Pneumobil Verseny
Tíz éve indította útjára felsőoktatási projektjét az AVENTICS Hungary Kft. és annak jogelődje, mely együttműködés keretében főiskolák és egyetemek műszaki képzéseit támogatja. Az egri pneumatikai üzem munkatársai olyan lehetőségeket kerestek a kezdeteknél, melyekkel szorosabb kapcsolatot tud kialakítani a cég a hazai felsőoktatási intézmények és a pneumatika világa között. Ekkor született meg egy sűrített levegő hajtású jármű, a Pneumobil gondolata. Így indult útjára a verseny tízéves története azzal a céllal, hogy a hazai mérnökhallgatóknak játékosan biztosítsanak kiemelt gyakorlati lehetőséget a szervezők.
"Az első versenyen - kétezer-nyolcban - még papíralapon, skiccelt rajzokkal születtek meg ezek a járművek, az akkori pneumobil futam igazából egy izgalmas játék volt a mérnökhallgatók számára. Mára már komoly presztízzsel bír a rendezvény, a diákok akár ezer-ezerötszáz munkaórát is beletesznek egy-egy léghajtány elkészítésébe, hónapokon át tartó tervezőmunka zajlik a futamok előtt. Az itt dolgozó hallgatók a jövő mérnökgenerációját adják majd, akik a versenynek köszönhetően kézzelfogható gyakorlattal állhatnak munkába az iskolai évek után" - vélekedett Gödri István, az Aventics Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. "Éppen ezért a munkaerő piaci jelentősége is meghatározó a Pneumobilnak, mivel a munkáltatók előszeretettel döntenek olyan pályakezdők mellett, akik résztvevői voltak a sűrített levegős megmérettetésnek. Emellett persze az sem elhanyagolható szempont, hogy a verseny által a pneumatikában rejlő lehetőségek, és így az AVENTICS termékei is közelebb kerülhetnek a fiatalokhoz" - tette hozzá.
A léghajtányok 2017-es jubileumi seregszemléjén negyvenhat csapat kapott versenyengedélyt a hivatalos műszaki értékelést követően. Pénteken reggel a csapatok prezentációival kezdődött meg az egri versenyhétvége, a mérnökhallgatók projektjeit ipari szakemberekből álló zsűri értékelte. A délutáni ünnepélyes megnyitóra a járművek városi felvonulását követően, a Dobó téren került sor, amit a távolsági futam rajtsorrendjéről döntő első kvalifikációs futam követett. A szombati versenynapot ez a szám indította, ahol egy töltet sűrített levegővel - a szabályok szerinti 15 kilométeres átlagsebességet tartva – a lettországi Riga Technical University ″BEST-Riga″ csapata állhatott a dobogó legfelső fokára 7.402 méternyi távolsággal. Mindössze kétszáz méterrel lemaradva a győztestől a Debreceni Egyetem ″DE-Főnix″ csapata ért be másodikként, a harmadik helyet pedig az egyetem másik, ″DE-PuffAIR″ csapata szerezte meg.
Az ügyességi versenyszámban egy kiépített pályán kellett két kör alatt minél jobb eredményt elérnie a versenyző pneumobiloknak. Itt a legjobbnak a lengyel Gdansk University of Technology ″PG Power″ csapata bizonyult, kettőperces köridő eredménnyel. Két másodperccel lemaradva a kecskeméti Pallasz Athéné Egyetem ″Jok-Air″ team mérnökhallgatói lettek a másodikok, szoros csatában mögöttük pedig mindössze egytized másodperc különbséggel a Debreceni Egyetem, ″DE-PuffAIR″ diákjai végeztek a harmadik helyen.
A gyorsulási számban egy 220 méter hosszú, kanyarívvel nehezített pálya várt az egyetemistákra, ahol a debreceni ″DE-PuffAIR″ mérnökhallgatói harmadik bronzérmüket is megszerezték. Ezüstérmes a lengyelek ″PG Power″ járműve lett, a leggyorsabb pneumobilnak pedig a győztes, ″BEST-Riga″ csapat bizonyult.
Az utolsó három évet összesítő egyetemi pontversenyben jelenleg a kecskeméti Pallasz Athéné Egyetem áll az élen, a legjobb Pneumobil díjat pedig a ″BEST-Riga″ team nyerte meg Lettországból. A jubileumi rendezvényen díjazták még a legeredetibb konstrukciót, a leginnovatívabb csapatot, a legnagyobb elért sebességet, a telemetriai megoldásokat, a legjobb futóművet és a legszebb karosszériát is. A szeniorok esetében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Kakukktojás csapata nyerte meg a már diplomás mérnökök megmérettetését.
„Ezen a versenyen mindenki nyer, és a legjobbak győznek” – vélekedik Gödri István a pneumobilok éves seregszemléjéről. „Van, aki csak álmodozik a sikerről és van, aki reggel felkelve tesz is a kiemelkedő eredményekért, az itt résztvevő mérnökhallgatók pedig pontosan ilyenek. Köszönettel tartozunk az elmúlt tíz év csapatainak munkájáért, és sok sikert kívánunk egy újabb év felkészüléséhez” – tette hozzá a vezető.