó napsütést egy pillanat alatt komor felhők takarják el és hatalmas robajjal leszakad az ég.

A legfontosabb, hogy tényleg ne essünk pánikba.

  • Azonnal csökkentsük a sebességet. De ne álljunk meg! Szép komótosan haladjunk, folyamatosan. Ne húzódjunk félre, ne akarjuk a vihart a leállósávon tölteni, hiszen a korlátozott látási viszonyok miatt a többi autós nem biztos, hogy észrevesz bennünket.
  • Heves esőzések esetén az út tapadása akár 50%-kal is csökken. A mérsékelt sebesség és a jó állapotú gumiabroncsok javítják a tapadást és csökkentik a csúszás kockázatát, így segítenek fenntartani a jármű irányítását. Vizes úton a féktávolság 20-30%-kal nő, ezért tartsunk megfelelő követési távolságot.
  • Az előttünk haladó járművek nyomain általában kevésbé gyűlik össze a víz vagy a sár, az ezeken a pályákon történő vezetés csökkentheti az aquaplaning kockázatát.
  • A láthatóság növelése érdekében vezessünk bekapcsolt ködfényszórókkal.
  • Ahogy belefutunk egy komoly viharba, egy pillanat alatt párás lesz a szélvédő. Állítsuk a klímát a párátlanító funkcióra.

Ne feledjük, hogy az autóban tartózkodás valóban nagyszerű lehetőség zivatar idején, de kerülni kell a jármű fém alkatrészeinek megérintését, amelyek tartalmazhatnak a villámból származó villamos energiát.

Forrás: electromaps.com, sicurauto.it

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.09.18
A Volvo Cars kiterjeszti együttműködését az NVIDIA-val. ..
2024.09.18
A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság több helyszínen vezetett be forgalomkorlátozást. ..
2024.09.18
A közúti közlekedés biztonságát, folyamatosságát befolyásoló események az Útinform jelentése....
2024.09.18
Kétnapos ráadás örömvezetés után ért véget a III. Balkan Rally, a régió legnagyobb klasszikus autó....
2024.09.18
A német gyártó legkisebb SUV-je prémiumabb belsővel és több lóerővel érkezik, a 2024-es modellhez....
2024.09.18
A BYD Magyarország szeptember elején műszaki képzést szervezett a Fővárosi és a Pest Vármegyei....
2024.09.18
Összesen öt elektromos meghajtású hulladékszállító járművet helyeznek üzembe Nyíregyházán,....
2024.09.18
Félelem, rettegés, szorongás – olyan lelki tényezőket fogalmaztak meg azok a rutintalan magyar....
2024.09.18
Nagy horderejű napként került be az 1967. szeptember 2-tól 3-ra virradó éjszaka a svéd....
2024.09.17
Üstökösként hódítottak, majd zuhantak a mélybe, de lehet, hogy főnixként támadnak fel.   ..