Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Elkezdődött az őzek násza, fokozott vadveszély az utakon

2021.08.01.

A párzási időszakban az őzek gyakrabban keresztezik a közutakat, ami balesetekhez vezethet. Tóbiás és Balambér mai közlekedési kalandjában a vadgázolás témáját járjuk körbe. 

Elkezdődött az őzek párzása – vadásznyelven: üzekedése –, amely július második felétől augusztus közepéig tart. Ilyenkor a bakok űzik a sutákat, de egy rivális bakot is elkergethetnek a területükről. Ebben az időszakban az állatok sokkal óvatlanabbak, figyelmetlenebbek, valamint aktívabbak, többen mozognak nappal is, gyakrabban keresztezik a közutakat. Emiatt sokkal figyelmesebben kell vezetniük az autósoknak. 

A Magyar Közút a vadásztársaságokkal együtt arra kéri a közlekedőket, hogy ne csak a vadveszélyt jelző táblák után, hanem minden más útszakaszon vezessenek a szokásosnál óvatosabban. 

Így kerüld el a balesetet!

Az európai őz legnagyobb egyedszámú és a legelterjedtebb nagyvad Magyarországon, nem véletlen, hogy a vadgázolások túlnyomó többségében őzzel ütköznek az autósok. A tavalyi, 2019-2020-as vadászati évben 6734 nagyvadat ütöttek el, ezek 76 százaléka, 5142 darab őz volt. A legtöbb, 522 őzgázolás Vas megyében történt, ami az esetek 10 százaléka. Pest megyében ez a szám 434 őz és 8 százalék volt.

Az őzek és más nagyvadak szinte bárhol felbukkanhatnak, nem csak ott, ahol tábla figyelmeztet a megjelenésükre. A baleset elkerülése érdekében ezeket érdemes észben tartani: 

  • Erdős-ligetes területen célszerű lassabban hajtani, és nagyobb követési távolságot tartani, ha esetleg az előttünk haladó egy őz miatt hirtelen fékezésre kényszerülne. 
  • Amikor csak lehet húzódjunk be a felezővonalhoz, így egy kicsivel több időnk lesz reagálni, ha az út szélén felbukkan egy állat. 
  • Ha egy őzet vagy szarvast látsz, számíts többre is! Ezek az állatok általában csoportba verődnek. 
  • Ha hirtelen nagy testű vad kerül a kocsi elé, vészfékezz, dudálj, de semmiképpen se rántsd félre a kormányt, még ha el is ütöd. Egy út menti fának vagy egy szembejövő kocsinak csapódva sokkal súlyosabb baleset történhet. 

Ha mégis megtörtént a baj…

Ha mégis elütöttünk egy állatot, mindenképpen hívjuk a rendőrséget. A vadgázolás közúti balesetnek minősül, így minden további ügyintézés alapja a rendőrségi jegyzőkönyv. Az adott területen illetékes vadásztársaságot is értesíteni kell, de erről általában a rendőrség gondoskodik. 

Ha kiugrik egy őz az útra, ne rántsuk le a kormányt!

Érdemes a helyszínen fotókat készíteni, ezek később még jól jöhetnek. Ne próbáld meg lehúzni az útról az állatot, mert lehet, hogy még életben van, és megrémülve súlyos sérüléseket okozhat. Fontos tudni, hogy a vadállomány az állam, illetve a vadásztársaság tulajdona, így lopásnak minősül, ha elvisszük az elütött állatot, hogy otthon pörköltöt főzzünk belőle. 

Ki fizeti meg a kárt?

Egy őz hatalmas kárt tud okozni az autóban. Ha egy 20-25 kilós állatot a megengedett legnagyobb sebességgel haladva egy autó elgázol, akkor az ütközés akár egytonnás erővel hathat a kocsira. Legalább több százezer forintos, de akár milliós kár keletkezik ilyenkor az autóban, de nem ritka a totálkár sem.

Abban viszont nem érdemes reménykedni, hogy majd a vadásztársaság megtéríti az autós kárát. Ugyanis ha a jármű vezetője és az illetékes vadásztársaság is mindent megtett a baleset elkerülése érdekében, és így egyikük sem vonható felelősségre, akkor mindkét fél saját maga viseli a balesettel járó károkat. Az autós a kocsijában, a vadásztársaság a vadállományban esett kárt viseli. A biztosító pedig csak akkor fizeti a járműben keletkezett kárt, ha az autó rendelkezett casco-biztosítással. 

Párzási időszakban gyakrabban átrohannak az őzek az utakon

Önmagában a vadveszélyt jelző tábla hiánya még nem jelenti azt, hogy a vadásztársaság felelős a balesetért. Ehhez azt kell bizonyítani, hogy a vadásztársaság az út közelébe szoktatta az állatokat – például etetéssel, itatással – vagy vadászat miatt menekültek a vadak a közút felé.

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy autópályán és gyorsforgalmi úton a sofőröknek nem kell számítaniuk arra, hogy az úttesten vadállat jelenik meg. Ha erre mégis sor kerül, és baleset történik, akkor a kár áthárítható a vadásztársaságra, bizonyos esetekben pedig a közútkezelőre. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!)

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.15
A kedvezőbb adózás, a zöldebb és biztonságosabb budapesti közlekedés, a munkalehetőségek és a....
2025.01.15
A VCÖ mobilitási szervezet szerint tavaly 48 gyalogos halt meg közlekedési balesetben Ausztriában,....
2025.01.15
Joe Biden leköszönő amerikai elnök nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva bejelentette, hogy....
2025.01.15
23 ország szakértői döntöttek az év autójáról.   ..
2025.01.15
Idén eddig huszonhárman haltak meg közlekedési balesetben az utakon - közölte az Országos Rendőr-....
2025.01.15
Gilyén Krisztián a Bükk Aqua Audival képviseli a magyar színeket. ..
2025.01.15
Erős évet zárt az AutoWallis Csoport 2024-ben, miután a cégcsoport által eladott gépjárművek száma....
2025.01.15
A brit What car? magazin időről-időre kutatást végez a használtpiacon, hogy egy-egy kategóriában....
2025.01.15
Halálra gázolt a villamos egy férfit keddről szerdára virradó éjszaka a IX. kerületi Gubacsi úton,....
2025.01.15
10 éves Sportage kulcsa került a karácsonyfa alá   ..