családi egyterűek

Egyterű benzinmotorral – Volkswagen Caddy 1.5 TSI Maxi HT Life DSG teszt

2022.03.05.

Korábban elképzelhetetlen volt, hogy egy ilyen autó ne dízelmotorral érkezzen.

Még ősszel járt nálunk a VW Caddy új kivitelének benzinmotoros, automataváltós verziója. A hétüléses egyterű nem tudja meghazudtolni teherautós gyökereit, de elég szépen hozza a kötelezőt.

Az új kasztni

A Caddy modell – ha nem vesszük olyan szigorúan – 1996-ban debütált a Polo dobozos változataként. Ez hivatalosan már a 2. generáció volt a Golf-ból készült pick-up után, amit egyes területeken Caddy-nek neveztek. A 3. generáció és ráncfelvarrott változata futotta a legnagyobb ívet, ebből több változat is készült többek között a személyszállító kivitel.

2020-ban mutatták be a 4. generációt, amely a Golf 8-asból örökölt kezelőszerveket és az elektronikai forradalom minden (ezen az árszinten) elérhető vívmányát megkapta.

A doboz forma, ha lehet, még dobozosabb lett. Mese nincs, a legjobb helykihasználást a szabályos formákkal lehet elérni és ebben a kategóriában az elvárások között alsó polcon van a dizájn.

Elöl találjuk a legnagyobb változásokat, hiszen ez a modell is megkapta az egyen VW-kinézetet, amit az első vészhárító aljában egy első látásra szemet szúró, színre fújt, műanyag ráccsal „dobtak fel”. A sima fekete jobb lett volna, pláne, hogy a vészfékező radarja is fekete és éppen a rács közepéből figyel.

A kocsi oldalát több övvonal tagolja modern kinézetűre. A felső, az első lámpáktól indul és fut végig egészen hátra, alul pedig az első sárvédő hátsó részéből felfelé kiindulva töri a fényt az ajtókon, majd eltűnik, hogy aztán a hátsó vészhárító sarjait tegye bonyolultabbá. De jobban megnézve ez a két dizájnelem adja el a formát, nagyon kellenek.

Hátul a óriási felfelé nyíró csomagtér ajtó üvegének alsó vonala a felső övvonalat folytatja, a CADDY felirat egy külön lemezsávba került, és a hátsó vészhárítóból csak erősen szedett szemöldök maradt, épphogy elférnek benne az ultrahangos parkolássegítő rendszer szenzorai.

A hátsó ajtók tolóajtók, de alapáron csak a jobboldali jár az autóhoz, a baloldaliért 250.000,- Ft-ot kell előkészíteni.

Hét személy és csomagok?

A Caddy is csak úgy hétszemélyes, mint bármelyik másik versenytárs, amelyik nem mikrobusz alapokra épül. Működik hét üléssel is, de csomagot senki nem nagyon pakoljon, mert annak nem marad hely. Ötülésesként azonban a holnaputánt is magunkkal tudjuk vinni. Ez még bent hagyott 3. üléssorral is igaz, bár a két kiegészítő ülés nincs a csomagtér padlósíkjában.

A 2. üléssor három különálló székből áll és igen, elfér a három teljes gyermekülés. Minden hátsó ülésen (a 3. sorban is) isofix rögzítési pontokat is találunk. Egy ilyen hosszú autóban nagy fegyvertény lenne a mozgatható 2. üléssor, de sajnos ez még az extralistából is kimaradt, pedig érzetre elég közel van az első ülésekhez. Egyébként a plusz két hátsó ülés sem alapáras, hanem 460.000,- Ft-al dobja meg a kocsi új árát.

Az alapáras első ülés nem ígér többet, mint az elnevezése, ugorjunk is! A belsőn látszik egyébként igazán, hogy a funkcionalitás mindent visz ebben a modellben. Kemény, kopogós műanyag burkolatok, minimál-dizájn kialakítás, az érintőgombokon kívül semmi modern cucc. A VW-családból átvett kapcsolók, gombok és karok mind ismerősek, de minden kezelőszerv szigorúan a legegyszerűbb kialakítású, még a DSG váltó programválasztó karja is.

Nincs kétség, ez egy igásló. Arra való, hogy hozza a kornak megfelelő kötelező minimumot, plusz elvárásokért ott a Transporter/Multivan típus, utóbbinál igazán ki lehet maxolni a luxusigényeket.

Ez a minimumot, azonban nagyon biztosan hozza

1,5-ös TSi 114 lóerő, hengerlekapcsolás. Hol vagyunk már az 1.0-1.2-1.4-2.0 kiviteli változatoktól. Van háromhengeres egyliteres motor és van másfélliteres négyhengeres. Ez utóbbi megjelenésekor korábbi VW és Skoda modellekben elérhető volt 150 lóerős változatban is, de a kibocsátási normaszigor ezt már nem engedi, előbb a 130 lóerős változat kezdett terjedni, a Caddyben pedig 84 kW a maximális teljesítmény.

Mire elég ez? Hát turbó ide, vagy oda, nem sokra. Itt is visszaköszön a minimum elvárásoknak való megfelelés, mint célfüggvény. Persze, megvan a nyomatéka ahhoz, hogy akár hét személlyel is hozza a pályatempót, vagy felmenjen a hegyekbe. Ebben egyébként a jól áttételezett hétsebességes duplakuplungos automata váltó remekül segíti.

Ha a városban rohangálunk vele, akkor az a baj, ha csapatunk a pályán, akkor meg az. A városi magasabb fogyasztást nem kell külön magyarázni, ilyen körülmények között minden sokat fogyaszt. A pályatempónál pedig kiütközik az óriási homlokfelület hátránya. Mindkét esetben 9 liter körül számolhatunk, de még ennél van feljebb!

A legjobb az autóút 80-90 km/órás sebességgel. Annál is inkább, mert ilyenkor még nem indul meg a 100 felett egyre hallhatóbbá váló menetzaj.

Visszatérve a váltóra, ez igazán remek konstrukció, semmiképpen sem hagynám ki a rendelésnél.

Szidom itt össze vissza, pedig van ebben ráció

Az, hogy ne érezzük, az utazási igények minimális kielégítésére készült, sorozatgyártott ipari termékben ülünk, súlyos milliókba kerülne. A Volkswagen tökéletes arányérzekkel valósította meg a hétszemélyes szállítójárművet, amely minőségében a még éppen megidézi a márka színvonalát, de egy cseppel sem igyekszik többet nyújtani, mint ami feltétlenül szükséges.

Van Caddy bőven 20 millió forint felett is

Érezzük, hogy nem egy Dacia Lodgy-t vettünk, de nem számíthatunk egy Golf nyújtotta kicsit is kimagasló kényelemre, vagy dizájnra. Aki nagycsaládos Volkswagent szeretne annak ez a tulajdonképpen belépőszintű (de már hosszabb tengelytávú) Caddy Max így is 11,2 millió forintról indul, de California kivitelben, kétliteres dízelmotorral és összkerékhajtással 26 millióért is van alternatíva!

Tudjuk, hogy több összetevő miatt nagyon elszálltak az új autó árak, mégsem érzem az ár-érték arányt megfelelőnek. Mire felexrázzuk a Caddy-t, már gondolkodhatunk egy 3-4 éves (és még mindig 100.000 km alatti) hasznát Multivan-ben, ami azért két-három minőségi kategóriával feljebb van.

Hogy akkor mi a ráció? Hát az, hogy egy új autóval nem lesznek napi karbantartási gondjaink. Az, hogy mégis egy Volkswagen van a család alatt, ami presztízsében is sokkal elfogadhatóbb, mint a klasszikus „sparmodell” típusok.

Egyszer és mindenkorra el kell engednünk a régi idők berögződéseit, hogy ennyi pénzért egy autó még kávét is főz. Nem. 2022-ben ennyi pénzért egy megbízható, de ahol csak lehet spórolós autót kapunk és ez nem is olyan rossz kombó.

További autós tartalmakért kövesse az Autószektor Facebook oldalát!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Súlyos közlekedési baleset történt az A4-es autópályán Bruck közelében a magyar határ felé vezető....
2024.04.24
A legsikeresebb európai autó fél évszázados történelme eddig nyolc nemzedéket ölel fel. ..
2024.04.24
Egy külföldi turistabuszba hajtott hátulról egy energiaitalt szállító kamion az M1-es autópályán, a....
2024.04.24
- A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós....
2024.04.24
A Ford 1965 példányt fog gyártani a Mustangból a debütálás évének emlékére ..
2024.04.24
A bajor prémiumgyártó a tisztán elektromos meghajtású BMW i4 és a BMW 4-es Gran Coupé....
2024.04.24
A második napon, péntek délután már csúcsra járt a HUMDA Zöld Életre Valók komplex e-mobilitási....
2024.04.24
Két, egymástól független flottapiaci szavazáson a Toyota Professional három típusa ért el....
2024.04.24
Keddről szerdára virradó éjjel egy személyautó megcsúszott a tiszai Huszár Mátyás rakparton és....
2024.04.24
Bár az elektromos autók iránti kereslet továbbra is növekszik, a növekedés üteme közel sem olyan....