Szeged
Az év végéig át szeretnék adni Szegeden azokat az új villanyautó-töltőket, amelyeket a Fekete sas utcában, a Stefánián és a Rákóczi téren telepít az önkormányzat. 11 oszlopról, azaz összesen 22 „konnektorról tankolhatnak” majd egy időben és ingyenesen az elektromos és hibrid autósok.
A városban az ősz elejéig csupán 3 üzemelt az Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjának oldalában az Ady téren, a Szegedi Közlekedési Társaság Csáky utcai trolitelepén 24 órás portaszolgálat mellett, és az áramszolgáltató Kossuth Lajos sugárúti székháza előtt üzembe helyezett.
Szeged második töltőjét az SZTE rektora adta át
A működő villanyautó-töltők száma napokon gyorsan növekedhet. Egy országos program részeként a Népkert soron, a Torontál téren, a Moszkvai körúton és a József Attila sugárúti Deák Ferenc Gimnázium előtt már feszültség alá is helyezték a töltőállomásokat. – Üzembe helyezésük, azaz a használatba adásuk várhatóan hamarosan megtörténik – tudtuk meg Pénzes Lászlótól, az e-Mobi Elektromobilitás Nonprofit Kft. társadalmasítási vezetőjétől. Arról, hogy pontosan mikor lehet majd ezeken a helyeken autókat tölteni, honlapjukon, a www.e-mobi.hu portálon, valamint Facebook-oldalukon lehet tájékozódni – ünnepélyes átadásokat ők nem szoktak tartani.
Az e-mobis töltők 2 csatlakozósak, azaz minden állomás kétszer 22 kW leadására képes, amelyeken egyszerre két autó is „tankolhat". Fontos tudni, hogy ezek nem villámtöltők, hanem váltakozó áramú AC-állomások. – Amíg az otthoni töltés több mint 10 órát is jelenthet, addig a mi oszlopainkon egy elektromos autó általában 1-2 órát tölt útközben, vagy több órát parkolás közben – mondja Pénzes László.
Töltő a Újszegeden, a Belvárosi híd lábánál, a népszerű P+R parkolóban
Hódmezővásárhelyen június óta már működik 4 oszlopuk. Megtudtuk, ezeknél leginkább a reggeli, illetve délutáni-esti töltés a jellemző. Kérdésre válaszolva elmondták Szentesre, Makóra és Csongrádra egyelőre nem terveznek töltőt telepíteni. Azért a Tisza-parti városban sem maradnak hoppon az autósok, nyár elején helyeztek üzembe egy töltőt a Dózsa György téren, az egykori tehertaxi-állomás helyén. A Nemzetgazdasági Minisztérium felhívására, pályázati pénzből, saját forrás nélkül alakíthatták ki ezeket pontokat az önkormányzatok. Csongrád az úgynevezett A típusú, normál töltőberendezésre pályázott, ez is kétszer 22 2 kW teljesítményre képes egyszerre. Maga az oszlop 1,5 millió forint volt, a villamos hálózat csatlakozási díja közel 600 ezer forint, az egyéb költségek – tervezés, festés, előjelző táblák – pedig 400 ezerbe kerültek Csongrádon.
Csongrádra, a biciklisek városába is jutott elektromosautó-töltő
A Maros-parti város, Makó is élt a lehetőséggel és pályázott, ezt megelőzően azonban a város első nyilvános töltőjét egy helyi szálloda telepítette az év elején. A Szegedi utca 2. szám alatt lévő Bástya hotel töltője elsősorban a szállóvendégeknek készült, a 24 órájában elérhető, de indítását a recepcióján kell kérni. A szálloda tulajdonosának elkötelezettségét mutatja, hogy a készülék áramellátást egy 3,5 kW napelemrendszer egészíti ki, így az itt töltött energia egy jelentős része tiszta, megújuló forrásból származik.
Villanyautósok találkozója Szegeden - főszerepben egy Tesla
Munkába járás nulla forintért
Szegeden év végére sem lesz annyi villanyautó, ahányat a tervek szerint egyszerre tölteni lehet a városban, és az átutazók miatt sem valószínű, hogy ki kell majd tenni a „megtelt" táblát. De a tölthető, úgynevezett plug-in hibridek is igénybe vehetik az ingyen tankolást, és vételezhetnek viszonylag rövid idő alatt 40-50 kilométerre elég energiát. Ez utóbbi autó használtan már inkább megfizethető, és simán képes teljesíteni például a Szeged–Maroslele retúrt is. Gyakorlatilag nulla forint üzemanyagköltséggel járhat vele egy Deák Gimnáziumban tanító pedagógus vagy egy halászcsárdában dolgozó és a Vízitelepnél töltő szakács.