elektormobilitás
Ha lenne olyan verseny, hogy melyik volt az elmúlt évtizedben rendezett legcsaládiasabb Európa-bajnokság Szegeden, az országban és a földrészen, ebben a távirányítású vitorlázó repülőmodellek Európa-bajnoksága biztosan a dobogón végezne.
Ez mi ez? A 4 méteres fesztávolságú, magasságmérővel felszerelt modellek alacsony magasságig, maximum 30 másodpercig emelkednek motorral, utána a pilótának kell megtalálnia az emelő légáramlatot (termiket) ahhoz, hogy a modellel ki tudja használni a 10 perces repülési munkaidőt.
Mindezt Markó László főszervezőtől tudjuk, aki a szegedi repülőtéren a nulláról próbálta meg bevezetni az újságírót, a távirányítású vitorlázó repülőmodellek világába. Tőle tudjuk, hogy a végén célra szállás a feladat és a felnőtteknél egyszerre 12-13 modell van a levegőben.
Amikor én kint jártam a szegedi repülőtéren, éppen a juniorok versenyeztek, ami esetükben hat pályát jelentett. Közel nem nagyon lehetett menni a versenyzőkhöz, nehogy eltalálja a tébláboló újságírót egy eltévedt modell, bár ezen a szinten ez már azért nem jellemző.
A start, vagyis a modellek eldobása visszaszámlálással indul. Az a legügyesebb, aki a legalacsonyabb indulási magasságról tudja végig levegőben tartani a modellt. Ez jó időben 30 méter, rosszban ennek többszöröse lehet. A jó helyezéshez nagyon fontos a leszállási pontosság – és természetesen alap, hogy a modell kirepülje a 10 perces munkaidőt.
Minden versenyzőnek 14 dobása, azaz startja van, a 74 felnőttből a legjobb 14 repüli a döntőt, itt a levegőben töltött idő már 15 perc és négy forduló van. Egyébként 25 ország 97 versenyzője vett részt az augusztusi szegedi Európa-bajnokságon – köztük 23-an voltak junior korúak.
Markó László szerint a modellező kezdő szett már 100 ezer forintért elérhető, ennyiért olyan vitorlázó repülőt és távirányítót kap a vevő, amivel tartalmas lehet a szórakozás, a kikapcsolódás. A profiknál ez természetesen több, elmehet 2000 euróig is, amiből 1500 maga a vitorlázó repülő modell.
Természetesem megismerkedtünk a Szűcs István, Horváth Dávid, Buzás Ádám és a junior Szezák Benjamin alkotta magyar csapattal is. István civilben virágkertész Szatymazon, Dávid repülőgép-szerelő és menedzser, ő Pest megyében él. A szegedi származású Ádám épületgépész és Pilisszentkeresztről indul munkába, a kiskunfélegyházi Benjamin még diák.
Buzás Ádámot jobban is kifaggattuk a kezdetekről. Megtudtuk, 12-13 évesen minden zsebpénzét repülőmodellre költötte, 17 évesen már versenyzett is. Első modellje, amire emlékszik, az a Stork 3. volt. Ezt már régen kinőtte, 2019-ben a szlovák rendezésű világbajnokságon 19. lett, három hellyel Horváth Dávid mögött. Ott egyébként csapatban a hatodik helyezést érték el, ami nagyon szép eredmény, ha a 46 indulót nézzük.
Ádám mai repülője, amivel az Európa-bajnokságon is indult, egy SENSE, súlya 1,3 kiló, az elektromos motor teljesítménye 1 kW. Benne az akkumulátor: Lipo 4 cella 1000 mAh, ami négy 10 perces startra elegendő.
A krónikához tartozik, hogy az augusztusi versenyt a Markó László vezette Szeged Városi Modellező Sportegyesület szervezte, a Magyar Modellező Szövetség közreműködésével. Egyéni eredményt csapatból csak Horváth Dávid ért el, ez a 10. hely azonban az eddigi legjobb magyar helyezés a kategóriában. Ő egy Ultima géppel versenyzett, ennek adatai lényegében megegyeznek Ádáméval.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!