autógyártás

Emberekre cseréli a robotokat a Toyota

2014.04.14.

Japán gyáraiban a Toyota megtanítja bizonyos alkalmazottaknak a kézi gyártás tudományát, hogy aztán a tapasztalatok birtokában javítani tudjanak a gyártási folyamatok minőségén.

A Toyota azt tervezi, hogy visszahozza a magasan képzett emberi munkaerőt az autógyártási folyamatokba. A robotok elterjedése előtt a nagyon magasan képzett, szinte bárhol bevethető szakembereket a cégen belül egyszerűen „isteneknek” nevezték.

„Még alaposabbnak kell lennünk, vissza kell térnünk az alapokhoz, hogy tovább fejlesszük a kézügyességünket. Amikor kezdő voltam, a tapasztalt mesterembereket isteneknek hívták a gyárban, mert ők mindent meg tudtak csinálni” – mondta az 50 éve a Toyotánál dolgozó, 65 éves Mitsuro Kawai, az új program megbízott felelőse a Bloombergnek.

„Nem függhetünk kizárólag a gépektől, mert ők ugyanazokat a folyamatokat végzik el újra és újra. Hogy a gépek mesterévé vájunk, rendelkeznünk kell azzal a tudással, hogy taníthassuk a gépeket” – tette hozzá Kawai.

A Toyota vezérigazgatója, Akio Toyoda személyesen választotta ki a program koordinálására Kawait, hogy a munkásoknak megtanítsák a fémek megmunkálásának módszerét (például azt, hogyan kell egy főtengelyt esztergálni az alapoktól). Az elmúlt három évben a Toyota japán gyáraiban 100 darab, korábban robotokkal működő munkaállomást alakítottak át emberek gyakorló helyévé.

Kawai úgy véli, hogy ha az alkalmazottak személyesen is megértik az alkatrészek gyártásának menetét, akkor azt is tudni fogják, hogyan kell jobb gyártó robotokat készíteni, vagy jobban programozni őket. A jobban képzett alkalmazottak segítségével le lehet rövidíteni a szerelőszalagokat, javítani lehet a minőségen és csökkenteni a keletkező hulladék mennyiségét. A Honshai gyárban az egyik szerelőszalagot 96 százalékkal lehetett lerövidíteni és a főtengelyek gyártásakor keletkezett hulladék mennyisége is 10 százalékkal csökkent a kézi gyártásból nyert tapasztalatoknak hála.

Sokak szerint az ezredforduló túlzott növekedési üzeme (félmillió autó/év) vezetett a minőség romlásához és a cég hírnevének megtépázásához. Akio Toyoda valószínűleg a pár évvel ezelőtti, elromló tempomatok miatti 10 milliós visszahívási akció után döntött úgy, hogy új módszereket kell találni a minőség javítására. Ennek érdekében Toyoda gyárstopot rendelt el, vagyis nem növelik addig a Toyota gyártókapacitását, amíg a minőség nem javul.  Ennek némileg ellentmond, hogy a Toyota már bejelentette: 2014-ben át kívánják lépni a 10 millió küszöböt a legyártott új autók számát illetően, pedig korábban még egyik gyártónak sem sikerült egy év alatt ennyi autót készítenie.
 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-....
2024.04.25
Július 1-jétől Achim Grewe Dr. Patrick Heineckétől veszi át az igazgatóság Pénzügy, IT, Beszerzés....
2024.04.25
Súlyos közlekedési baleset történt az A4-es autópályán Bruck közelében a magyar határ felé vezető....
2024.04.24
A legsikeresebb európai autó fél évszázados történelme eddig nyolc nemzedéket ölel fel. ..
2024.04.24
Egy külföldi turistabuszba hajtott hátulról egy energiaitalt szállító kamion az M1-es autópályán, a....
2024.04.24
- A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós....
2024.04.24
A Ford 1965 példányt fog gyártani a Mustangból a debütálás évének emlékére ..
2024.04.24
A bajor prémiumgyártó a tisztán elektromos meghajtású BMW i4 és a BMW 4-es Gran Coupé....
2024.04.24
A második napon, péntek délután már csúcsra járt a HUMDA Zöld Életre Valók komplex e-mobilitási....
2024.04.24
Két, egymástól független flottapiaci szavazáson a Toyota Professional három típusa ért el....